Rulluisutamine – mõnus spordiala igale naisele

Rulluisutamine – mõnus spordiala igale naisele

Palju on räägitud kepikõnni ja jooksmise kasulikkusest ning nende alade positiivsest mõjust kehakaalule ning lihastoonusele. Täna aga räägime põhjalikumalt rulluisutamisest. Oma kogemusi ja soovitusi jagab Marit Kull.

Palju on räägitud kepikõnni ja jooksmise kasulikkusest ning nende alade positiivsest mõjust kehakaalule ning lihastoonusele. Täna aga räägime põhjalikumalt rulluisutamisest. Oma kogemusi ja soovitusi jagab Marit Kull, kes töötab füsioterapeudina Dorpat SPA-s ja annab TÜ Akadeemilise Spordiklubi Fitness-klubis süvalihaste treeninguid. Lisaks sellele on Marit juba aastaid paadunud rulluisufänn. 

 

Miks on rulluisutamine kasulik?

Rulluisutamine on väga tõhus treening näiteks neile, kes soovivad sportides vastupidavust parandada, sest seal saab kenasti tempot vastavalt oma soovile sättida. Lisaks sobib see ala ideaalselt kaalulangetajatele, kes soovivad aktiivsema eluviisiga algust teha, kuid kellele näiteks jooksmine liigeseprobleemide tõttu ei sobi. Seda enam, et tugevalt ülekaalulistele jooksmist üldse ei soovitatagi. Rulluisutamise puhul aga jaguneb keharaskus ühtlasemalt ning liigestele ohtlikku põrutusmomenti ei teki. Samuti sobib rulluisutamine ideaalselt noortele emmedele, kes soovivad uuesti trennidega alustada, sest kaheksal rattal treenides saavad väga hea koormuse nii jalad, tuharad kui ka keha keskkoht, mis hiljuti sünnitanud naistel tihtipeale problemaatilised kehapiirkonnad on. 

 

Milliseid kehapiirkondi treenib kõige enam? 

Kõige enam saavad koormust jalad, sest need tõukavad inimest terve trenni aja edasi, toonusesse saab nii reied kui ka tuhara. Mainimata ei saa jätta ka seljalihaseid, mis saavad samuti väga hea koormuse. Ilmselt on pärast esimesi rulluisutrenne seljas lihasvalu tunda, aga mida trenn edasi, seda vähem tunda annab, sest seda tugevamaks seljalihas saab. Lisaks tasub treenida ka kõhulihaseid, mis on seljalihaste toetajaks ja aitavad samuti kaasa õige kehaasendi hoidmisele. Lihasvalu leevendamiseks ning lihase arendamiseks on kindlasti oluline ka lihaseid venitada, sest just venitamine aitab neil kiiremini taastuda – seetõttu ei tohi venituse tähtsust mingil juhul alahinnata. 

 

Mainisid, et peaks treenima nii selja- kui ka kõhulihaseid. Kas pigem teha jõutrenni või süvalihaseid?

Mina soovitan treenida eelkõige süvalihaseid, sest just need hoiavad meie keha püsti. Väga hästi sobivad erinevad pilatese harjutused ning tavalised kõhu- ja seljalihaste harjutused. Nagu iga ala puhul, kehtib ka siin tõde, et kombineerida tuleb erinevaid treeningstiile, et saada maksimaalset kasu. 

 

Mida rulluisutamise juures tuleb silmas pidada?

Esimene asi on ohutus ehk siis kiiver kindlasti pähe! Kui oled alles algaja ja õpid, siis kindlasti kasutada ka randme-, küünarnuki- ja põlvekaitsmeid. Kui ise veel noor ja roheline olin, siis arvasin ka, et kaitsmeid mulle pole vaja, vähemalt seni kuni Otepäält Käärikule rulluisutades esimesest kurvist välja sõitsin. Sealt sain õppetunni, et isegi väikene kivi võib teinekord suureks komistuskiviks osutuda ja kiiver peab alati peas olema, kui uisud all. Teine asi on tehnika paika saamine. Soovitan kindlasti osa võtta mõnest koolitusest või esimesed korrad minna rajale sõbraga, kes oskab juhendada, sest nagu iga ala puhul, on ka siin nii, et täielik mõnu saabub siis, kui tehnika paigas. 

 

Mis teeb rulluisutamise mõnusaks?

Õues päikese käes uisutada ja samal ajal näiteks sõbrannaga jutustada on alati hea, kusjuures mõnus tunne pärast trenni on 100% garanteeritud. Ei pea ju alati sõbrannadega kohvikus kohtuma, võib ka märksa aktiivsemalt oma aega veeta. Lisaks loomulikult ka see, et saad treenida õues, olenemata spordiklubi trenniaegadest ja rahakotist – võtad rulluisud ja lähedki sõitma siis, kui tuju tuleb! Noortel emmedel on muidugi veidi komplitseeritum ja tuleb rohkem aega planeerida, aga seda ütlen ma küll, et tegelikult saab lapse kõrvalt kõike teha! Eriti kui on olemas tublid issid, kes paar tundi lapsega iseseisvalt tegelevad – isegi siis, kui laps on alles pisike. 

 

Kuidas motiveerida ennast rulluisutamise ja üldse trenni tegemisega tegelema?

Eks kõik tuleb ikka sinust endast, aga üks suurepärane viis on püstitada endale kindlad eesmärgid – näiteks kaalu alandamine, lihastoonuse saavutamine või hoopiski rahvaspordiüritusel osalemine. Kui eesmärk silme ees, siis on treenimine märksa lihtsam. Augustis toimub SEB Tartu Rulluisumaraton, kus on sobivad distantsid nii algajatele kui ka juba edasijõudnud uisutajatele ning mina innustan kahtlemata kõiki rulluisutajaid seal osalema! Maraton on tõepoolest puhas rõõm ja pärast tunda, et oled ennast ületanud, on lihtsalt suurepärane! 

 

Fotod: Tarmo Haud; erakogu

 

Triin Eamets