Kuidas pikendada arvuti eluiga ja säästa enda tervist?

Kuidas pikendada arvuti eluiga ja säästa enda tervist?

Tüüpiline pilt modernsest kodust: elukaaslased istuvad diivanil, surfavad laptop‘id süles internetis. Selle artikli eesmärk pole aga hinnata sellise õhtuse ajaveetmise mõistlikkust, vaid tutvustada, kuidas mõistlikult arvutit ja ennast säästa. 

Eestis on seda teemat veel üsna vähe puudutatud, kuid lääne kultuuriruumis on juba aastaid räägitud laptop‘i süleshoidmise ohtlikkusest. Artikleid sellest, kuidas tulikuuma tehnikavidina süleshoidmine võib tekitada naha- ja muid vähke, aga ka seksuaalsusega seotud probleeme, on ingliskeelses kultuuriruumis, koos kohati võika pildimaterjaliga, avaldatud tuhandeid. Et arvuti jahutussüsteemile pole kaetud olek kasulik, mõistab isegi tehnikavõhik hiljemalt siis, kui töövahend tulikuumaks muutub ja veidrat mürinat tegema hakkab. 

Kodus palju arvutiga töötav Sven Luka otsustas ühel päeval probleemile lahenduse leida. Sündis ettevõte Luven ja selle unikaalne toode Laprest.
“Kodus mul klassikalist kontorilauda pole ja nii hoidsin laptop‘i süles. Mingil hetkel aga sain aru, et kõrvetavalt kuum arvuti kintsudel ei saa olla normaalne,” rääkis Luka.

Lihtsamalt öeldes on Laprest bambusest arvutialus, millel on õhutusavad ning see kaitseb seetõttu ülekuumenemise eest nii jalgu kui arvutit. “Eestis valmistatud bambusest tooted on pigem rariteet, kuid Lapresti luues polnud mõtteski seda millestki muust valmistada. Bambus on väga vastupidav, kuid samas kerge ja seega mugav kasutada,” selgitas Luka.

Praegu on Lapresti võimalik osta kolmes suuruses sülearvutitele (11, 13 ja 15 tolli) kolmes erinevas värvitoonis (must, kulunud pruun ja naturaalne) ning Eesti turul on selle hinnaks 39 €. Eritellimusena on võimalik saada ka muid suuruseid ja värve, kuid sellisel juhul sõltub hind kliendi täpsest soovist. Hind välisturule on 59 €. Laprest tuli müüki alles oktoobri alguses ja praeguse seisuga on müüdud 22 toodet. Kusjuures tellimusi on juba Ameerika Ühendriikidesse ja Taani.

“Kõige parem kompliment meile on see, et kõik inimesed, kes Lapresti proovinud, on seda kasutama jäänud. Ka need, kes meisse alguses skeptiliselt suhtusid,” märkis Luka.

Lapresti kasutajate seas on näiteks keeleõppe start-up‘i Lingvist Tallinna ja Londoni kontorite ja mitmed Eesti ühe suurima reklaamiagentuuri Imagine töötajad. “Lisaks sellele, et Laprest kaitseb tervist, pikendab see ka arvuti eluiga. 18 mm paksune bambus on piisav arvuti jahutamiseks ja meil on ka selliseid kliente, kes kasutavad Lapresti lihtsalt kontorilaual arvutialusena,” sõnas Luka.

Lapresti saab osta Buduaari turult või kirjutades otse Svenile sven@laprest.eu.

Buduaar.ee