Reklaam sulgub sekundi pärast

Vaata video! Millal pöörduda kehakaalu muredega arsti poole? 

The Health Clinicu üld- ja onkokirurg Sander Kütner
The Health Clinicu üld- ja onkokirurg Sander Kütner — FOTO: GoodNews, Evelin Kruus

The Health Clinicu üld- ja onkokirurg Sander Kütner leiab, et kui inimene on mures oma ülekaalu pärast, siis kindlasti peaks pöörduma konsultatsioonile kas perearsti või kirurgi poole. „Paljud inimesed tunnevad valehäbi seoses kaaluprobleemiga ja arsti juurde tulekuga, aga seda ei maksa tunda. Tänaseks teame, et ülekaalu põhjuseid on mitmeid, osalt ka geneetilised ja inimene ei pea ennast tundma süüdi, et ta on ülekaaluline,“ sõnab ta.

Piiri, kust ülekaal ohtlikuks muutub, on inimesel endal raske tõmmata

Kogenud kirurg tõdeb, et piiri, kust ülekaal ohtlikuks muutub, on võib-olla inimesel endal raske tõmmata. Siinkohal aga tuleb appi hea indikaator ehk kehamassiindeks, mida on ka lihtne ise arvutada. „Üldiselt on niimoodi, et meie kõigi põhiainevahetus natuke aeglustub vanusega ja see kilo-paar, mis aastas juurde tuleb, on üsna raske märgata.

Osadel inimestel on geneetiline eelis teiste ees - nad ei võta kaalu väga kergesti juurde, võivad süüa, palju tahavad, teevad suhteliselt vähe trenni ja seejuures jäävad elu lõpuni suhteliselt normkaalu. Aga enamus inimestel ikkagi kaal vanusega tõuseb,“ lausub dr Kütner ja lisab, et naised on mõnevõrra kehvemas seisus selletõttu, et nende põhiainevahetus on natuke aeglasem seoses ka sellega, et lihasmassi on vähem. „Oleks mõistlik vaadata enda kaalunumbrile objektiivselt otsa, määrata kehamassiindeks ja tulla konsultatsioonile,“ leiab ta.

Üld- ja onkokirurg toob välja, et inimene võiks pöörduda kaaluprobleemiga arsti juurde juhul kui tema kehamassindeks on üle 27. Ta lisab, et kui kaal inimest häirib, siis võiks kasvõi esialgu perearstiga konsulteerida - paljud inimesed, kes on kaaluga hädas, tegelikult ei pruugigi omade vahenditega abi saada.

Ülekaaluga on seotud mitmed erinevad haigused

Dr Kütner selgitab, et ülekaaluga on seotud väga palju haigusi - praktiliselt ei ole organsüsteemi, mida ülekaal ei mõjutaks. Seetõttu on ülekaaluga tegelemine ülimalt oluline ja mida kiiremini sellega tegeleda, seda parem. „Peame mõtlema siinkohal näiteks mitmete kardiovaskulaarsüsteemi haiguste peale, sealhulgas üks ohtlikumaid on koronaarhaigus, mis tekib südame veresoonte lupjumisest. Samuti on ülekaaluga tihedalt seotud kõrgvererõhutõbi, diabeet, erinevad pahaloomulised kasvajad, artriidid ja veel mitmed haigused. Nii et igal juhul ma soovitaks ülekaaluga tegeleda,“ tõdeb ta.

VIDEO: