KUIDAS PUHKUSEST viimast võtta?

Lõpuks ometi on käes meie kõigi lemmikaastaaeg – kolm sooja kalendrikuud, mis tuleks veeta igati kasulikult ja lõbusalt. Mõnusa suvepuhkuse planeerimine algab iseenda tundmisest ning mõistmisest, milline puhkusestiil just mulle sobib.

Lõpuks ometi on käes meie kõigi lemmikaastaaeg – kolm sooja kalendrikuud, mis tuleks veeta igati kasulikult ja lõbusalt. Mõnusa suvepuhkuse planeerimine algab iseenda tundmisest ning mõistmisest, milline puhkusestiil just mulle sobib.

Päikeselisel rannal logelemine ei pruugi igaühele sobida, samuti pole ekstreemsport igaühe unistuste puhkus. Puhkusestiile on palju erinevaid ning õnnestunud puhkus annab pikaks ajaks häid emotsioone ja lisaenergiat. Nippe, kuidas võimalikult hästi puhata ja suvepuhkusest maksimumi võtta, jagab psühholoogiline nõustaja Anneli Salk.

Välju argirutiinist

Harjumuse jõudu ei tasu alahinnata, harjumused teevad elu turvaliseks, kuid samas ettearvatavalt tavaliseks. Puhkuse aeg on aga liiga hinnaline, et seda tavaliselt veeta. Mis kellegi jaoks on argine rutiin, eks see ole elustiili küsimus – mõne jaoks töömeilide lugemine, mõne jaoks väikesed töised kohustused, mis märkamatult võtavad suure osa päevast. Ütle stopp töömõtetele ning delegeeri oma kohustusi. Keegi ei ole asendamatu kohustuste täitja. Viska tööriided seljast ja töömõtted peast!

Leia aega lähedaste jaoks

Jagatud rõõm on kahekordne rõõm! Lähedastega koos veedetud aeg süvendab armastavaid suhteid ning tugevdab sõprussidemeid. Puhkuse ajal on võimalik oma lähedasi hoopis teise nurga alt tundma õppida kui argistel päevadel. Koos puhkuse veetmisel on üheks oluliseks kriteeriumiks see, et kõigile inimestele meeldiksid need tegevused, mida üheskoos tehakse. Ühiselt veedetud kvaliteetaeg loob häid mälestusi, mida on hea meenutada, kui puhkus on lõppenud.

Tee mõni unistus teoks!

Igal inimesel on väikeseid ja suuri unistusi, mille kohta öeldakse, et viin neid ellu siis, kui… on piisavalt aega, raha, võimalusi… Käesolev suvepuhkus on just sobiv aeg mõne unistuse elluviimiseks. Oma unistuste teostamine annab erilise tunde ning on puhkuse ajal nagu kirss tordil. Nendeks võivad olla nii langevarjuhüppekursused kui mõni põnev reis tundmatusse kohta.

Lae oma vaimseid ja füüsilisi akusid

Keegi meist pole väsimatu ning seetõttu on oluline oma akusid laadida. Vaimsed ja füüsilised jõuvarud on omavahel seotud ning puhkuse ajal on kasulik oma tervisele rohkem tähelepanu pöörata. Miinimumprogrammiks võiks olla piisavalt iluund ning maksimumprogrammiks mõnel terviseteemalisel üritusel osalemine, nagu näiteks uue spaa külastamine või šamaanilaagris osalemine. Oma tervisesse tasub alati investeerida, siis ollakse pikki aastaid terve ja särav. Loomulikult laevad akusid päike, soolane merevesi, tervislik toit ning romantilised õhtud kallite inimeste seltsis.

Avasta maailma ja sellega seoses iseennast

Uue ja huvitava kogemine hoiab meeled erksana. Maailm on täis põnevaid sündmusi ning selleks tasub enne puhkusele minekut väikest kodutööd teha, et välja selgitada, mida põnevat sellel ajal toimub. Maailma avastamine on üheks parimaks võimaluseks oravrattast väljuda. Puhkus on just sobiv aeg avastusretkede tegemiseks ning oma maailma laiendamiseks, olgu selleks kontsert, tordiküpsetamise õpituba või surfamine internetiavarustes – konkreetne avastusretke stiil on juba igaühe enda valida.

Leia oma „vaimsed vitamiinid”

Head emotsioonid tulevad eelkõige mõnusatest tegevustest. Sa tead piisavalt hästi, mis sulle meeldib ning mida sa teha tahad, ainult vahel on vaja natuke ettevõtlikkust, et seda ellu viia. Toredatest tegevustest saadavad head emotsioonid on nagu „vaimsed vitamiinid”, mis tervendavad emotsionaalselt. See võib olla ka privaatne aeg iseenda seltsis koos oma lemmikajaviitega.

Astu sammuke või kaks välja oma mugavustsoonist

Kellel on soov oma puhkusest maksimum välja pigistada, see saab väljuda oma psüühilisest mugavustsoonist ning kogeda ekstreemset värskendust. Kõige paremini saab oma mugavustsoonist väljuda keskkonda vahetades, sest uues keskkonnas tuleb kohaneda uute inimeste ja uute oludega. Reisimine seni käimata maadesse on selleks eriliselt hea võimalus.

Ole adekvaatne oma ajaressursi suhtes

Ükski puhkus ei kesta igavesti, seetõttu on hea puhkuse ajakaval silma peal hoida, et puhkuse tempo oleks sobiv. Et parajalt oleks aega pilvi vaadata, sõpradega suhelda, iluund nautida ning Ameerika mägedest üles-alla kihutada.

Säilita reaalsustaju oma finantsilistest võimalustest

Füüsilises maailmas sõltuvad paljud ettevõtmised finantsilistest võimalustest. Hea, kui puhkuse visioone tehes jäädakse oma majanduslike võimaluste piiridesse. Üle võlli puhata pole mõistlik, sest peale toredat puhkust jätkub töine elu ning ka töisel elul on oma võluvad plusspooled.

Kohustuslik: Lülita välja kõik digividinad (või kui päriselt ei suuda, sea endale ajalised piirangud!)

Puhkuse ajal:

Katsu olla hetkes ja teadvustada kõike ümbritsevat kõikide meeltega. Tunneta päikest või vihma oma nahal, erinevaid lõhnu, maitseid, hääli. Naudi!

Märka pisiasju enda ümber – putukate saginat, lindude suhtlust, vaikust. Tunne sellest teadlikult rõõmu!

 

 

Artikkel ilmus ajakirjas Buduaar, suvi 2016