SALEDAM TALJE 10 PÄEVAGA: 5 nippi, kuidas seda saavutada

SALEDAM TALJE 10 PÄEVAGA: 5 nippi, kuidas seda saavutada

Kauaoodatud suvi ja rannahooaeg pole enam kaugel ja kindlasti leidub meie seas palju neid, kes sooviksid sel aastal suvele kaunima figuuriga vastu minna. Paar sentimeetrit saledam talje kõlab üsnagi hästi, või mis? Kuid selle asemel, et oma organismi kõikvõimalike ebatervislike dieetidega piinama hakata, võiks oma toitumisharjumustes teha paar lihtsat muudatust!

Kauaoodatud suvi ja rannahooaeg pole enam kaugel ja kindlasti leidub meie seas palju neid, kes sooviksid sel aastal suvele kaunima figuuriga vastu minna. Paar sentimeetrit saledam talje kõlab üsnagi hästi, või mis? Kuid selle asemel et oma organismi kõikvõimalike ebatervislike dieetidega piinama hakata, võiks oma toitumisharjumustes teha paar lihtsat muudatust!

Esimesed tulemused on nähtavad juba kümne päevaga – seda muidugi juhul, kui sa lisad allpool olevatele toitumissoovitustele ka füüsilise koormuse.

Siin on viis asja, mida muutma peaksid!

1. Hommikusöök!

Kui sa varem hommikusöögile tähelepanu ei pööranud, siis nüüd tuleks sellega kiiremas korras algust teha. Ära jäta hommikusööki vahele ja mis veel – katsu hommikusöök alati enam-vähem samale ajajoonele seada. Kui organism on harjunud kindlatel kellaaegadel süüa saama, siis ta ei karda nälga ja ei talleta toitu näljahäda kartuses varuks. 

Hommikul võiks süüa aeglaselt imenduvaid süsivesikuid (täisteratooted – pudrud, täisteraleib) ja valke, mis samuti kõhtu täidavad.

Mõned ideed:

1. Omlett viilu täisteraleivaga ja juurde rasvane kala või kanafilee ning rohelist salatit.
2. Avokaado kodujuustu, tuunikala ja täisteraleivaga.
3. Täisterakaerahelbepuder võisilmaga.
4. Täisteraleib lisandiga (muna, taisink, juust, kala, hummus, salat)
5. Naturaalne müsli (ilma suhkruta; meega röstitud kaerahelbed, rosinad, pähklid, seemned)

2. Mitmekülgne söögikord!

Jutud sellest, et mingit toiduainetegruppi tuleks täielikult vältida, on rumalus. Iga söögikord võiks sisaldada häid süsivesikuid (täisteratooted, puuviljad), valke (loomsed või taimsed), kiudaineid (täisteratooted, puuviljad), rasvu (pähklid, avokaado, rasvane kala, seemned, õlid) ja muidugi vitamiine ja mineraalaineid (köögiviljad, puuviljad, pähklid, seemned, täisteratooted). 

3. Rohkem kiudaineid!

Kiudained hoiavad kõhu täis ning veresuhkrutaseme normis. Kui veresuhkrutase langeb, haarad sa paratamatult esimese söödava asja järele ning suure tõenäosusega on selleks mõni šokolaad või muu kaloripomm! Täisteratooted peaksid sinu menüüs alati olemas olema. Lisaks võta menüüsse chia-seemned ja kaerakliid – need sisaldavad ohtralt kiudaineid ja täidavad kõhtu.

4. Tarbi vett!

Kui eesmärgiks on kaalust alla võtta, siis tarbi ohtralt vett ja jäta ära kõik limonaadid, mahlad ja kohvi joo kindlasti ilma suhkruta. Vett võiks juua tunde järgi, ent mitte vähem kui 1,5 liitrit päevas. Kui sa ei ole harjunud üldse vett jooma, siis on loomulik, et alguses tundub seda liiga palju, ent siinkohal on tegu kiirelt omandatava harjumusega, mis sinu organismile head teeb. Vesi uhub mürgid ja jääkained välja ning see omakorda muudab ajapikku ka sinu jume kaunimaks.

5. Õhtusöök!

Kui sa oled harjunud õhtusel ajal palju sööma ja päeva esimesel poolel pigem vähem, siis nüüd tuleb see ära muuta. Just õhtusöök võiks olla kõige tagasihoidlikum. Kaks tundi enne uinumist ei ole mõistlik suurt praadi sööma hakata ja kui just sel ajal tundub kõht väga tühi olevat, siis see tähendab, et sa sööd päevasel ajal liiga vähe ja liiga toitainetevaest toitu. Õhtul võiks menüüs olla kergemad toidud ja rasvane liha ning friikartul tuleks üldse ära unustada.

Jäta menüüst välja poes müüdav valmistoit, sest sa ei tea, mis seal täpselt sees on. Väldi rämpstoitu ja alkoholi ning pea kinni ülal mainitud viiest punktist ning sinu kehakaal hakkab liikuma soovitud suunas.

Karin Karu