Reklaam sulgub sekundi pärast

Võitlusse akne vastu

Kas oled see õnnelik inimene, kes pole kunagi olnud hädas rasuse ja probleemse nahaga? Sel juhul on sul väga vedanud, sest oled üks tõeliselt vähestest. Akne on nuhtluseks 80–85 protsendile noortest. Kahjuks ei pääse sellest kõik ka vanemas eas. Buduaar uurib akne tekkepõhjuseid ning viise nahahaiguse leevendamiseks ja raviks.

Kas oled see õnnelik inimene, kes pole kunagi olnud hädas rasuse ja probleemse nahaga? Sel juhul on sul väga vedanud, sest oled üks tõeliselt vähestest. Akne on nuhtluseks 80–85 protsendile noortest. Kahjuks ei pääse sellest kõik ka vanemas eas. Buduaar uurib akne tekkepõhjuseid ning viise nahahaiguse leevendamiseks ja raviks.

Akne põhjused

Akne on väga levinud nahahaigus, mille tunnusteks on rasune nahk, komedoonid, vinnid ja raskematel juhtudel ka armid. See tekib sagedamini piirkondadesse, kus on kõige rohkem rasunäärmeid – näole, rindkere ülaossa ja seljale. Tõsine akne on tavaliselt põletikuline, kuid eksisteerib ka mittepõletikulisi vorme. Enamikul kaob või leevendub akne aja jooksul iseenesest. Teised vajavad haigusest ülesaamiseks nahaarsti määratud ravi. Haiguskoldeid põhjustavad hormonaalsed muutused. Aknet põhjustavad muu hulgas meessuguhormoonid, nagu näiteks testosteroon. Haiguse tekkimisel on oma süü kahjuks ka geenidel – akne kimbutab tavaliselt sama pere erinevaid liikmeid. Samuti võivad akne põhjused olla psühholoogilised. Teadlased pole selles vallas küll päriselt ühel nõul, kuid uurimused on siiski näidanud, et kõrgema stressitasemega kaasneb sageli ägenenud akne. Samas võib akne ise olla omakorda stressitaseme tõstjaks. Teadlased pole ühel nõul, kumb on põhjus ja kumb tagajärg. Ka toidul on näonaha tervise juures oma roll. Kõrge glükeemilise indeksiga toidud ja ka lehmapiima seostatakse akne tekkega. Sellised toiduained on näiteks sai, kartul ja valge riis. Sool ja šokolaad pole akne põhjustajana siiski teaduslikku kinnitust leidnud.

Akne ravi

Asja positiivne külg – akne on ravitav! Ravi aitab leevendada akne sümptomeid, vältida armide teket ja hoida ära põletikujärgse hüperpigmentatsiooni. Peaaegu kõik akne ravivahendid on lokaalsed. Seepärast tuleb pöörata eriti palju tähelepanu nahahooldusele. Nahahooldustoodete valik on aga pööraselt suur ja sobiva leidmine võib osutuda keeruliseks. Ometi olemas põhimõtted, mille alusel toodet valides leiad suurema tõenäosusega vahendi, mis just sulle hästi sobib. Esimese sammuna tuleks määrata, milline on sinu nahatüüp. Kui tõmbad salvrätiga üle näonaha ja see ei muutu rasuseks, on sul kuiv nahk. Kuiva naha akne raviks sobivad niisutavad nahahooldusvahendid. Spektri teises otsas on rasune nahk. Rasuse nahatüübi tunneb ära läikiva otsaesise, nina ja põskede abil. Kahjuks on rasuse nahatüübi korral akne tõenäolisem. Kasuta õlivabu nahahooldustooteid. Hoia pikad juuksed hobusesabas ja näolt eemal, et juustest ei satuks näonahale lisarasu. Kolmas nahatüüp on segu eelmistest. See on kõige levinum tüüp – nina ja otsaesine on rasused, silmade ümbrus ning põsed on kuivad. Selle nahatüübi eest hoolitsemine on kõige keerulisem. Pead kombineerima ka oma nahahooldusvahendeid – kuivi piirkondi tuleb niisutada ja rasuseid puhastada õlivabade vahenditega.

Nõuandeid probleemse naha ees hoolitsemiseks

Aknese näonaha pH-tase on 6,2 ja õiged nahahooldustooted normaliseerivad naha pH-taseme 5,4ni. Seega on inimese nahk kergelt happeline, kuid liiga happeline keskkond tekitabki komedoone ja vistrikke. Nahka puhastades katsu vältida selle ärritamist ja ära kuivata. Eelista leelisevaba ja leebet vedelseepi või pesemisgeeli. Eesmärgiks on eemaldada nahalt higi, päeva jooksul kogunenud mustus, surnud rakud ja liigne rasu. Kasuta õrnu geele ja kreeme, et taastada naha normaalne barjäärifunktsioon. Ebaühtlase jume varjamiseks võib nahka kreemitada mittekomedogeense jumestuskreemiga. Seep on teadupärast juba ammustest aegadest leeliseline ja seetõttu kuivatab nahka. Dermatoloogilised seebid ehk detergendid on erineva keemilise koostisega ja on seetõttu õrnale nahale paremad. Igapäevaseks kasutamiseks ei soovitata ka antibakteriaalseid ja antiseptilisi pesuvahendeid. Nahale on kasulikud jällegi pesuvahendid, mis sisaldavad bensoüülperoksiidi, sest need on paremini talutavad, ei kuivata ega ärrita nahka. Sellist pesuvahendit oleks soovitatav hoida enne mahapesemist nahal neli-viis minutit.

Tee tutvust ka Dr. Wolffi toodetega, mis aitavad võitluses akne vastu. Nüüd on sul hea võimalus neid tooteid tasuta testida. Mängi Buduaari Dr. Wolffi teadmistemängu, mille leiad SIIT

 

[gallery ids="1968785,1968790,1968796,1968802,1968807"]