KUIDAS VALIDA nahahooldustooteid?

Adriana Viks
Adriana Viks — FOTO: Karen Härms

Bombshell ilusalongi ja BomBom e-ilukaubamaja juht Adriana Viks sõnab, et oluline on valida nahahooldustooteid oma nahatüübi järgi. Aga kuidas oma nahatüüpi kindlaks teha ja millised tooted sellele sobivad?

Oluline on teada oma nahatüüpi

Adriana selgitab, et nahatüübid jaotuvad nelja klassi – normaalne, kuiv, rasune ja kombineeritud. Kombineeritud nahk jaguneb omakorda kaheks – rasune normaalne ja kuivnormaalne.

„Rasune normaalne nahk näeb põskedel välja normaalne, aga T-tsoonis on iseloomulik läige ja silmnähtavalt pisut suured poorid. Kuiva normaalse nahatüübi puhul on tavaliselt põskedel normaalne nahk, kuid T-tsoonis võib esineda ketendust ja kerget õhetust või punetust,“ kirjeldab Adriana.

„Rasune nahatüüp on kergelt hallika või kollaka varjundiga. Lähemal vaatlusel võib välja näha läikiv ja rasuse nahatüübi puhul on poorid suuremad,“ lisab ta.

Normaalne nahk esineb vähestel inimestel, pigem noorematel. Selle nahatüübi puhul on jume ühtlane, poorid on väikesed ja naha niiskustasakaal on paigas.
Kuiv nahk on lähivaatusel veetustunud. Jume tundub kahvatu ja esineb ketendust ning punaseid laigukesi.

Kui nahatüüp on välja selgitatud, tasukski valida nahatooted vastavalt sellele. Kui omal käel nahatüübi määramine ei mõju, saab sellega aidata kosmeetik, kes nahatüübi määrab ja soovitab ka sobivaid tooteid.

Valele nahatüübile valitud toote kasutamine võib nahaprobleeme tekitada

Adriana toob välja, et kui inimesel on rasune näonahk ja kasutatakse kuivale nahale mõeldud kreemi, siis võivad poorid minna kinni.
Tihti valitakse vale toode valearusaama pärast, et näiteks rasust nahka ei ole vaja niisutada. Tegelikult soovitab Adriana vastupidist – ka rasust nahka on vaja niisutada. Kuigi naha niiskustasakaal on intensiivne ja see niisutab end ise, siis ka rasune nahk võib muutuda pindkuivaks ja vale toodet võib hiljem veel rohkem rasu toota, mis omakorda tekitab aknet.

Kuiva naha puhul on mittesobivast tootest lihtsam aru saada – kui niiskustasakaal ei parane ja ketendab, siis järelikult ei sobi. Lisaks võib nahk muutuda tundlikuks

Kallim ei ole alati parem!

Kindlasti ei maksa toodet valides arvata, et kallim on alati parim. Adriana täpsustab, et hind tihti ei määra toote kvaliteedi, tähtis on koostis ja sobivus nahatüübile. „Tihti see kreem, mis sobib su sõbrannale, ei pruugi sobida sulle,“ toob ta välja.   

Ka väga soodsad tooted võivad olla head, kui on puhtad ja nahatüübile sobivad. Adriana soovitab valida võimalikult puhtaid, parabeeni ja silikoonivabasid tooteid, eriti oluline on see tundliku naha puhul.

Kui eelarve on piiratud, siis olulisem kui kosmeetiku või juuksuri juures käimine on kodus õigete toodetega hooldus. Ideaalne variant on end aeg-ajalt kosmeetiku juures poputamas käia ja lasta professionaalil oma näonaha seisundit hinnata.

Samad reeglid kehtivad juuksehoolduse koha pealt. Näiteks on tooteid kahjustatud, elektrit täis, peadligi hoidvatele ja lokkis juustele. Igale juuksetüübile on olemas sobiv hooldus.