EESTI VÕIDUKATE MUUSIKATAEVA STAARIDE endi võimsaimad kultuurielamused

Nädal tagasi said tunnustust Eesti Muusikaauhindade gala kontsertüritusel silmapaistvaimad, andekaimad ja publiku poolt armastatuimad Eesti artistid, kelle eelmise aasta muusikaline panus on olnud nii heliliselt kui ka emotsionaalselt võimas.

Toimus EMA 2018. See oli korraldajate, Eesti Fonogrammitootjate Ühingu juba 20 aastat järjest toimuv auhinnaüritus ja kuna tegemist oli ühtlasi ka juubeliga, siis said nii esinejad kui publik nautida suurimat galat, mis üldse kunagi Eestis on popmuusikaga seotult toimunud. Nomineeritute seast valiti see üks parim välja ning meedial oli võimalik äsjaste võitjatega teha nn välkintervjuud. Saime viie võitja välktähelepanu osaliseks.  

Buduaari küsimuseks oli: MILLINE ON SINU KÕIGE VÕIMSAM VÄRSKEIM KULTUURIELAMUS? 

Kolme auhinnaga edukaimateks osutusid Miljardid. Auhinnad: Aasta Debüütalbum, Aasta Rockalbum, Aasta Album – Miljardid „Kunagi läänes“.

Marten Kuningas

Võimsa elamuse osaliseks sain hiljutisel Sitsiilia reisil. Viibisin seal perega nädal aega ja see oli vaimustav. Kõik oli seal vaimustav. Praegu oli seal sisuliselt meie Eesti suvi ehk siis soojakraade 15 kuni 17. Meie puhkus sisaldas palju liikumist. Rentisime auto, istusime Palermos, mis on Sitsiilia pealinn, autosse, sõitsime Cataniasse, tegime veel teisi sutsakaid ja kõik nähtud maastik oli imeline.  Sealhulgas loomulikult avaldas muljet suur Etna vulkaan. Kõik need kultuurikihid, mis seal on, avaldasid muljet. Antiikkreeklased, loomulikult roomlased, isegi normannid ja ka araablased. Kohalikud inimesed on hästi avatud, hoolivad. Mul oli kaasas poeg Teodor, kes on seitsmekuune praegu, ja ta oli seal suur staar. Kõik tahtsid teda süles hoida ja meid saatsid pidevalt hüüded bello, bello. Niivõrd suur lastearmastus sealsel rahval oli liigutav. Ja loomulikult toit, mis oli võrratu. Iga pisemgi söögikoht pakkus lihtsat, ent eriliselt maitsvaid elamusi. 

Aasta Jazzalbum – Reigo Ahven Trio „Remember“ 

Reigo Ahven

Ma ei saa ikka üle ega ümber muusikast ja jazz‘ist selle küsimuse osas. Minu viimatine hingeminev kultuurielamus leidis aset aasta lõpus New Yorgis. Nimelt oli mul võimalus osaleda muusikalegendi, helilooja ja kitarristi Mike Sterni kontserdil, mille mõjutusi tunnen senini. Tänane ilmselt veel kõige viimane. Jah, tahan lisada, et kõige-kõige viimane meeliliigutav elamus ongi just siit Eesti Muusikaauhindade kontserdilt ja eriti võimas ja äge oli meie hip-hop/rap inimeste esinemine koosseisus Arop, Genka, Reket, Beebilõust ja 5miinust. Emotsioonid on tugevad. 

Aasta Popalbum, Aasta Naisartist – Liis Lemsalu „+1“

Liis Lemsalu

Tegelikult olen ma päris kergelt vaimustuv inimene üldse. Mulle pole palju vaja… Aga siiski, mulle meenub viimatisemana hoopis üks filmielamus, mis mind pisarateni liigutas. Tegemist oli palju kiidetud meie Eesti ja Gruusia ühisprojektina valminud filmiga „Mandariinid“. Mina vaatasin seda esimest korda alles nüüd aasta lõpus. Ma kohe võtsin endale selle aja, et süvenenult, segamata seda vaadata ja oi, kuidas see läks mulle hinge. Praegu ma arvan, et ka sellepärast, et kui sa tead juba, et tänaseks enam peaosatäitjat Lembit Ulfsakit meie seas ei ole, siis sa vaatadki kõike juba täitsa teistmoodi keskendumisega. Mõtlemapanev ja südantliigutav. 

Aasta Hip-Hop/Rapalbum – Genka/Paul Oja „Mixtape nr 1“

Henry Kõrvits aka Genka

Soovime lisada ette, et enne vastamist oli küllaltki pikk ja sügav mõttepaus. Vastus järgmine:

29. detsember, see on see päev. Iga aastal kutsub Eesti president aasta lõpul valitsuse enda juurde õhtusöögile. Ministrid koos oma prouade või härradega. President kutsus mind ka ja palus mul esitada oma loomingut Eesti elust. Luuletus räpi võtmes või ütleme nii, et riimi. Ma tegin selle ja esitasin ning president ütles peale seda Eesti valitsusele, et tema arvab, et hiphop on selline asi, mis kõnetab noori. Ja Eestis on hetkel väga kehv kohalikes omavalitsustes noorte osalus. Eesti ministrid ja fraktsioonide esindajad peaksid rohkem mõtlema hiphopikultuurile, et jõuda noorteni. Arvan, et olin kutsutud, sest ma ise olen suur hiphopikultuuri austaja ja uurija ning annan ka sellekohaseid loenguid. Olen väga teemas ja see läks mulle sügavalt hinge ja just seepärast arvan, et just see on üks minu suurim kultuurielamus viimasel ajal ja praegu. 

Aasta Parim Laul – Arop „Kiki Miki“

Uku Arop

Ma võibolla kõlan klišeena, aga minu arust pole suurimat üritust Eestis olnud kui tänane Eesti Muusikaauhindade gala. Vähemalt minu senise viieaastase esinemiskarjääri jooksul pole ma kunagi ise saanud üles astuda ega ka näinud varem nii võimsaid lavasid. Pole varem kogenud kogu korralduse osas nii professionaalset meeskonda ning mul pole ka mitte kunagi kõrval olnud nii palju oma perekonda, sõpru ja mu enda tüdrukut toetamas, kes on aidanud mul seda kõike üles ehitada. Ühesõnaga, minu kõige võimsam kultuurielamus on olnud seesama Eesti Muusikaauhinnad 2018 gala nautimine ja laval viibimine.

Vaadakem võidukate galeriid ja kuulakem aasta laulu – Arop „Kiki Miki“.

Krista Maldur