Reklaam sulgub sekundi pärast

KUIDAS ÖELDA emotsioonidele JAH, et neile siis EI öelda?

Buduaari ajakiri

Monika Kuzmina

Ingvar Villido
Ingvar Villido — FOTO: Erakogu

Ingvar Villido on koolitaja, ettevõtja, autor ja Lilleoru keskuse ning inimlike potentsiaalide kasvule pühendunud sihtasutuse Practical Consciousness asutaja. Villido annab nõu, kuidas öelda emotsioonidele JAH, et neile siis EI öelda.

Inimkonna üks suurimaid õnnetusi on emotsioonid

Villido ütleb, et inimkonna üks suurimaid õnnetusi ongi emotsioonid ja nende valesti käsitlemine. Ta põhjendab, et kui vaadata ükskõik millist probleemi – olgu see isiklik, peresisene, töökeskne, globaalne, on need kõik emotsionaalsed probleemid, sest inimesed tunnevad ja siis väljendavad.

Tundeid kontrollida ja suunata on võimalik, ent Villido sõnul üsnagi keeruline. Tavaliselt pigem surutakse emotsioonid alla, aga siis need kogunevad ja tekitavad tohutu pinge. Ja kui lõpuks kaas pealt lendab, on veelgi hullem.

Kui inimene aga valdaks emotsioonidest vabanemise tehnikaid, ei tekikski sellist olukorda. Villido toob näiteks, et kadedus paneb inimesi tegema igasuguseid asju – kiibitsemisest käru keeramiseni. Kui seda emotsiooni ei oleks, siis ei oleks ka neid negatiivseid tegevusi.

Kui näha, palju järgneb emotsioonidele tegevusi, võib kogeda, kui võimsalt need inimesi mõjutavad. Kui emotsioonid endast aga maha lahutada, jäävad neutraalsed mõtted.

Kui inimene on õppinud emotsioone vabastama, oskab ta teha seda edaspidi vaid mõne sekundiga. See oskus kulub hästi ära ka kriisiolukorras, kus paljud inimesed muutuvad depressiivseks või lähevad paanikasse – need kõik on emotsioonid. Kui inimene oskab emotsioone vabastada, oskab ta ka kriisiolukorras selgemalt mõelda.

Tehnika, kuidas emotsioone vabastada

Villido sõnul on emotsioonide vabastamine nagu emotsionaalne hügieen. Nii nagu pesed hommikul ja õhtul hambaid, vabasta ka endast negatiivseid emotsioone. 

Et vabaneda kannatustest, on Villido jaoks esmalt oluline võtta omaks see, et sa ei pea kannatama. „Oleme väga harjunud sellega, et peame kannatama,“ nendib ta ja lisab, et inimesed tihti kannatavad ja ei leia selleks põhjust. Nad otsivad tegelikult valest kohast – meenutustest, ettekujutlustest. See on aga emotsioon, mis juba mõjub. Tasub oma fookust hoopis nihutada ja keskenduda sellele, mida sa tunned. Pole vaja emotsiooni kirjeldada, vaid seda tunda.

Järgmise sammuna tuleks see tunne omaks võtta. Vaata seda, mida sa tunned ja tunneta seda energiana. See liikumine võib olla näiteks mõnes kehaosas. Ütle sellele energiale stopp! ja pane see seisma, et see ei liiguks. Siis hoia seda 3–4 sekundit, lase stopist lahti ja tunned, kuidas olukord on sinu jaoks muutunud. Emotsioon, mida sa tundsid, ongi kadunud.