Kas oskad vahet teha õigel ja valel kaneelil?

Oled kuulnud, et kaneel aitab kaalu langetada, võitleb erinevate haiguste ja põletike vastu, tõstab immuunsust, sisaldab rohkelt antioksüdante, aitab veresuhkrutaset alandada ja võitleb diabeedi vastu ning räägitakse, et kaitseb isegi vähi ja HIV eest. Kõik see vastab tõele ainult siis, kui kasutad õiget kaneeli, mida tuleb hoolikalt otsida kaubandusvõrgust. 

 

Paljud terviseajakirjad ja -eksperdid kiidavad kaneeli imelist mõju tervisele, aga jätavad kas teadmatusest või mõnel muul põhjusel mainimata, et poodides müüakse kahte tüüpi kaneeli, millest üks on tervisele palju kasulikum kui teine. Valekaneeliks nimetatav Cassia kaneel võib olla pidevalt tarbides hoopis tervisele kahjulik, kuna sisaldab umbes 1200 korda rohkem toksilist ainet nimega coumarin, kui seda on õiges, tuhandeid aastaid ülistatud kaneelis. Kui uurid poes kaneelipulbripudelit, siis ei mainita ka etiketil seda, millise kaneeliga on tegu. Seetõttu on raske eristada õiget kaneeli nn valekaneelist. Kõige turvalisem on kaneeli osta kaneelitorukestena, sest siis saad välimuse järgi eristada ühte kaneeli teisest. Õiget kaneeli leiab pulbri kujul siiski ka erinevatest looduspoodidest, kus etiketil ilutseb uhkelt selle päritolumaa Sri Lanka.

 

Kumb on siis õige kaneel?

Ceyloni kaneel on see tõeline kaneel, mille imeväest on räägitud sajandeid. Selle kaneeli kodumaa on Sri Lanka ning meie supermarketist on seda raske leida, kuna maksab kordades rohkem kui laialt levinud nn valekaneel. Ceyloni kaneel on pehme tekstuuriga ning läheb kergesti katki, selle lõhn on mahe ja magus ning värv helepruun. Väljanägemise poolest meenutab õige kaneel sigarit, millel on mitu erinevat kihti. 

 

Cassia kaneel on pärit Hiinast, Indiast ja Vietnamist. See on odav ja seda müüakse tavalistes supermarketites. Cassia kaneel on tugeva tekstuuriga ja seda on raske käega murda. Kui võtad ühe tükikese suhu närida, siis tunned teravat vürstikat maitset. Cassia kaneelitoru on tumepruuni või isegi tumepunakat värvi. Kui seda kaneeli tihti või suuremas koguses tarvitada, siis mõjub see kehale toksiliselt ja võib põhjustada maksa- ja neerukahjustusi. Nõrgema tervisega inimeste puhul ei pea see kogus olema kuigi suur, mis juba mõjub tervisele kahjustavalt. Välimuselt tunned need kaneelitorud ära, sest nad hoiavad sissepoole rulli ning on seest tühjad ja punakaspruunid. 

Allikas: peashealth.com ja authoritynutrition.com

 

Buduaar.ee