Reklaam sulgub sekundi pärast

ÕNNEVALEM: Janika-Koch Mäe jagab nõuandeid, kuidas elada õnnelikult ja tervislikult

Janika Koch-Mäe
Janika Koch-Mäe — FOTO: Jana Loigo

Personaaltreener ja veebitreeningute keskkonna sinutreener.ee looja Janika Koch-Mäe usub, et tervis on inimese jaoks kõige suurem vara. Regulaarne liikumine, treening ja tervislik toitumine on täisväärtusliku ja vitaalse elu saladusteks.

Õnnevalem on liikumine, tervislik toit, uni, head suhted, aeg iseendale ja meeldiv töö

Janika armastab oma tööd just seetõttu, et tal on võimalus selle kaudu muuta inimeste elusid. Ta tunnetab läbi oma töö tugevat missiooni ja eesmärgi täitmist.

Janika töötab ja elab põhimõtete järgi, kus on esindatud head suhted, elementaarne viisakus, kohusetunne, pühendumine, personaalsus, ausus, delikaatsus ja professionaalsus. „Mõtlen sageli sellele, et millises rühmatreeningus ise osaleksin või millist teenust personaaltreenerilt ootan. Klient on broneerinud minu juures tunni ning talle kulub minu aeg ja tähelepanu,“ räägib ta.

Samad punktid on personaaltreenerile olulised ka enda eraelus. „Püüan alati oma sõpru ja lähedasi aidata, leida aega, et olla koos – selleks on alati võimalused olemas. Kõik on kinni prioriteetides,“ räägib Janika. Ta usub, et inimesed on oma olemuselt head ja annab neile alati võimaluse. Lisaks praktiseerib ta iga päev tänulikkust: „Tänan inimesi ja usun, et hea sõna päästab maailma. Armastan lihtsaid asju ja märkan elu ilu enda ümber.“

Janika õnnevalem on igapäevane liikumine, tervislik toit, piisav uni, head suhted, aeg iseendale ja töö, mida ta armastab. „Olen väga õnnelik inimene!“ ütleb ta.

Kanna enda eest hoolt!

Ta annab nõu, et iga päev tasuks teha midagi, mis sulle päriselt meeldib. Kõige olulisem suhe elus on suhe iseendaga. Kui enda eest hoolt ei kanna, siis pole võimalik ka teisi aidata.

Ta tõdeb, et tihti inimesed ütlevad, et neil ei ole trenni jaoks aega. „Aega on meil kõigil ööpäevas sama palju. Kuidas me enda aega kulutame, on meie endi teha. Regulaarne treening ja liikumine annavad juurde tervena elatud aastaid,“ kinnitab ta.
Janika leiab, et meie kõigi soov on olla terved, tugevad ja elujõulised. Mõtle läbi enda päevarutiin ja kaalu läbi kõik tegevused. Kindlasti on võimalik leida vähemalt kolmel päeval nädalas aega treeninguteks.

Toitumise puhul on rusikareegliks süüa iga päev vähemalt viis portsjonit puu- ja juurvilju ning tarbida puhast joogivett. „Mida puhtam ja lihtsam on meie toit, seda vähem on meil probleeme,“ toob ta välja.

Janika viis parema elu nippi

  • Uni! Piisav igapäevane uni toetab immuunsüsteemi, tagab energia, aitab hoida noorena, vähendab mitmeid terviseriske ja toetab vaimset tervist. Püüa hoida igapäevaselt sarnast unerežiimi ning mine magama kohe, kui tunned, et oled väsinud. Personaaltreeneri jaoks on igapäevaselt oluline saada 7,5 tundi und, nii tunneb ta end kõige paremini - tuju on hea, energiatase on kõrgel ja produktiivsus laes. Magamistoas elektroonikat hoida ei tohiks sealhulgas telefoni, et miski und ei häiriks.
  • Hea toit! Toida oma keha puhta toiduga. Mida vähem on toiduainet töödeldud, seda kasulikum see on. Eelista puhast liha poolfabrikaatidele, väldi hüdrogeenitud rasvu küpsetistes ning varu koju värskeid puuvilju vahepalaks või magustoiduks. Mõtle hommikul kodust lahkudes läbi oma päev ja võta kaasa tervislikud vahepalad: puuviljad, smuuti, võileivad, jogurt jm Siis on alati võimalik midagi võtta, kui kõht tühjaks kisub.
  • Liikumine! Liikumine on vajalik mitmel erineval tasandil. Füsioloogiliselt on inimene loodud liikuma. Meie keha vajab regulaarset koormust selleks, et paremini funktsioneerida. Liikumist vajab ka meie vaim, selleks et maandada pinget, vähendada stressi ja tekitada vaheldust. Liikumine parandab tuju, tekitab heaolutunnet ja annab juurde enesekindlust.
  • Suhted! Kohtle teisi nii nagu soovid, et sind koheldakse. Hoia oma lähedasi - kuula, toeta, aita ja leia inimeste jaoks aega. Aeg on üks olulisemaid asju elus, mida ei saa kunagi tagasi. Kui oled koos, siis ole kohal. Väärtusta inimesi oma elus ja kui keegi sinu elust lahkub, saab alati seda lahendada sõbralikult ning austades.
  • Ausus! Ausus iseenda ja teiste vastu. Iseendale ausalt otsa vaatamine nõuab teinekord suurt julgust. Ausus teine inimesega võib tuua kaasa valu, kurbust, pisaraid aga tegelikkuses on aususes elada lihtsam - elu on selge, draamadeta, ootusteta ja voolav. Olles iseenda vastu aus, teame me täpselt mida me tahame ja vajame. Olles teiste vastu aus, on suhted siirad.