Reklaam sulgub sekundi pärast

MIKS tekib ärevus?

Maria Baydar Raamatu Enesekasutusjuhend esitlus ja Jesper Parve 27.04.23
Maria Baydar Raamatu Enesekasutusjuhend esitlus ja Jesper Parve 27.04.23 — FOTO: Marleen Jürgens

Coach Maria Baydar esitles 27. aprillil oma uut raamatut „Enesekasutusjuhend - Avasta oma superpotentsiaal“. Ta kirjutab oma raamatus, et vaimne heaolu on meie ühiskonnas saamas haruldaseks, kättesaamatuks ja hinnaliseks. “Tänapäeval kogevad väga paljud inimesed ärevushäireid. See on saamas justkui normaalsuseks. Seetõttu on tekkinud ka mitmeid väärarusaame ja müüte vaimsete häirete kohta,” toob ta välja.Ta lisab, etigal ärevusekogejal on oma lugu ja läbielamised, mis teevad selle iga inimese puhul väga omanäoliseks ning kannatanule tundub, et see kõik juhtub just ainult temaga.

Ärevus on vajalik

Maria ütleb oma raamatus, et ärevus on tegelikult inimesele mõneti vajalik tunne. See käivitab meid, aidates avada õigel hetkel suurema ja parema sooritusvõime. See teeb meid ülierksaks ja valvsaks, toob kohale ja aktiveerib sisemise väe. “Sageli tabab ärevus meid uutes olukordades, kus kohtume tundmatusega ja seostame sellega alateadlikult ohtu. Tundmatus tekitab vajaduse olla üliteadlik kõigest, mis toimub, olla väga valvas ja valmis vajadusel ohule reageerima,” kirjeldab autor.

Võib olla ka kahjustav ja eluohtlik

Kontrolli alt väljunud ärevus võimendab ka analüüsimisvõimet, mille puhul kasutatakse ka terminit „ülemõtlemine”. Sageli arvatakse, et ülemõtlemine on halb omadus, millest peab lahti saama. Tegelikult on see väga kasulik – põhjalik ja sügav oskus olukorda lahti mõtestada ja seeläbi jõuda suurte taipamisteni. Maria selgitav, et kui see aga muutub üleanalüüsimiseks, hakkab inimene looma sellega endale suuri kannatusi ja piina. Kui inimene on pikka aega olnud pingeseisundis ja surunud alla oma tõde… Siis hakkab keha ja alateadvus end iseenda eest kaitsma, kus iga väiksem asi muutub ülepingeks.

“Kuigi ärevushäire võib olla väga-väga hirmutav ning võib tunduda, et sellest polegi väljapääsu või nagu oleks see justkui isiksuse omadus, millega lihtsalt tuleb leppida, on siiski teadlikult töötades võimalik ärevus väga ruttu hoopis oma väeks ja õnnistuseks keerata,” selgitab autor rahustuseks.

Sageli on väga suureks abiks emotsioonide ja mõtete päevik, sest see on esimene viis, kuidas oma ärevus kontrolli alla saada.