Reklaam sulgub sekundi pärast

TOITUMISNÕUSTAJA ÕPETAB: kuidas süüa palju, aga olla sale?

On teada-tuntud tõde, et kehakaal langeb siis, kui tarbitakse vähem kaloreid, kui organism ära suudab kulutada. Vähem kaloreid tähendab enamasti väiksemaid toidukoguseid ja vähem söömist. „Teadlikke valikuid tehes ei pea tegelikult vähem sööma. Ka arvatakse tihti, et vähem süües on kõht kogu aeg tühi, kuid see pole alati nii,“ ütleb toitumisnõustaja Maris Migur ja toob siinkohal välja punktid, kuidas liigset söömist ohjata.

 

Vesi. Igapäevane veejoomine on lausa kohustuslik, kuid kui jood 15 minutit enne söögikorda 1–2 klaasi vett, pole kõht söögi ajal enam nii tühi, sest vesi tekitab ajutiselt kerge täiskõhutunde. Nii tarbid suure tõenäosusega söögi ajal vähem toitu.

Kiudained. Kiudained paisuvad kõhus ja tekitavad kiiresti täiskõhutunde, andmata seejuures liigseid kaloreid. Headeks allikateks on puu- ja köögiviljad, pähklid-seemned, kaunviljad ja täisteraviljatooted.

Valgud. Söö igal toidukorral ka valku. Kala, liha, muna, piimatooted – need täidavad hästi kõhtu ja hoiavad kõhu kaua täis, sest nende seedimiseks kulub rohkem aega. Valguga võiks asendada osa tärkliseallikatest, näiteks söö hommikul vähem leiba ja lisa juurde üks muna.

Toidunõude suurus. See on hea viis toidukoguste vähendamiseks. Pisem taldrik mahutab oluliselt vähem toitu, mistõttu sa ka sööd vähem. Ka klaasi puhul vali laia ja madala asemel pikk ja kitsas klaas.

Ära kiirusta! Kui sööd, siis tee seda rahulikult, keskendunult. Muu kõrvaline tegevus jäägu tagaplaanile. Kui sööd rahulikus tempos ja keskendud toidule ja söömisele, siis on sul söödavast toidukogusest ülevaade ja sa saad seda kontrollida. Kui aga sööd mõne muu tegevuse (näiteks Facebook) kõrvalt, ei pane sa sageli tähelegi, kui palju oled juba söönud.

80%. Tõsta taldrikule 20% vähem toitu, kui sa harjunud oled ehk siis 80% tavakogusest. Nii sööd iga kord vähem, kuid kõht saab endiselt täis.

Söö regulaarselt viis korda päevas. See on oluline isude ja toidukoguste kontrollimiseks. Iga paari-kolme tunni tagant süües ei lähe kõht liiga tühjaks ja nii jäävad ära ka hundiisu ning liigsöömised.

Köögiviljad. Igast toidukorrast võiksid köögiviljad moodustada ligi poole. Head on kõiksugused rohelised salatid, paprika, tomat, kurk, seller, brokoli, lillkapsas jm. Neid kõiki võib julgelt ka suuremates kogustes tarbida ja kehakaal langeb sellele vaatamata.

Pea toidupäevikut. Paljud arvavad, et nad ei söö üldse palju, aga kehakaal siiski kasvab. Kui pead igapäevaselt toidupäevikut, miks mitte ka fotopäevikut, saad sa lõpuks aru, milline on su toidukoguste tegelik suurus.

Magustoiduks tee? Jah, just nii. Magustoidu söömine on harjumus. Tegelikult ei vaja keha peale korralikku toitu midagi magusat. Kui aga kuidagi ei saa, võta magustoidu asemel hoopiski tee, mida on magustatud näiteks stevia või meega.

Söö enne põhitoidukorda puuvili – see täidab kõhtu ja nii on kergem järgnevat toidukogust kontrollida.

Jäta alati natuke toitu taldrikule alles. See, et taldrik tuleb tühjaks süüa, on lapsepõlvest pärit teadmine ja müüt. Valik on sinu – kas üleliigsed kalorid taldrikul või puusadel.

Pea endaga sisemine dialoog. Küsi endalt: „Kas ma tõesti tahan seda, kuna mul on nälg, või on see vaid isu?”. Mõtle sellele vaid paar minutit ja sa ei pruugigi enam teatud sööki tahta.

Vähenda suhkru tarbimist. Need, kes söövad rohkem suhkrut ja suhkrurikkaid toite, vaevlevad sagedamini erinevate isude käes. Vähem suhkrut – vähem isusid.

Leia endale hobi või muu meelepärane tegevus – see aitab mõtteid toidust eemal hoida ja ühtlasi hoiab see ka sind toidust eemal.

Söö kellegagi koos. Tihti on nii, et kui üksi süüa, on lihtne üle süüa – keegi ju ei näe! Nautides toitu kahekesi või suurema seltskonnaga mõnusas atmosfääris, juhtub seda oluliselt harvem.

Riputa kööki peegel ja pilt sellest, milline sa tahad välja näha. Nii on eesmärk isude korral silme ees ja on kergem end korrale kutsuda ning endale antud lubadusi meelde tuletada.

Mõtle oma tervise peale. Kui täna tundub kõik hästi, siis liigne ja vale ülesöömine võib põhjustada suuri terviseprobleeme hoopiski tulevikus. Enneta seda juba täna, mõeldes nii endale kui oma lähedastele.

Harjuta end „puhta” toidu söömisega. Vali kvaliteetne ja võimalikult vähetöödeldud tooraine, olgu selleks siis aedviljad, kala, muna, liha, täisterarukkileib või -kaerahelbed. Naturaalne toit sisaldab ohtralt vitamiine ja mineraalaineid ning toidab keha vaid parimal viisil, andes samas vajalikku energiat ning kaotades isu igasuguse üleliigse rämpstoidu järele.

Ilmunud ajakirjas Buduaar
Maris Migur, toitumisnõustaja