FOTOD: LEEDU üks unikaalsemaid ja lummavamaid paiku võtab sõnatuks

FOTOD: LEEDU üks unikaalsemaid ja lummavamaid paiku võtab sõnatuks
Caroline Arula

Buduaari vanemtoimetaja Meisi Volt käis tutvumas Leedu ühe unikaalsema ja lummavama paigaga – Nidaga.

Kura säär ja imearmas Nida asula on kindlasti sihtpunkt, mida soovitaksin igale reisida armastavale inimesele. Pärast mitut päeva Palangal oli see kui sõõm värsket õhku – kõik minu ümber tundus tükkmaad ilusam, kaasa arvatud teised turistid. Eestlaste jaoks on Nida kahtlemata hea valik, kuna see ei asu väga kaugel, aga samas rahuldab siiski kõik puhkusel olija ootused.

Transport

Kura säärele pääseb praamiga Klaipedast Smiltynė linnaosast. Praamid käivad sinna tihedalt, korra-paar tunni jooksul. Kohale jõudes olge aga valmis üllatuseks – igaüks, kes autoga läheb, peab maksma mootorsõidukimaksu, mis on suvel 30 eurot ning sügistalvisel hooajal 5 eurot. Jalamehed ja jalgratturid tasuvad seevastu vaid euro. Seega saab poolsaarel näha ringi liikumas palju rattureid, mis on ka arusaadav, sest 30 euro eest saab endale juba lubada näiteks kaks praadi või T-särgi. Kokkuvõtteks võin öelda, et Nidasse minek tasub end igati ära. Hoolimata krõbedast mootorsõidukimak- sust jäime lõpuks väga rahule, et olime 100-kilomeetrisel säärel seikluse siiski mugavalt autoga ette võtnud.

Võimsad liivaluited

Terve Kura säär on oma kuulsate UNESCO maailmapärandi nimistusse kuuluvate liivaluidetega üks tõeline vaatamisväärsus. Nidasse liikudes kibelesime juba teel olles autot ära parkima, et joosta otsejoones kuulsaid liivavälju imetlema, aga ei – selleks on ettenähtud kindel koht, kus tuleb imeliste vaadete eest maksta 5 eurot. Ja isegi siis ei ole lubatud rajalt kõrvale kalduda, sest hooletu ringitallamine kahjustab maailmapärandit. Kõik on aga seda väärt, sest pilt, mis luidetel avaneb, on tõesti vägev. Kohati tekib tunne, nagu oleksid kõrbes, aga kõrgemale jõudes näed kummalgi pool kiitsakat maasäärt laiumas avarat merd. Kes aga matka eest raha välja käia ei soovi, saab Nida külje all ka pisut pisema ala peal liivavälju nautida

Majutus ja parkimine

Meie valisime ööbimiseks üsna keskpärase koha – ei midagi luksuslikku, aga puhas ja korralik. Hind inimese kohta oli 36 eurot öö. Kui tahta mugavustega ma- jutust, peab siiski rohkem raha välja käima. Nida ei ole sugugi odav koht, hinnaklassilt näiteks kõrgem kui Palanga. Meie valisime seega tagasihoidlikuma hotelli ning otsustasime kulutada pigem söögile ja veinile. Autoga liiklemine on seal tehtud pisut ebamugavaks – parkimine on igal pool tasuline ja vaba kohta üsna raske leida. Seetõttu soovitan pigem võtta majutus, kus on parkimine olemas ning asulas ringi seigelda hoopis kondimootoriga.

Toit

Restoranid on Nidas suurepärased! Toidukohad on põnevad, ilusa interjööriga ja road ise enamasti väga maitsvad. Meie otsustasime nautida jahisadama vaatega restorani terrassil suussulavat pitsat ning külastada kohalikku kalarestorani Fisheria Nida. Mitmetes populaarsemates söögikohtades palutakse laud ette broneerida – nii on kindel, et ikka näiteks õhtusöögi ajaks jaole saad. Ühes mehhiko-pärases restoranis jäetigi meid vaid õue veini mekkima ning lauda ei õnnestunud saada ka suurema moosimise peale.

Linnamelu

Asulad Kura säärel on äärmiselt armsad. Värvikirevate puumajade keskel on tunne, justkui oleks sattunud Lottemaale või Muumiorgu. Maju ümbritsevad kenad, lillemeredega aiad. Ümbrus on puhas, hooldatud ning silmale tõeliselt nauditav vaadata. Elu tundub rahumeelne. Pika rannaäärse promenaadi ääres veedavad aega luigepered, kes mõnusalt tukkudes tekitavad endalegi tunde, et kiiret ei ole ju kuskile.

Tänavaäärsed müügiletid soovitan pigem tähelepanuta jätta. Selle asemel tasub aga külastada minimalistliku loominguga rikastatud pop-up disainipoode, mille põrandat katab liiv ja seintel laiuvad maast laeni ehete alla mattunud merevaigugaleriid. Ei suutnud minagi sealt lahkuda erilise vintage-stiilis sõrmuseta, mida ehib tulipunane merevaigust kivike. Usun, et see eriline ehe on suurepärane mälestus Nidast, mis jääb mulle meenutama, et võiksin sinna õige pea tagasi rännata.

Meisi külastas Nidat 2020. aastal.

Sarnased artiklid