Reklaam sulgub sekundi pärast

Mis on psühhobiootikumid ja miks sa peaksid neist teadma?

Sisuturundus

psühhobiootikumid
Mis on psühhobiootikumid ja miks sa peaksid neist teadma? — FOTO: Serenita

Arvatavasti ei ole stress võõras meist kellelegi - vähemal või suuremal määral on sellega elu jooksul kokku puutunud pea kõik inimesed. Maailma Terviseorganisatsioon WHO on nimetanud stressi 21.sajandi epideemiaks ja andmed Tervise Arengu Instituudi ja Tartu Ülikooli poolt aastatel 2020-2022 läbi viidud uuringust näitavad, et vaimse tervise probleemid on ka Eesti rahvastikus laialt levinud - igal viiendal Eesti inimesel on ärevushäire risk ning enam kui veerandil depressiooni risk. 

On leitud, et mitmed inimestel esinevad vaimse tervise probleemid on seotud soolestiku mikrobioomi düsbioosiga. Samuti näitavad uuringud soolestiku bakterite koosseisu muutust stressi tõttu. Kuigi me teame, et bakterid võivad põhjustada haigusi, tekib küsimus, kas need võivad ka aidata meil paraneda? 1

  • Psühhobiootikumid on spetsiifiline alamkategooria probiootikumidest, mille eesmärk on toetada vaimset tervist.
  • Tervisliku soolestiku mikrobioomi hoidmine ja toetamine võib olla oluline mitte ainult seedimise ja üldise tervise tagamiseks, vaid ka meie meeleolu ja emotsionaalse heaolu jaoks.
  • Psühhobiootikumid, mõjutades närvisüsteemi ja tasakaalustades soolestiku mikrobioomi, aitavad toetada tervislikku stressireaktsiooni ja parandada meeleolu.
  • Psühhobiootikumid - kas tulevikumuusika või juba tänapäeva tegelikkus? Loe ja saa teada!

Kuigi mõiste "psühhobiootikum" võib olla laiemale avalikkusele suhteliselt uus, on see olnud teadlaste seas ja kitsamas erialavaldkonnas juba mõnda aega tuntud ning uuritud.

Täpsemalt on psühhobiootikumid probiootikumide kitsam valdkond, mis on suunatud vaimsele tervisele. Kui probiootikumid üldiselt hõlmavad mikroorganisme, peamiselt baktereid, mis on kasulikud seedesüsteemi tervisele, siis psühhobiootikumid on sellised mikroorganismid, millel on otsene mõju vaimsele heaolule. Näiteks on neil võime parandada meeleolu, vähendada ärevust ja stressi ning toetada kognitiivseid funktsioone. 1

Soolestik kui meie teine aju!

Kas oled mõnikord tundnud justkui sinu soolestik oleks otseselt seotud ajuga? Tänaseks on hästi teada, et meie emotsioonid tõepoolest võivad mõjutada seedesüsteemi. Kui tunneme end ärevana või stressis, võib see põhjustada kõhus ebamugavustunnet, kõhulahtisust või isegi iiveldust. See on hea näide sellest, kuidas meie vaimne seisund võib mõjutada meie seedimist.

Teisalt võib ka seedeprobleemide esinemine mõjutada meie meeleolu ja vaimset tervist. Kui meie seedimine on häiritud, võib see mõjutada toitainete imendumist ja mikroobide tasakaalu soolestikus, mis omakorda võib mõjutada neurotransmitterite tootmist ja närvisüsteemi funktsiooni. See võib põhjustada stressi, viia meeleolu kõikumiste ja ärevuseni.

Stressi ja meeleoluhäirete kontekstis on äärmiselt huvitav asjaolu, et umbes 90% serotoniinist toodetakse just soolestikus! Serotoniin on neurotransmitter, mis mängib olulist rolli mitte ainult meeleolu reguleerimisel, vaid ka une, söögiisu ja valu tajumise kontrollimisel.

Seega tervisliku soolestiku mikrobioomi hoidmine ja toetamine võib olla oluline mitte ainult seedimise ja üldise tervise tagamiseks, vaid ka meie meeleolu ja emotsionaalse heaolu jaoks.1

Kas bakterid võivad dikteerida meie meeleolu?

Teadlased on kindlaks teinud, et meie soolestikus elavad mikroobid võivad suhelda ajuga piki soolestiku-aju telge (gut-brain axis) mitme otsese ja kaudse signaaliülekande kaudu. Teadusuuringud näitavad, et meie soolestiku mikroobid suudavad mõjutada seda, kuidas meie aju toimib, kuidas me stressile reageerime ning isegi seda, missugune on meie uni, meeleolu ja käitumine. Psühhobiootikumid, mõjutades närvisüsteemi ja tasakaalustades soolestiku mikrobioomi, võivad aidata reguleerida seda, kuidas reageerime stressile, aidata kaasa emotsionaalsele tasakaalule ja parandada meeleolu.2

Toidu mõju vaimsele tervisele

Et oma vaimset heaolu ja kognitiivset tervist toetada, siis ei tohiks alahinnata juba tuttavaid praktikaid nagu tasakaalustatud toitumine, värskes õhus viibimine, puhkus ja suhtlus lähedastega. Täpsemalt just toiduga on võimalik väga palju ära teha, et meie mikrobioom sisaldaks kasulikke psühhobiootilisi baktereid. Toiduained, mis soodustavad selliste bakterite kasvu, hõlmavad omega-3 rasvhappeid sisaldavat rasvast kala, täisteratooteid, köögivilju, marju, fermenteeritud toite, pähkleid ja seemneid.1

Psühhobiootilisi kasulikke baktereid on võimalik saada ka kapslina

Hea uudis on see, et psühhobiootikumid ei ole tulevikumuusika, vaid pigem juba tänapäeva tegelikkus. Hiljuti jõudis ka Eesti turule toidulisand, mis sisaldab ainulaadset psühhobiootilist bakteritüve, üheskoos safrani ja B6-vitamiiniga.

SERENITAS on revolutsiooniline 3:1 lahendus stressi vastu! See sisaldab:

  • Bifidobacterium longum 1714® bakteritüvi (1 miljard CFU) - töötatud välja koostöös arstide ja teadlastega ühes maailma juhtivas mikrobioomi uuringute keskuses Iirimaal. See on patenteeritud ja kõige laialdasemalt uuritud psühhobiootiline bakteritüvi maailmas, millel on kliiniliste uuringutega tõestatud efektiivsus stressireaktsiooni ja sellega seotud sümptomite reguleerimisel. 2,3
  • Safraniekstrakt (Safr’Inside 30mg) - aitab lõdvestuda ja leevendada stressisümptomeid, sealhulgas meeleolulangust. Kõrgeima biosaadavusega ekstrakt.4
  • B6-vitamiin (1,4mg 100% NRV) - toetab normaalset närvisüsteemi funktsioneerimist.

Serenitas sobib ideaalselt perioodideks, kui stressist tingitud unehäired, meeleolulangus, kurnatus, ärrituvus või ärevus segavad igapäevaelu, tööd või õppimist.

Kapsli kujul manustatavat toidulisandit tuleb võtta kord päevas koos klaasi veega, soovitatavalt 30-60 päevase kuurina.

Serenitas on saadaval Apotheka ja Benu apteekides ning e-apteekides.

Astu julgelt samm parema tervise suunas - Serenitas on sulle stressi korral toeks!

NB! Serenitas on valitud 2024 Buduaari ilulemmikuks nutrikosmeetika valdkonnas!

psühhobiootikumid
Mis on psühhobiootikumid ja miks sa peaksid neist teadma? — FOTO: Serenita

SYMBIOSYS Serenitas® on toidulisand, mis ei asenda tasakaalustatud ja mitmekesist toitumist ning tervislikku eluviisi. Kasutamiseks alates 12. eluaastast. Toime rasedusele ega imetamisele pole teada. Lisainfo: Biocodex OÜ

Viited:

(1) Madison, A., Kiecolt-Glaser, JK. Stress, depression, diet, and the gut microbiota: human-bacteria interactions at the core of psychoneuroimmunology and nutrition. Curr Opin Behav Sci. 2019 Aug;28:105-110.

(2) Allen, A., et al. Bifidobacterium longum 1714 as a translational psychobiotic: modulation of stress, electrophysiology and neurocognition in healthy volunteers. Transl Psychiatry 6, e939 (2016).

(3) Wang, H., et al. Bifidobacterium longum 1714™ Strain Modulates Brain Activity of Healthy Volunteers During Social Stress. Am J Gastroenterol. 2019 Jul;114(7):1152-1162.

(4) Jackson, PA., et al. Effects of Saffron Extract Supplementation on Mood, Well-Being, and Response to a Psychosocial Stressor in Healthy Adults: A Randomized, Double-Blind, Parallel Group, Clinical Trial. Front Nutr. 2021 Feb 1;7:606124.