Reklaam sulgub sekundi pärast

Chaga – vääriline vastane viirustele

Sisuturundus

chaga
Chaga — FOTO: Shutterstock

Sinu tervis algab keha võimest kiiresti tappa sissetunginud viiruseid, baktereid ja seeni ning reguleerida põletikulisi protsesse.

Imeravimit selleks otsitakse nii laborites kui ka loodusest ja ilmselt kõigi jaoks ühest lahendust ei olegi olemas. Mida tugevam on inimese immuunsüsteem, seda väiksem on tõenäosus mõnda haigusesse nakatuda. Immuunsüsteemi toimimiseks vajab keha aga piisavas koguses erinevaid mineraalaineid ja vitamiine. Kui C- vitamiini tervistavas toimes ei kahtle enam keegi, siis Chaga nime ümbritseb siiski veel kerge müstilisus.

Chaga ehk maakeeli must pässik on kasepuul kasvav seeneke. Loomulikult pole aga must pässik ainus seen, mis oma kodu kasepuu tüvel leidnud on. Tegelikult kasvab kasel veel teisigi seeni. Näiteks kõige enam aetakse musta pässikut segamini just tavalise kasekäsnaga.

Vanarahvas hüüdis musta pässikut kasekäbakuks ja mustaks torikuks. Lisaks Eestile on Chaga rahvaravis kasutusel olnud ka Siberis, Hiinas, Koreas, Jaapanis ja ilmselt ka kogu Euroopas laiemalt. Legend või mitte, kuid 1991. aastal Prantsusmaa piirilt leitud Jäämees Ötzi juurest olla avastatud samuti Chaga tükikesi. Ja Ötzi oli oma aja kohta (umbes 3200. a. eKr) väga soliidses eas. Arvatakse et ta oli 45-aastane ja suri hoopis noolevigastuse tõttu, mitte mõnda haigusesse!

Mis siis on Chaga saladus?

Kui vanasti katsetati ravimtaimi katse-eksituse meetodil, siis tänapäeval ulatab arenenud teadus ravimtaimedele sageli sõbrakäe ning aitab mõista, miks üks või teine taim toimib või siis hoopis mitte. 

Chaga teadusuuringud on teaduse mõttes küll alles noored, kuid siiski paljulubavad. Must pässik sisaldab väga rikkalikult antioksüdante, betaglükaane, polüsahhariide, kasulikke happeid, kaaliumit, rauda ja isegi D- vitamiini. Uuringud on tõestanud, et must pässik stimuleerib immuunvastust ja vähendab samal ajal põletikku, erinevalt enamikust ravimitest, millel on tavaliselt vaid üks või teine toime. Täheldatud on ka, et Chaga stimuleerib makrofaage ja T- rakke, tagades nii kiirema vastulöögi sissetunginud haigustekitajale.

Chagat kasutatakse sageli nii eliksiirina, tõmmisena kui ka tinktuurina, kuid alati tuleb veenduda, et tegu oleks usaldusväärse tootjaga. Nimelt oleneb Chaga kvaliteet kasvukeskkonna puhtusest. Kiire näitena võib tuua, et, kui kukeseeni saab korjata igal aastal korra või isegi kaks, siis Chaga kasvamine võtab aega 5-10 aastat. Seega on puhas kasvukeskkond väga oluline, sest seen kasvab ühel ja samal kohal väga pikka aega.

Turult Chaga tükikesi ostes võid endale aga kasu asemel hoopis kahju teha. Kindlaim variant on apteek, kuhu juhutooted ei satu ning müügil olevad tooted on kontrollitud ja turvalised kasutamiseks.

Chaga on suurepärane valik kõigile, kes soovivad olla terved ja aktiivsed kogu viiruste perioodi vältel, sest kõik pahad sissetungijad saavad tugeva vastulöögi!