Reklaam sulgub sekundi pärast

Mida tähendab küps naiselikkus või ebaküps mehelikkus?

Ühenduses Festival - Tiit Trofimov, Merliis Sulg ja Peep Õunapuu
Ühenduses Festival - Tiit Trofimov, Merliis Sulg ja Peep Õunapuu — FOTO: Silver Siilak

Tantrapraktik ja Ühenduses High on Life enesearengufestivali üks peakorraldajatest Peep Õunapuu sõnab, et suhtes iseendaga, kaaslasega või sõpradega on kõige olulisem vaadata neid kui osana iseendast, armastusega justkui vaataks läbi avardunud silmade. “Armastav kohalolu ja selline vaatamine on minu arvates olulisem, mida kõigis oma suhetes tõeliseks toetuseks saame pakkuda,” nendib ta.

Mehelikud ja naiselikud omadused jagunevad ebaküpseks või küpseks

Mehelikke ja naiselikke omadusi leiab Õunapuu sõnul nii meestel kui naistel ning kõik need võivad omakorda jaguneda ebaküpseks või küpseks. Küps seksuaalsus on arenenud ja terviklik inimkeha elujõud. Näiteks küps mehelikkus seksuaalse käitumisena on suunatud kõrgemate teadvuseseisundite saavutamisele ja küps naiselikkus on seksuaalse käitumisena orienteeritud intiimsuse suurendamisele ja tervendamisele. Ebaküpses naiselikkuses on seks suunatud võimu või armastuse saamiseks ja ebaküpses mehelikkuses on seks orienteeritud stressi maandamiseks.

  • Küps naiselikkus (väljendatud käitumine): Ausus ja alandlikkus, aukartus ja õndsus, loov külgetõmme, õrnus, kaastunne, empaatia, aktsepteerimine, toetamine, intuitiivsus ja instinktiivsus, pühendumine, vastutusvõime, seksuaalsus intiimsuseks ja tervendamiseks. 
  • ps mehelikkus (väljendatud käitumine): kommunikatsioon, maandatus, kutsumus, kannatlikkus, kaasamine, kohalolu, vabadus, turvatunde loomine, teadlikkus ja selgus, jumaldamine, vastutustundlikkus, seksuaalsus kõrgemate teadvuseseisundite saavutamiseks.
  • Ebaküps naiselikkus (varjatud käitumine): vastutuse vältimine, teiste süüdistamine, kokkumäng ja klatš, ohvriroll, varjatud eelarvamused, varjatud agressiivsus, liigne kenadus/ meeldida tahtmine, provotseerimine, ei sea piire, laiskus, tõe moonutamine, manipuleerimine ja võrgutamine, enda ja teiste süüdistamine, millelegi õiguse omamine, tunnustuse otsimine väljast, seks võimu või armastuse saamiseks.
  • Ebaküps mehelikkus (varjamata käitumine): liigne vastutamine või vastutuse vältimine, hinnangulisus, seltsimehelikkus (teiste väljajätmise kaudu), vältimine ja ülekoormatus, varjamata eelarvamused, varjamata agressiivsus, segased sõnumid, kontrollimine, domineerimine, eesmärgile orienteeritus, projitseerimine, konkureerimine, enda või teiste häbistamine, omanditunne, eneseuhkus, seks stressi maandamiseks või seksuaalne eemaldumine.

Õunapuu selgitab, et vanade soorollidega domineeris meestel ebaküps mehelikkus ja naistel ebaküps naiselikkus. Nüüd võib küll näha domineerimas meestel ebaküpset naiselikkust ja naistel ebaküpset mehelikkust, kuid samal ajal on ka üha rohkem küpsuses toimivaid mehi ja naisi. „Ebaküpsuses tunnevad mehed ja naised, et on väga erinevad. Küpsuse suunas liikudes hakkavad nii mehed kui naised kogema ennast terviklikumalt, laiendavad oma võimete pagasit. See tähendab, et küpsel mehel on lisaks headele mehelike omadustele kasutada ka veetlevaid naiselikke omadusi (nagu näiteks empaatia, tundlikkus) ja naistel analoogselt häid mehelikke omadusi (kohalolu, maandatus),“ lausub ta ja lisab, et küpsuses tunnevad naised ja mehed ka eraldiseisvalt iseennast paremas tasakaalus ja sellelt pinnalt saavad luua harmoonilisemaid suhteid.

Kuidas olla naisena naiselikum ja mehena mehelikum?

Õunapuu toob välja, et naistele on väga hea silmas pidada oma eripära ja harjutada endale turvalist ruumi ja kohalolu hoidma. Sel juhul on hea harjutada võitluskunstidega, sest turvalise ruumi hoidmisel saab ka naiselikkus paremini avaneda.  Samuti näiteks soovides vähendada ebaküpse naiselikkuse omadusi, tuleks treenida küpse mehelikkuse omadusi või analoogselt tuleks ebaküpse mehelikkuse joonte puhul töötada küpse naiselikkuse arendamisega.

Meestele kehtib kõik analoogselt, kuid sagedamini on meestel nõrgaks kohaks ühendus sisemise naisega, mehed peaks õppima rohkem tundeid tunda ja väljendama. Samuti on meestel kohalolu treenimine peamine heast veel paremaks saamisel.

„Kuna oleme kõik väga unikaalsete annete ja arenguvõimalustega, siis peame eelkõige kõike harjutama oma unikaalse tunnetuse, tasakaalu ja vajaduste järgi,“ leiab ta.

Õunapuu jagab ka meditatsioonipraktikat, mida saab teha endale sobival ajal endale sobivas kohas:

Väga hea on igapäeva tegevuste sisse integreerida väga lühikesi ja lihtsaid soolo mikropraktikaid. Näiteks 10 min puhkepausil:

  • teravda tähelepanu ja kuula helisid (vaikuses) 20 sek, lõdvesta ja puhka 1 min
  • teravda tähelepanu hingamise helile 20 sek, lõdvesta ja puhka 1 min
  • teravda tähelepanu ja aeglane pea liigutamine 20 sek, lõdvesta ja puhka 1 min
  • teravda tähelepanu sõrmede liikumisele 20 sek, lõdvesta ja puhka 1 min
  • teravda tähelepanu ja märka lõhnasid  20 sek, lõdvesta ja puhka 1 min
  • teravda tähelepanu ja keskendu varvaste liikumisele 20 sek, lõdvesta ja puhka 1 min

Analoogselt saab mikropraktikaks muuta mistahes igapäeva toimingu, kus saad keskenduda 10-20 sekundit kohalolule, naudingule, tänulikkusele. Õunapuu toob näiteks duši all vee puudutust nahal kogemise, kohvi aroomi nautimise, õues päikesepaistet vaatamise või sooja tuule põskedel tundmise.