METSAMOOR IRJE KARJUS: 7 taime, mida talveks koguda

6 kommentaari
METSAMOOR IRJE KARJUS: 7 taime, mida talveks koguda

„Põhjamaalane peaks talvel iga päev saunas või kuumas vannis käima. Kui seda võimalust ei ole, tuleb külmast tardunud kehas taimedega energia liikuma panna,” räägib metsamoor Irje Karjus ja aitab välja selgitada, millised on need taimed, mida peaks olema igaühel varutud.

Loodus sätib sügisel ennast puhkama, kogudes vajalikud ained juurtesse, talv on tardunud magamisaeg. Ka inimene, kes siin keskkonnas elab, tunneb ennast samuti. Ometi sunnib elu tegutsema ja seepärast sobivadki sügisesed juured, juurikad ja köögiviljad täiuslikuks kõhutäiteks ning annavad vajalikku energiat. Talvel aga sobivad paremini soojendavad taimed ja pikemalt kõhus püsivad ning rohket energiat andvad toiduained nagu pähklid, seemned, täisteravili ja hästi säilitatavad kaunviljad. Selleks, et olla terve ja rõõmus, tuleb teha seda, mis hingele rahuldust pakub ja süüa põhiliselt seda, mis aastaringile sobilik. Kõik, mida me ennast tegema sunnime, ja sellega kaasnevad negatiivsed emotsioonid, põhjustab ka seede- ja vereringehäireid. Kui hoiad ja armastad enda ümber elavaid lähedasi inimesi, tuleb probleemid ära lahendada, mitte nende eest ära joosta. Talvisel, rohkem tubasel ajal tekivad nii suhteprobleemid kui tervisega seotud probleemid, sest oleme tihedalt ning tubaselt koos. Miks siis mitte võtta ligi tassike angervaksa- või puneteed ja lasta taimedel meie meeli ja keha kosutada.

Angervaks

See taim on looduslik antibiootikum ja väga hea abiline talviste palavikuliste viirushaiguste korral. Koguda võib nii õisi, lehti kui ka juuri. Tõmmisena hea põletikuvastane taim, soojendab organismi ja aitab lümfidel puhastuda.

Nõmmliivatee või aedliivatee

Võib koguda mõlemat ja kokku panna. Hea soojendaja ja lümfide puhastaja, samuti põletikuvastane. Mõjub puhastavalt ka naiste suguorganite põletike korral.

Põdrakanep

Tugev immuunsüsteemi hoidja ja turgutaja. Kasulik pingelangusest tekkinud valude ja probleemide korral. Aitab toetada elujõudu ja potentsi. Tõhus abiline pingepeavalude korral.

Nõges

Soodustab õnnehormooni serotoniini teket organismis, seepärast on tegemist hea tuju taimega, mida võib kasutada hommikul kohvi asemel. Sisaldab täiskompleksi vitamiine ja mineraalaineid. Nõgesest võib teha nii teed kui kasutada ka pulbrina. Nõges on pimeda aja taim, suvel ei tohikski kasutada.

Raudrohi

Külmarohi. Peale külmetamist tuleks kohe teed juua, et sooja saada. Kasutada külmetusest tulnud peavalu korral, samuti on raudrohi hea seedetegevuse korrastaja. Paneb „vere käima” ja parandab seda, annab elujõudu ja jaksu.

Mustsõstralehed

Kõige parem seedetegevuse korrastaja, ka siis, kui kõht valutab. Noorendab ja ergutab, annab elujõudu, paneb energia liikuma. Väga hea haigustest paranemise ajal või profülaktikaks.

Pune

Hea rahustaja ja seedetegevuse korrastaja. Samuti leevendab ja aitab ära hoida spasme ja krampe. Tegemist on ka hea organismi puhastajaga.

Ilmunud ajakirjas Buduaar