Toidud, mis võrgutavad… meeli

Kas sina oled üks neist, kes ei suuda pärast üht šokolaaditükikest keelduda teisest? Kuidas sellisest olukorrast võitjana väljuda?

 

Kas sina oled üks neist, kes ei suuda pärast üht šokolaaditükikest keelduda teisest? Kuidas sellisest olukorrast võitjana väljuda?

Mõned toidud lausa flirdivad meiega. On mitmeid põhjuseid, miks ihaldame kindlaid toite ja satume neist sõltuvusse. Kusjuures iha pole seotud näljatundega, kuigi tühi kõht võib seda soovi võimendada. 

JUUST

Miks tekib himu?

Juust on nagu narkootikum. Mitte juustu lõhn ega maitse ei ahvatle, vaid rahustavad ained. Juustu põhikoostisaines piimas on morfiinisarnaseid aineid ning valku, mis vabastab rahustava toime seedimise ajal. Lisaks on juustus veel amfetamiinisarnaseid aineid. Õline koostis tekitab veelgi suuremat sõltuvust.

Kuidas vabaneda?

Juustu võib asendada mitmete toitudega, näiteks sojajuustu või teiste sojatoodetega. Avokaado maitseb suus nagu juust, aga on palju tervislikum.

ŠHOKOLAAD

Miks tekib himu?

Šhokolaadinaudingut tekitavad tekstuur, maitse, võlukemikaalid, suhkur, rasv ning suussulav koostis. Šhokolaadis on ligi 300 keemilist ühendit, mis kutsuvad esile ahvatlusi. Šhokolaad sisaldab kofeiini ja muid ühendeid, mis tekitavad tunde, mida kogevad marihuaana suitsetajad.

Paljud naised tunnevad vajadust šhokolaadi järele enne menstruatsiooni algust. Põhjus on magneesiumipuuduses, mis vallandab menstruatsioonieelsed sümptomid. Šhokolaad sisaldab nn armunarkootikumi trüptofaani, mida kasutatakse ajus serotiini moodustamiseks. See tekitab ülevat ja rõõmsat meeleolu.

Kuidas vabaneda?

Kui tunned vajadust šhokolaadi järele, siis võta paar väikest tükki parimat tumedat šhokolaadi, mis sisaldab 70% kakaod. Selles on olemas heaolu tekitavaid aineid, kuid vähem veresooni ummistavaid rasvu ja suhkrut. Ja tugevama maitse tõttu kulub tumedat šhokolaadi naudingu rahuldamiseks vähem. Šhokolaadi asemel võid süüa ka kakaopulbrit, mis on šhokolaadi maitsega ja sisaldab vähem sõltuvust tekitavaid aineid. 

VORSTID JA PEEKON

Mis tekitab himu?

Vorstitooteid himustavad rohkem mehed. Töödeldud lihatoodete poole tõmbab nende koostis, millesse on kokku segatud rasvad, soolad ning mitmed rahustavad komponendid.

Kuidas vabaneda?

Suurepärased vorstitasendajad on sojatooted. Vali vorstide jm töödeldud lihatoodete asemel värske väherasvane liha või kala. Soolasõltuvusest saab kergesti lahti, loobu soolast mõneks nädalaks ja kasuta maitsestamiseks looduslikke maitsetaimi ja vürtse.

 

SAIAD, KOOGID, KONDIITRITOOTED

Miks tekib himu?

Ilmselt on sul puudu süsivesikutest. Kondiitritooted viivad meie veresuhkru taseme kaalust välja ja vallandavad insuliini, tekitades meis uuesti soovi kiiresti imenduvate süsivesikute ehk veelgi magusamate toitude järele. Naised ihaldavad koogikesi rohkem kui mehed, eriti suureneb soov nende järele enne menstruatsiooni.

Kuidas vabaneda?

Vali toite, mis tasakaalustavad veresuhkrut ning peletavad nälga. Söö hommikusööki, milles on küllaldaselt kiudaineid ja komplekssüsivesikuid, näiteks kaerahelbeputru kuivatatud puuviljadega. Ära pea ranget dieeti, mis viib veresuhkru taseme tasakaalust välja. Proovi ka teisi kiudainerikkaid toite: ube, köögivilju, puuvilju, täisteratooteid.

JÄÄTIS

Miks tekib himu?

Jäätis sisaldab palju sõltuvust tekitavaid aineid: piimarasva koos kõigi rahustavate ainetega, lisaks veel suhkrut. Ei saa unustada ka naudingut suus sulavast jäätisest.

Kuidas vabaneda?

Vali väiksema rasvasisaldusega sojajäätis, sobivad ka lahjad jogurtijäätised. Tee kodus külmutatud mahlapulki. Või peta oma jäätiseisu sellega, et lisad jogurtisse piima või kaneeli, vaniljet või muskaatpähklit, söö segu niisama või külmuta.

 

 

Allikas: N. Lawson “Nigella bites”; Terve & Sale

 

 

Triin Tisler