ALAR JA ELINA OJASTU KODU: elu nagu muuseumis

Maksim Toome

Ajakiri Buduaar

Marge Tava

Edukas koolitajatest abielupaar Alar ja Elina Ojastu elavad majas, mille ehitas oma kätega Alari vanaisa.

Olgu öeldud, et tegu ei ole lihtsalt vanaisa, vaid Eesti armastatud rahvakirjaniku Aadu Hindiga, kes kolis 1948. aastal Saaremaalt Tallinnasse ning rajas oma uue kodu Nõmme mändide alla. Kui üldjuhul toovad inimesed oma kodu luues sinna kaasa mõned esemed, mis on pärit vanemate ja vanavanemate kodust, siis Elina ja Alari kodus on see teistpidi – enamik asju on vanaisa ja vanaema pärandatud ning vaid vähesed esemed on Elina ja Alari enda nägu. „“Mõnikord on tunne, et see on siiski kellegi teise kodu, millel me hinge sees hoiame,“ tunnistavad majaomanikud ning teavad, et ühel päeval ehitavad nad päris oma kodu iseenda maitse järgi. „Selles uues kodus saab olema palju vähem asju, hästi palju valgust ja palju rohkem Aasia hõngu, mis meile mõlemale on hingelähedane.“

Alar ja Elina kolisid Nõmmele pärast vanaema surma viis aastat tagasi. Aadu, kellel oli oma kolmanda ja viimase abikaasa Elvega kolm tütart, oli soovinud, et maja jääks perekonda ja pärijaks oleks esimene poisslapsest lapselaps. Nii sai Alar endale nii imelise maja kui ka kuulsa vanaisa pärandi, kust leiab palju põnevaid mälestusi, hiigelsuure raamatukogu, Eesti kunstnike maale ja sisustuselemente, millel on oma lugu jutustada.„Alguses ma justkui püüdsin säilitada oma lapsepõlve, aga mida rohkem me enda nägu siia toonud oleme, seda rohkem muutub see meie koduks,“ ütleb Alar. Elina aga tunnistab, et see maja on nii oma hingega, et ei ole sugugi kerge mingeid muutusi teha. „Kellegi teise valitud asjade keskel elamine on äge kogemus, aga ühel hetkel tahaks oma kodu, millel on oma nägu,“ tunnistavad noored.

„Siin meeldis Lennart Merile istuda, kui nad vanaisaga suitsu tegid ning maailma asjade üle arutasid,“ räägib Alar, viies meid kitsast trepist üles kolmandale korrusele, kus asus vanaisa töökabinet. Kuigi nii suures majas võiks ka palju laiem trepp olla, oli Aadu palunud just kitsa trepi teha, et see meenutaks talle laevatreppi ja tema laevakaptenist isa.

Foto: Maksim Toome

Kabineti puhkenurga lauakesel lebab endiselt puukarp sigarettidega, mis tänaseks juba 31 aasta eest lahkunud vanaisast alles jäid.

Foto: Maksim Toome

Alari esimene mõte oli majas kõik nii jätta, nagu vanaisa selle teinud oli, aga Elina hakkas vaikselt ettepanekuid tegema, mida ja kuidas muuta võiks. Kuna elutuba oli väga väike ja esimesel korrusel oli rohkem pinda koridoride kui tubade all, siis kõige rohkem on noored majaomanikud just esimesel korrusel muutnud. „ Aga mööbel on kõik endine – see söögilaud, diivan ja isegi pildid seinal,“ räägib Alar. Majaomanikud ei tunne, et nad ohverdavad mõne kaasaegse mugavuse selle nimel, et hoida vanaisa pärandit. Selles on oma võlu, et see koht pole moodne ja kaasaegne. Ka vanu puidust aknaraame, mis talvel külma õhku sisse lasevad, saab vaadata positiivsest vaatenurgast – see on ju puhas värske õhk!

Foto: Maksim Toome

Alari vanaisa klaver ei seisa kasutult, Elina armastab sel aeg-ajalt musitseerida.

Foto: Maksim Toome

Kuigi meie jutt koduteemal liigub Alari ja Elinaga pidevalt tagasi vanaisa juurde, siis tuleb tunnistada, et uut energiat on majas piisavalt tunda ja kõige rohkem annavad sellest märku aasiapärased disainielemendid. „ Jaa, armastame seda maailmaosa, oleme seal palju reisinud ja aega veetnud ning budismist pärit mõtteviis, et kõigepealt tuleb õppida tundma iseennast, on meile väga hingelähedane,“ tunnistab Elina ja valab meile välja oma lemmiku Pu Erh tee. „“See ei ole lihtsalt tee, meile meeldib teekultuur ja rituaalid, mis siia juurde kuuluvad.“

Foto: Maksim Toome

Kolmekorruseline maja on nagu inspireeriv raamatukogu, sest raamatuid jagub igale korrusele. Teisel korrusel asub suur raamatukogu, kus kesksel kohal on ka väike budistlik altar ja vanaisa raamatute kõrval seisab väikeste Aasia teetasside rivi. Raamatukogu imelise vaatega rõdul armastavad Elina ja Alar teed juua ja iidseid puid vaadata. „Need teetassid on meile väga hingelähedased – avastasime enda jaoks, kuidas teejoomine on superaeg iseendaga ning kuidas seda meditatiivselt teha. Õige tee mõjutab inimest psühhoaktiivselt,“ räägib Alar ja lisab, et puhkuse ajal võivad nad Elinaga juua poolteist tundi järjest teed ning kasutada seda kui töövahendit sügavamate sisekaemuste loomiseks.

Foto: Maksim Toome

Kui Alar ja Elina majja kolisid, oli siin vähe valgust ja palju asju – kapid olid täis teiste inimeste elu ja esemeid ning nende sorteerimisele kulus päevi ja isegi aastaid. Noore perenaise ümberkorralduse tulemusena on magamistuba erinevalt varasemast mööblivaba ja valgusküllane ning tapeedi asemel kaunistab seina Elina enda maalitud Aasia mõjutustega kunstiteos, mida inspireeris üks sarnane pilttapeet.

Foto: Maksim Toome

Vanaisa töötuba kolmandal korrusel on viimane koht, mis vajab veel sorteerimist ja korrastamist. „Väga raske on teha valikuid, mida jätta alles ja mida mitte. Kas või näiteks sajad kirjad, mis vanaisa lauasahtlis oma otsust ootavad,“ tunnistavad majaperemehed.

Foto: Maksim Toome

Alar leiab, et tehnika peab alati ka disainiga üllatama ning räägib vaimustunult oma põnevast paariaastatagusest tehnikaostust.““ „Vaata seda disaini, kas sa usud, et see on 1989. aasta mudel? Selline Bang & Olufsen maksis 1990ndatel uuena sama palju kui korter.“

Foto: Maksim Toome

Selle söögilaua taga on vastu võetud kuulsaid külalisi nii siit kui sealtpoolt riigipiiri. Pildil Inglise kirjanik James Aldridge oma abikaasaga, tõlkija Melanie Rauk ja Aadu Hint abikaasa ja kolme tütrega. Nüüd tervitavad selle laua taga oma külalisi Alar ja Elina.

Foto: erakogu

 

Foto: Maksim Toome