Reklaam sulgub sekundi pärast

RETK IMEDEMAALE: kuidas olla oma unenägudes ärkvel?

Kujutle, et suikud sügavasse unne ja üles ärgates avastad end imedemaalt, kus kõik on võimalik. Alice’i kombel ringi uidates võib sinu teele sattuda ükskõik kes, keda soovid kohata. Iga kogemus, mida tahad kogeda, saab tegelikkuseks.

Kujutle, et suikud sügavasse unne ja üles ärgates avastad end imedemaalt, kus kõik on võimalik. Alice’i kombel ringi uidates võib sinu teele sattuda ükskõik kes, keda soovid kohata. Iga kogemus, mida tahad kogeda, saab tegelikkuseks.

Kui soovid lennata, siis just seda sa teedki. Kui sinu eesmärgiks on külastada Pariisi, siis kulub vaid üks silmapilk ning oledki Eiffeli tornis. Kas see kõik on võimalik? Teatud inimesed väidavad, et on – juhul kui otsustad astuda üle teadliku unenägemise lävepaku.

Olukorda, kus me saame oma unenägusid üheainsa silmapilguga suunata ja muuta, nimetatakse teadlikuks unenägemiseks. See on seisund, mil oleme teadlikud sellest, et näeme und. Kuigi see sürreaalsena kõlav termin on meie igapäeva sõnavaras sagedasemat kasutust leidnud kõigest paar viimast kümnendit, on teadlik unenägemine olnud mitmete eri kultuuride lahutamatuks osaks juba inimkonna aegade algusest saati. Indiaanlased näiteks harrastasid teadlikku unenägemist vaimumaailmaga kontakti loomiseks. Tiibeti budistid on unejoogat praktiseerinud juba rohkem kui tuhat aastat ning just seda meelelise ideaali saavutamiseks harrastatavat seisundit peetakse teadliku unenägemise eelkäijaks.

Aastal 1913 võttis Hollandi psühhiaater Frederik van Eeden esmakordselt kasutusele termini „teadlik unenägemine”. Oma õpingute ja katsetuste käigus jõudis ta järeldusele, et inimpsüühikas eksisteerib üheksa erinevat unenägude liiki. Frederik uskus, et unenäod ei ole omavolilised, vaid omavad kindlat põhjust ja tähendust. Tema uuringud olid murrangulised, viies unenägude teaduse uuele tasemele.

Teadlik unenägemine ei ole üksnes teooria, vaid omab ka kindlaid teaduslikke tõestusi praktikate näol, mis ta efektiivsust kinnitavad. Tavaliselt, kui me magame, siis viibib meie tunnetusliku kontrolli ja emotsioonide reguleerimisega seotud ajupiirkond, dorsolateraalne prefrontaalkorteks, teadvusetus seisundis. Inimestel, kes on kogenud teadlikku unenägemist, õnnestub aga see ajuosa aktiveerida ning seeläbi suunata oma teadlikkust.

Kuigi viimasel ajal on teadlik unenägemine omandanud pigem meelelahutusliku tuntuse, täidab selles seisundis viibimine inimpsüühika jaoks ka kasulikku eesmärki. Unenägudes ärkvel olemine võib olla väga teraapiliseks kogemuseks, mis annab võimaluse leida lahendusi meid vaevavatele probleemidele. Unenäo käigus on meil võimalik oma probleemid korduvalt läbi mängida ning erinevaid tulemusi eemalt vaadeldes ja analüüsides neist lõpuks sel moel   vabaneda. Öeldakse, et teadlik unenägemine võib osutuda tõhusaks mooduseks, kuidas ravida emotsionaalset valu, arendada oma loomingulist potentsiaali, jõuda endas  selgusele või avada  meile sündides kaasa antud vaimseid võimeid.

See on keeruline valdkond ning võtab kaua aega, enne kui selle praktiseerimine vilja hakkab kandma. Isegi kogenenud harrastajatel õnnestub tihti vaid paaril korral kuus oma unenägusid juhtida. Kõikidele ei pruugi teadlik unenägemine sobida, kuid need, kes on oma jala üle selle salapärase maailma lävepaku astunud, kinnitavad, et proovimine on vaeva väärt.

Kuidas saada teadlikuks unenägijaks?

1. Pea unenäopäevikut.

Kirjuta oma unenäod üles kohe, kui ärkad. See võimaldab sul näha oma unenägude mustrit ja saada lähemalt tuttavaks nende salapärase maailmaga. On oluline, et unenäod jääksid sulle meelde. Tavaliselt nähakse öö jooksul 3–5 unenägu, kuid hommikul on meeles vaid üks, äärmisel juhul kaks.

2. Tee järjepidevaid reaalsuskontrolle.

Esita endale pidevalt küsimus: kas ma näen und? Järjepideva harjutamise korral hakkad seda küsimust kordama ka oma unenägudes. Näpista oma nina, liiguta suud või kontrolli, kas sa hingad, vaata lihtsalt oma jalgu ja käsi. Unenägudes on need tegevused tavaliselt moonutatud ja selle järgi võid aru saada, et näed und.

3. Tunne oma unenägude märke.

Loe pidevalt oma unenägudepäevikut, et näha, kas seal esineb korduvaid vihjeid ning iga kord, kui näed und, otsi neid samu märke teadlikult. Väga sageli nähakse unes, et ollakse jälitatud või kaotatakse olulisi asju. Sellised märgid omavad tavaliselt hoiatavat tähendust. Esita endale enne magamaminekut küsimusi konkteetse teema kohta, sõnasta selgelt oma eesmärk, mida soovid unes kogeda või teada saada.

4.  Ärka keset ööd ning suiku mõne minuti päras taas unne.

Keskendu süvenenult sellele, mida just unes nägid ning sule silmad ja suiku uuesti tagasi unedemaailma. Selleks et vilumus kiiremini saavutada, panevad süvenenumad praktiseerijad endale öö jooksul isegi mitu korda kella helisema.

5. Enne magamaminekut mediteeri või kuula meditatiivset muusikat, milles kõlavad binauraalsed rütmid.

Internetis jagub hulganisti konkreetseid õpetusi, meditatsioone ja muusikat, mis aitavad teadlikule unenägemisele kaasa.

Artikkel ilmus ajakirjas Buduaar sügis 2015.