Reklaam sulgub sekundi pärast

VIDEO!  Meelis Lao podcastis „Keset elu“: aeg on ainus tõeline valuuta, mis on kõige kallim

Meelis Lao podcastis „Keset elu“ salvestusel
Meelis Lao podcastis „Keset elu“ salvestusel — FOTO: GoodNews, Evelin Kruus

Meelis Lao, kellel ilmub peagi eestikeelne raamat “Meelis Lao. Vabadusvõitleja, spioon või mafiooso?” tõdes enesearengu teejuhi ja raamatu “Lõpp on algus” autori Tiit Trofimovi podcast`is “Keset elu”, et iga kogemus elus toob ka sinus endas midagi välja. Selleks, et saada teada, mis sinu sees on, pead aga kogema erinevaid raskuseid ja tormihoogusid. Alles siis näed sa, mis sinust välja tuleb.

Me kõik tuleme siia ilma mingisuguse potentsiaaliga

Lao sõnas, et on huvitav nüanss, et koos selle küljega, mis tuleb välja ainult siis, kui sind pannakse ekstreemsesse olukorda, koorub sinust välja ka mingisugune kogemus. See raskus võib sinus küll mingi poole välja tuua, aga seda läbi elades muutub see hoopis teiseks. „Inimene kasvab kogu aeg ning muutub seoses nende katsumuste ja läbielamistega. Temast saab hoopis teine inimene, kui ta oli enne,“ leidis ta.

Me kõik tuleme siia ilma Lao sõnul mingisuguse potentsiaaliga – meis kõigis on olemas oma tugev külg. „Võtame näitena selle, et minu potentsiaal on raamatuid kirjutada ja tegelikult ma tahaksingi seda teha. Kuna aga minu vanaisa oli puusepp, siis öeldi ka mulle, et peaksin sama tegema. Minu meelest pole õige suunata inimene tegelema millegagi, mida ta ei taha. Lõhkuda ära tema elu.“

Trofimov nentis seepeale, et tõsiasi on see, et paljud jäävadki kinni sellesse nii-öelda puusepa ametisse. „Anna inimesele peitel ja haamer kätte ja nii ta sellega elu lõpuni toksibki.“

Kuigi sa ulud koos huntidega, ei ole sa üks neist

Lao tõi välja, et siia ilma sündides on meil juba midagi sisse istutatud. Näiteks võib võtta samast perekonnast pärit kaksikud. Neil on samasugune kasvatus, majanduslikud võimalused, sõprusringkond. Ühest kaksikust kasvab aga hoopis teistsugune inimene kui teisest. „Me oleme juba siia tulles erinevad. Kelles on olemas see kurjuse juur, siis temast seda enam välja ei saa. Talle jääb see ühel või teisel moel ikka sisse. Olen seda nii palju näinud. Vahel, kui sa ulud huntidega koos, siis sa küll ulud nagu hunt, aga sa ei ole seda. Sa ei ole üks nendest. Sa oled lihtsalt sunnitud teatud asju kaasa tegema, aga sinu natuur jääb ikkagi sinu enda omaks,“ leidis ta.

Trofimov usutles Lao käest, et kui viimane nägi, et „huntide kari“ tahtis tegutseda niipidi, aga tema mitte, kas Lao astus vahele ka. Lao nentis, et seda saab lugeda juba raamatust, sest tegu on looga, mis toimus meie endi keskel. „Uus raamat on eestlaselt eestlasele. Seal on küll mu esimese raamatuga kattuvaid osasid, aga see on ikkagi täiesti teine raamat. Seal on lahti seletatud, kuidas ja miks mingid asjad juhtusid, miks ma seda tegin ja mida tundsin samal ajal,“ lausus ta ja lisas, et kui ta täna saaks mingites olukordades teistmoodi reageerida või teistmoodi käituda, siis tänase kogemusega oskaks ta öelda seda, mida tunneb täna, aga mida ta tol ajal ei teadnud. „Ma olen emotsionaalselt ja mõistuse arengult teistsugune, kui ma olin siis. Tol ajal käitusin vastavalt oma hetke parimatele äranägemistele, mida tunnetasin. Mõne asja üle olen uhke, mõne asja üle olen vähem uhke. Aga see on minu elu, mis on formeerinud mind selliseks, kes ma täna olen,“ leidis ta.

Need, mis elus edasi viivad, on elu õppetunnid

Lao tõdes, et teadmine, mis on elus oluline, tuleb aastatega, aga ka läbi kogemuste ja läbielamiste. Kõigepealt peab tema meelest ka ise mõtlemisvõimeline inimene olema. “Need, mis elus edasi viivad, on elu õppetunnid. Need omakorda toovad sinus välja mingi poole ja läbi nende raskuste, kujunebki välja sinu isiksus,” lausus ta.

Käi julgelt oma teed

Küsimusele, et kui Lao saaks täna noore Meelisena oma elu uuesti alustada, siis kuhu liiguks tema tee, vastas ta, et soovitaks enda nooremale versioonile iseennast siin elus tunduvalt julgemini avastada. „Aeg on nii lühike. 50 aastat läheb kiiresti. Tundub, et kõik on justkui ees ja jõuad veel kõiki asju teha, aga tegelikult ei jõua. Mine käi julgelt oma teed, sest aeg on ainus valuuta, mis on kõige kallim ja mida me kunagi tagasi ei saa,“ andis ta enda nooremale minale soovituse.

VIDEO: