Tselluliidi ja nahahoolduse müüdid või tegelikkus? Selgitab Dr. Guna Havensone

Tselluliidi ja nahahoolduse müüdid või tegelikkus? Selgitab Dr. Guna Havensone

Kas tselluliiti tekitab söödud rasv? Kas nahk kaotab vananemise tõttu oma elastsuse? Juues iga päev kaks liitrit vett, ei peaks nahk enam olema tuhm ja kuiv? Kogenud Läti toitumis- ja kehaesteetika spetsialist Guna Havensone selgitab enamlevinud kehahoolduse ja ilusa kehavormi saavutamise valearusaamade tegelikku olukorda.

Kas tselluliiti tekitab söödud rasv? Kas nahk kaotab vananemise tõttu oma elastsuse? Juues iga päev kaks liitrit vett, ei peaks nahk enam olema tuhm ja kuiv? Kogenud Läti toitumis- ja kehaesteetika spetsialist Guna Havensone selgitab enamlevinud kehahoolduse ja ilusa kehavormi saavutamise valearusaamade tegelikku olukorda.

Tselluliit on rasv
Dr: Kui oled otsustanud tselluliidi vastu võidelda, vähendades menüüs rasva kogust, siis tea – tselluliidil on rasvaga vähe ühist. Rasvavaba dieedi tagajärjena võib naha seisund halveneda, kusjuures tselluliit ei kao, vaid võib ainult ägeneda. Seda seepärast, et nahk lõtvub ja rakkudevahelises ruumis hakkab kogunema vedelik. Tselluliidi põhjuseks ei ole rasvarikas toit, vaid vedeliku tasakaalu häired  kehas, mille tõttu rakud ei saa piisavalt hapnikku ja toitaineid. Tselluliidi teket soodustab passiivne eluviis, kromosoomihäired, liigne suhkru ja soola (mitte rasva) tarbimine.

Vett peab jooma palju
Dr: 
Suurem tähtsus on õigetel joomisharjumustel. Et tarbitud vedelikust oleks ka kasu, tuleb juua tihti ja vähehaaval. Kui jood korraga suure koguse, ei jõua organism tarbitud vedelikku piisavalt omastada. Kui 15 minutit peale joomist pead WC-sse minema, tähendab  see, et sa jood liiga kiiresti.

Mida karedam nahk, seda tihedamini tuleb kasutada koorijat
Dr: 
Ei ole õige koorida mitu korda nädalas neid kohti, kus nahk pakseneb kiiremini. Seal on soovitatav kasutada just kõige pehmemat koorijat, kuna liigse koorimise tõttu tahab nahk ennast kaitsta ja pakseneb veelgi rohkem. Kasutage hapet või ensüüme sisaldavat koorijat, mis lahustab surnud naharakud ja eemaldab need seega eriti õrnalt.

Kuiv nahk vajab rasvast toitvat kreemi
Dr: Kuiva naha seisundi parandamiseks on vaja ka seda niisutada. Sellepärast tuleks osta kaks hooldusvahendit –  toitev, mida pannakse nahale õhtuti, ja niisutav, mida kantakse peale pärast hommikust pesemist. Kui valid koorijat, eelista kindlasti tooteid, mis sisaldavad hapet, nt piimhapet.

Nahka on vaja iga kord seebiga pesta
Dr: Talvel ei ole soovitatav iga kord duši all käies kogu keha seebiga pesta. See hävitab naha loomuliku kaitsekihi, mis kaitseb nahka kuivamise eest. Igapäevaseks hügieeniks piisab ainult sellest, kui pesed seebiga  strateegiliselt olulisi (intensiivsemalt higistavaid) kohti. Ülejäänud kehale aitab lihtsalt puhta veega loputamisest. Külmal hooajal võiks keha pesemiseks kasutada seepi kaks kuni kolm korda nädalas.


Kallim tselluliidivastane kreem on tõhusam
Dr: 
Isegi kõige kallim tselluliidivastane kreem ei suuda täita oma ülesandeid, kui nahk ei ole sooja duši all, vannis või saunas, või korraliku, vereringet parandava massaaži abil ette valmistatud. Ka kõige eksklusiivsem kreem ei anna oodatud tulemust, kui kasutad seda jahedal ja kuival nahal. Seega panusta hoopis enne tselluliidivastase kreemi kasutamist naha korralikule ettevalmistamisele.


Nahk ei ole enam prink, sest see vananeb
Dr: Rohkem kui eluaastate arv mõjutab naha kvaliteeti suitsetamine, liigne päevitamine ja vale toitumine. Toitumisspetsialistid märgivad, et naised patustavad tihtipeale sellega, et tarbivad liiga vähe valku (liha, muna, kohupiim, oad, herned, pähklid) ja häid rasvu (taimeõli, kala, linaseemned).
 

Mida volüümikam keha, seda rohkem trenni vajatakse
Dr: Valearusaam, millega kehaesteetika spetsialistid kõige sagedamini kokku puutuvad, on arvamus, et volüümikamaid (ja ka tselluliidi all kannatavaid) kehaosi tuleb jõusaalis aktiivselt treenida. Jõuharjutused soodustavad lihaste kasvu ja seega muutub konkreetne kehapiirkond veelgi suuremaks. Lisaks võib jõuharjutustega ülepingutamise tulemusena tselluliit tunduvalt ägeneda. Selle põhjuseks on olukord, kus organism ei suuda suure koormuse mõjul ainevahetuse lõpp-produkte ja vedelikku väljutada ja vedelik koguneb rakkudevahelisse ruumi.

Dr. Guna Havensone on Buduaari kaalublogija Teele teekonnal ihaldatud kaalulanguse suunas abiks keha naha taastumisel. Loe lisa SIIT

 

Krista Maldur