MAGUS UNI JA VÄHEM STRESSI: kuidas seda saavutada?

Byrdie

Buduaar

Shutterstock

Kui nädalavahetus või kodus töötamine on su unerütmi täiesti sassi ajanud, siis õnneks on päästmas nii mõnigi kaval nipp, mis aitab magamisest viimast võtta.

Ilmselt oled seda juba varem kuulnud, aga ekspertide nõuanne on testitud ja töötab: reserveeri oma voodi magamise jaoks. Muuda magamistuba unetempliks. Eksperdid soovitavad vähemalt 45 minutit enne voodisse minekut eemale hoida telefonist ning lae ka kõiki oma seadmeid mõnes muus toas. Kui tuled magama, siis korista enne tuba ning hoa ka kõik kapiuksed suletuna. Korras ja puhas tuba aitab meie mõistusel paremini lõõgastuda.

Lisaks soovitavad teadlased pigem magada jahedas ja väga pimedas toas ning proovi kõrvaldada kõik helid, mis võivad sinu und segada.

Kui aga juhtub, et oled mõnel ööl liiga vähe magada saanud, siis pole hea nipp seda nii öelda järele magada. See võib unetusele hoopis hullemini mõjuda. Ekspertide sõnul on tähtis, et ärkamise aeg oleks regulaarselt sama. Võid olla küll lühiajaliselt väsinud, aga see tasub ära, sest lõpuks aitab see sul ka kiiremini õhtul uinuda. Lisaks soovitavad eksperdid oma unerežiimi muuta järk-järgult, et keha ei oleks šokis, kui peaksid mingi päev kell 7 või 8 ärkama. See on oluline ka puhkuse ja nädalavahetuse ajal, et tööle naasmine oleks kehale vähem valus. Et keha uue režiimiga harjuks, tasub hakata ärtust muutma järk-järgult, 15 minuti kaupa.

Lõpuks soovitavad eksperdid aga vähem stressata. “Lõpeta magamise pärast stressis olemine. Kui oled voodis ja püüad kõigest väest magada, siis võib see samuti halvasti mõjuda,” kommenteerib spetsialist. Kui avastad end voodis olles lakke vahtimas ja oma liiga aktiivset aju kritiseerimas, siis tõuse üles ja tule voodist välja. Tee midagi rahulikku kuniks tunned, et oled tõeliselt unine. Uni peaks olema meie jaoks pingevaba ja sundimatu, seega ära raiska aega lakke vahtides.