Reklaam sulgub sekundi pärast

NIPPE, KUIDAS KEEDISEID kiirelt ja lihtsalt valmistada

Marjahooaeg on alanud ja seetõttu on vaikselt hoogu kogumas ka keediste ja hoidiste aeg. Paraku tuleb aga tunnistada, et marjade korjamine ning seejärel nendest mooside ja mahlade tegemine on aeganõudev ja kohati ka tüütu tegevus.

Siiski on just enda tehtud kodune moos pannkookide ja putrude kõrvale kõige parem! Et talvel ikka keldrid moosidest pungil oleksid, jagab Koduekstra soovitusi ja ideid, kuidas mooside ning mahlade valmistamine kergemalt ja efektiivsemalt sujuks.

Marjade korjamine

Kõige aeganõudvam protsess keediste tegemisel on marjade korjamine. Suurtes kogustes mustikate, metsmaasikate ja pohlade noppimisele kulub tihtipeale lausa tunde. Ilmselt oleks kergem osta neid turult, ent metsas käimine on ju omamoodi lõbus ja rahustav tegevus. Kärsitutele korjajatele, kellele ükshaaval marju korvi panna ei meeldi, soovitab Koduekstra soetada endale marjakorjaja. Selle kaasaskantava pisikese masina abil täituvad korvid mustikate ja pohladega lihtsalt ja kiirelt.

Veel soovitab Koduekstra metsas ennast putukate ja puukide eest kaitsta. Ka kõige varajasel hommikutunnil on metsaalune täis tüütuid ja näljaseid sääski, kes marjakorjamise lõbu oma hammustustega rikuvad. Et sääsed ja muud lendlevad loomad otse silma või suhu ei kipuks, kanna marjul olles kaitsvat putukakaitsemütsi. Võrgust müts katab kogu näo, ent õhuke materjal laseb vabalt selle all hingata.

Marjade puhastamine

Teine tüütu ja aegavõttev tegevus on korjatud marjade puhastamine. Mida pisemad on marjad, seda rohkem aega nende puhastamisele ka kulub. Just väiksemate metsasaaduste jaoks, nagu mustikad ja pohlad, pakub Koduekstra lahenduseks ümarat marjapuhastussõela. Erinevalt tavalisest köögisõelast on marjapuhastussõelal avadeks suuremad ribad, millest mahuvad vaevata läbi ka kuuseoksad ja muu marjadel olev praht.

Kellel on kodus aga palju kirsse, millest valmistada mahla või moosi, sellele soovitab Koduekstra kirsikivi eemaldajat. Eemaldaja ei pritsi mahla laiali ning kogub kivid puhtalt kogujasse. Kõik kirsid saavad kividest puhtaks uskumatult kiiresti. 

Mooside ja mahlade valmistamine

Kui marjad puhtad, on aeg asuda aurutamise ja keetmise juurde. Mahlade valmistamiseks kasutatakse enamasti spetsiaalset mahlaaurutit, millega hõlpsalt ja lihtsalt marjadest mahl välja saada. Koduekstra pakub oma tootevalikus kõikidele pliiditüüpidele sobivaid mahlaauruteid, mis vaid tunni ajaga aurutavad kuni 3-liitrit mahla. 

Et ühe korraga suur osa marjadest moosiks keeta, soeta endale lausa 20-liitrine teraspott. Siis pole vaja aina uuesti ja uuesti õige suhkrukoguse leidmiseks moosist kõhtu täis süüa. 

Hoidistamine

Moosid ja mahlad valmis – nüüd on aeg need purki valada. Kuna purgi- ja pudelisuud kipuvad olema küllaltki kitsad, on nendesse moosi ja mahla kallamise tagajärjel terve köök keedetud marjade plekke täis. Küürimise ja pesemise vältimiseks kasuta parem moosilehtrit mille abil vedelik otse purki suunata. Hiljem on mugavam pesta lehtrit, kui tervet lauda, põrandat ja seinu. 

Kui sa valmisad suve jooksul palju erinevaid moose, siis talvel võib keldrist õiget moosi otsides väike segadus tekkida. Mustika- ja vaarikamoosil on küll kerge vahet teha, ent palju raskemaks läheb asi siis, kui oled ühes moosis kasutanud mitut sorti marju. Siinkohal tulevad appi hoidiste etiketid, millele saad kirjutada kogu vajaliku info ning need lihtsalt purgile kleepida. 

Pista üle jäänud marjad sügavkülma

Mõnikord on marjasaak niivõrd suur, et moosiks ei jõua neid kõiki tehagi. Meie soovitame järelejäänud marjad terveks jätta, suhkruga üle puistata ja külmadeks talveõhtuteks tallele panna. Erinevate suurustega külmutuskarpidesse ja -kottidesse saab koguda nii maasikaid, mustikaid, kirsse ja veel kõike muud, mida hing ihaldab. 

Kõik moosi valmistamiseks ja hoidistamiseks vajalikud vahendid leiad Koduekstra kauplustest üle Eesti.

 

Buduaar.ee