Reklaam sulgub sekundi pärast

VIDEO! Monika Palm: enesearmastuse puudus ei luba märgata vajadusi, mis on igapäevaseks eluks vajalikud

Monika Palm
Monika Palm — FOTO: Liis Markvardt

Tasakaalukeskuse hingamisterapeut ja raamatu „Hinga ja ela!“ autor Monika Palm usub, et väga paljud inimesed on erinevatel ajahetkedel kogenud, et nad ennast ei armasta. Ennast mitte armastades ja pikka aega selles olukorras hoides tekib rahulolematus. See on Monika sõnul kindel esimene märk sellest, et midagi sinu sisemaailmas ja elus vajab muutmist.

Enesearmastus on seotud sellega, kuidas sina ise endasse suhtud

Rahulolematus, tüdimus, väsimus, stress, depressioon, kergelt ärrituvus, enese mitte väärtustamine, hirm ja viha – need on mõned märksõnad, mis võivad olla seotud enesearmastuse puudumisega. „Kui ma armastan ennast, mida see minu jaoks muudaks? See muudaks seda, kuidas ma endasse suhtun. Enesearmastus ei ole seotud sellega, kuidas teised sinusse suhtuvad, vaid sellega, kuidas sina ise endasse suhtud. Sinu suhtumine iseendasse kajab vaid sulle peegeldusena välismaailmast ja teiste inimeste suhtumisena tagasi,“ selgitab Monika ja lisab, et juhul kui tunned, et keegi sinust lugu ei pea või käitub sinuga mitte kõige parimal moel, siis ei maksa laskuda kohe kiirelt süüdistustesse, vaid mõelda, miks ma seda kogen.

Väga sageli põhjused paiknevad hoopiski sinus endas ja sinu enda mustrites, mis võivad olla pärit kuskilt kaugemalt. Teine inimene selles olukorras vaid käivitab need mustrid ja tunded, mille vabastamine ning muutmine avab sind suuremale enesearmastusele. 

Kõik, mida endas sisaldame, seda ka oma elus kogeme

Eelkõige tasuks Monika sõnul hakata muutust looma sellesse, kuidas sa endasse suhtud, missugune on sinu arvamus iseendast, missuguseid hinnanguid sa endale annad ja missugune on sinu üldine sisekõne enda kohta - kõigepealt iseenda pärast ja teiseks selleks, et sinu suhted oleksid paremad. „Kolmandaks, et sinu elu oleks parema kvaliteediga. See tundub juba sõnakõlksuna, et kõik, mida me endas sisaldame, seda me ka oma elus kogeme. Paraku see niimoodi on,“ tõdeb ta.

Monika selgitab, et enesearmastuse puudus ei luba väga sageli märgata neid vajadusi, mis on sulle endale igapäevaseks eluks ja heaoluks vajalikud. Kasvõi endale aja võtmine, enda tunnetega arvestamine või kõige lihtsam asi – lubamine minna ja tegeleda asjadega, mis sulle meeldib, näiteks hobid. „Tavaliselt on tulemuseks pinged perekonnaelus. Enesearmastuse puudus võib kanduda üle ka eneseteostusesse või professionaalsesse ellu –  ei suuda „ei“ öelda, ei oska piire seada või „jah“ öelda ja vastu võtta võimalusi. Näiteks ei luba endal sellist tööd teha, mida sa tegelikult sooviksid. Ei julge valida midagi muud.“

Ma armastan ja olen armastatud!

Lõpetuseks jagab Monika ühte väga hästi toimivat  afirmatsiooni, mida endale öelda või isegi kirja panna, et see silma all ja meeles oleks. Nimelt öelda endale, et ma armastan ja olen armastatud. „Ainult sinu armastus avab tee kõikidele muutustele, mida oled soovinud. Armastusel on kõige tugevam jõud universumis, ära alahinda seda. Kui palju sina ennast armastad? Mida sa saad selleks teha, et veelgi enam ennast armastada? Armastusest ei ole kunagi küll.“

Neli head mõtet Monika Palmilt:

  • Enesearmastus ei ole seotud sellega, kuidas teised sinusse suhtuvad, vaid sellega, kuidas sina ise endasse suhtud. Sinu suhtumine iseendasse kajab vaid sulle peegeldusena välismaailmast ja teiste inimeste suhtumisena tagasi.
  • Eelkõige tasuks hakata muutust looma sellesse, kuidas sa endasse suhtud, missugune on sinu arvamus iseendast, missuguseid hinnanguid sa endale annad ja missugune on sinu üldine sisekõne enda kohta - kõigepealt iseenda pärast ja teiseks selleks, et sinu suhted oleksid paremad.
  • Enesearmastuse puudus ei luba väga sageli märgata neid vajadusi, mis on sulle endale igapäevaseks eluks ja heaoluks vajalikud. Kasvõi endale aja võtmine, enda tunnetega arvestamine või kõige lihtsam asi – lubamine minna ja tegeleda asjadega, mis sulle meeldib, näiteks hobid.
  • Ainult sinu armastus avab tee kõikidele muutustele, mida oled soovinud. Armastusel on kõige tugevam jõud universumis, ära alahinda seda.

VIDEO: