Reklaam sulgub sekundi pärast

Kuidas paremini magada?

 

Unetus ehk insomnia on naiste seas üsna levinud tervisemure. Unehäired aga mõjuvad halvasti tervisele, enesetundele ja ka välimusele. Buduaar uuris, kuidas paremini magada.

 

Unetus ehk insomnia on naiste seas üsna levinud tervisemure. Unehäired aga mõjuvad halvasti tervisele, enese-tundele ja ka välimusele. Buduaar uuris, kuidas paremini magada.

Miks uni ei tule?

Unetuse põhjustajale on raske jälile saada. Lühiajalist unetust põhjustab enamasti stress, kiire elutempo või lähedase kaotus. Organism on adrenaliinist ja erutusest veel liiga üles köetud, et voodisse jõudes on raske päevasest rütmist välja pääseda. Enamasti on õhtul magamistoas päeva jooksul esimest korda vaikus. Kõik, mis viimaste tundide jooksul juhtus, tõuseb alateadvuses nüüd esiplaanile. Mõtted käivad peas ringi ning peletavad une ära. 

Lühiajalisest unetusest on palju ohtlikum krooniline unetus, mis on sageli tingitud ravimite kõrvaltoimest, mõnest ohtlikust tervisehäirest (nt ainevahetusehäired), vitamiinipuudusest või vanusest (riskigrupis on üle 50-aastased naised, kellest üle poole kaebab unetuse üle).

Kuidas paremini magada?

* Mine magama ühel ja samal ajal. Isegi nädalavahetusel. See aitab kujundada unerežiimi.

* Ära tarbi alkohoolseid jooke enne voodisse minekut. Kuigi klaasike punast veini teeb uniseks, ei lase see sul kogu öö rahulikult magada. Alkoholi säärane mõju saabub alles hiljem. Nii ärkadki keset ööd üles.

* Kuula lõõgastavat muusikat.

* Väldi kofeiini tarbimist vähemalt kuus tundi enne magamaminekut.

* Seksi! Orgasmi ajal tekkivad hormoonid mõjuvad organismile lõdvestavalt ja soodustavad uinumist. 

* Mine voodisse kohe, kui oled unine.

* Und soodustavad ka erinevad ravimteed, näiteks hea une tee, palderjanijuur, piparmünt.

* Enne kui voodisse heidad, mõtle näiteks tugitoolis istudes möödunud päevale tagasi. See aitab vältida muremõtteid voodis, mis ei lase sul uinuda.

*Loe voodis mõnda head raamatut. 

* Ära tee ülemääraseid füüsilisi pingutusi vähemalt 3 tundi enne magamaminekut.

* Mõte oma magamistoale. Kas miski häirib sind seal? Kas tänavaposti latern paistab tuppa ja segab sinu und? Likvideeri see probleem kohe - osta pimendavad kardinad või ruloo. Või peegelustega kapp sinu voodi kõrval häirib sind? Kata magamise ajaks peegel kinni ning võidad väärtuslikku uneaega juurde!

* Hoolitse selle eest, et magamistuba oleks jahe. Jahedas toas magad paremini.

* Unehäirete vastu aitab ka soe aroomivann. Proovi lavendlit, kummelit, ilang-ilangi ning piparmünti. Väldi tsitruselisi aroomiõlisid, mis ergutavad organismi.

* Kui ärkad öösel, siis ära tõuse kohe üles ega hakka lugema, sest kui see peaks juhtuma mitmel ööl järjest, harjub keha teatud kellaajal tõusma. Kui uinuda tundub tõesti võimatu, siis mine teise tuppa ja naase voodisse alles siis, kui tunned end tõeliselt väsinuna. Siis õpib meie aju voodit vaid magamisega seostama.

* Peida kell ära! Kui sa pole veel magama jäänud, siis kella vaatamine kohe kindlasti uinumist ei soodusta.

Söö end magama!

Ilmselt juba tead, et enne magamaminekut ei tasu süüa, kuna söök pumpab organismi adrenaliini ja ei lase uninuda. Värskest uuringust selgus aga hoopis midagi muud. Nimelt õige toit võib hoopis soodustada une tulekut. Kui tahad korralikult magada, siis söö lõhet. Lõhes sisalduvad tervislikud rasvad aitavad organismis tõsta und soodustava hormooni melatoniini taset. Hea une toovad ka oad ja teised kaunviljad, milles on rohkelt B-vitamiine (B6 ja B12) ning foolhapet. Ka nendest on kehal abi unetsüklite reguleerimisel ja lõdvestava serotoniini tootmisel. Uinumist soodustavad ka madala rasvasisaldusega jogurti ja spinati söömine. 

Harjutus uinumiseks "Vaju voodi embusesse"

Asjatundjad ütlevad, et järgnev harjutus on uinumiseks üks paremaid. Kui sümpaatiline närvisüsteem on üles ärritatud, tõmbuvad lihased pingule ja see hoiab su ärkvel. Peleta pinge eemale niimoodi: suuna kogu oma tähelepanu jalgadele ja kujuta ette, kuidas need tohutu raskeks muutuvad. Edasi mõtle pahkluudele. “Töötle” sel moel järgemööda läbi kogu keha. Kui mõni kehaosa ikka veel pinges tundub, kujuta ette, kuidas see voodi sügavusse vajub. Oled sa keha raskeks mõelnud, sisenda endale, et kõik su lihased ning kogu keha on lõtv ja lõõgastunud. Seejärel tunne kõikjal soojust. Viimaks jälgi, kui rahulikult su süda töötab ning kui sügav ja rütmiline su hingamine on. 

 

Ilusaid unenägusid!

 


Allikas: Internet

Triin Tisler