Reklaam sulgub sekundi pärast

KUIDAS tööl käies ikkagi hoida oma vaimset tervist?

FOTO
Foto: Triin Maasik

Life coach, elustiilidisainer, ettevõtja ja ema Merit Raju kirjutab oma raamatus “Elu uus tase”, et selleks, et mõttelend saaks pärast keskendumist parimal moel vabalt rännata, tuleb teha teadlikult pause. „Näiteks enne kui lapse kooli viin, käin väikese tiiru jooksmas, siis veedan tund aega autos ja pärast seda keskendun jälle täie tähelepanuga tööülesannetele. Pärastlõunal võtan endale tund või kaks jalutamise aega, mis jällegi aitab mõtteid ergutada, setitada ja puhata. Hiljem vaatan meile, teen nipet-näpet asju, mis ei nõua keskendumist ega ole häiritud katkestustest, ja õhtuti loen raamatut. Ja mul on iga päev palju vaba uitamise aega, mida sisustan iseenda, õues olemise, töö, õppimise, lugemise ja kohtumistega.
Nädalavahetusel töötan sageli ka, see-eest on mul iga päev vähemalt paar tundi jalutamise-matkamise ja perega suhtlemise aega,“ toob ta näite oma elust.
 
Aju lihtsalt toimib nii, et tahab pärast süvenenult keskendumist leebet vabapidamist
 
Merit selgitab, et puhkuse ajal loob aju uusi ühendusi ja pärast seda oled kõiges veelgi parem. Ja sedasi suudad luua ja saavutada päevaga rohkem kui enamik inimesi nädalaga, sest enamik püüab ära teha liiga palju, nad lasevad end mõjutada ja kiskuda eri suundadesse, 90% ajast veedavad segajate vallas ega jõua voo seisundisse. Nende uni pole hea, sest nad kasutavad stimulante, nagu kohv, ekraanid ja suhkur, ega pööra piisavalt tähelepanu aktiivsele taastumisele. (Ja kas ma juba mainisin, et seitse tundi und pole piisav?)
 
Aga kui mingi katkestus sind rajalt maha võtab, kulub 20–30 minutit, et saada tagasi samasuguse keskendumisastmega ja tulemuslikku seisundisse. Katkestus võib olla midagi nii väikest nagu telefoni märguanne või siis suurem, kui naabripoiss küsib ukse vahelt, kas mu laps on kodus. Viuhh! ja ongi mõttelõnga saba läinud.
 
Paljude katkestustega töötamine, mida teevad vapralt väikeste laste emad (aga ka need, kes on lubanud telefoni ja arvuti märguannete plinne), on aga eriline keskendumise ja aja killer – sellisel juhul võib sama ülesanne võtta lausa viis korda kauem.
 
See, et mingid asjad ikkagi tehtud saaks – ja mitte ainult teiste nõudmiste, vajaduste ja soovide täitmine ja nende küsimustele vastamine näiteks e-kirjades, vaid midagi, mis on minu projekt –, on oluline tunne. See annab eneseusaldust ja rahulolu. Energiapuhangu ja entusiasmi sellest, et asjad tõepoolest liiguvad.
 
Iga päev on oluline võtta aega
 
Mis on täna oluline? Miks sa tahad seda teha? Merit rõhutab, et iga päev tuleb võtta see aeg, mis sul on.
 
„Ma poleks esimese koroonalaine ajal saanud pool aastat midagi tehtud, kui mul poleks olnud tähelepanu krutitud sellele lainele, et päeva jooksul leida see auk või paar, kus laps oli naabrite juures mängimas ega vajanud mind. Ja sellesse auku paigutasin paari määrava tähtsusega ülesande täitmise. Jah, enamasti see katkes suvalise koha pealt, aga vähemasti ma liikusin oma asjadega edasi,“ tõdeb ta.
 
Loovuse takistajad
 
·       Endaga ebaviisakalt või inetultki rääkimine, iseenda mõtetes materdamine.
·       Mittetoetav keskkond. Näiteks vaatan oma töölauda: sellel on neljas kuhjas märkmepabereid. Mõne jaoks on need kodused näksid või ahvatlev külmkapp.
·       Katkestused, mida pakuvad nii väikesed lapsed kui teised kaaslased, rahutu meel, igasugused telefoni ja arvuti plõnnid, aga ka rajalt kõrvale juhtivad harjumused ja sõltuvused.
·       Raamid ehk piiravad uskumused elu ja enda kohta. Pea meeles, et me ei pelga mitte läbikukkumisi, vaid seda, kui võimekad ja mõjusad me tegelikult olla võime!