MÄNGUTUBADEST tüdinenud? Müramistreener Illimar Pilt annab nõu, kuidas korraldada metsas põnev aardejaht

FOTO
Foto: Kadri Valsberg

Sünnipäevatoad on sellised kohad, millest mitte ükski lastega pere tänasel päeval ei pääse.
Müramistreenerina töötanud laste metsasünnipäevade korraldaja ja kolme lapse isa Illimar Pilt nendib, et üldiselt on need täiesti tänuväärsed kohad, kuhu kutsuda hunnik lapsi, et nad saaksid ennast looma moodi välja elada. See sama seltskond enda koju lasta tähendaks päris kindlasti uut kapitaalremonti. Lammutusfirmad peaksid siit selle idee ülesse noppima. Korraldad lammutamist vajavas majas ühe korraliku grupiviisilise sünnipäevatralli ja võid järgmisel hommikul veoautod betoonipudile järgi saata!“ räägib ta. Kuid suvi soosib hoopis seda, et korraldada sünnipäev looduses! Illimar annab nõu, kuidas seda teha.

Mängutuba pakub võimalusi mängida mänge, mida kodus pole võimalik teha

„Laste mängutubades on üldiselt nõnda, et esimesed aastad jõlguvad vanemad kaasas, aga kui lapsed juba sellised koolieelikud on, antakse laps lihtsalt üle ukse ja paar tundi on vanematel kvaliteetaega. Väiksemate pätakatega on siiski vähemalt üks vanem ikka ise ka platsis. Kui pead lastevalves olema, on kaks varianti, kas pläkutad koos emmedega mingit viimase hetke klatši, millest sa mitte kui midagi ei tea või lähed ja möllad ise koos lastega. Mulle isiklikult meeldib see teine variant. Tavaliselt on nendes kohtades üsna palju atraktsioone, mida kodus ega lasteaias pole. Seega saab selliseid mänge lastega mängida, mida kodus teha pole võimalik,“ on siiski Illimari sõnul ka mängutubades põnev nii suurtel kui väikestel.

Looduses veedetud päev paneb laste fantaasia rohkem tööle

Kui mängutoad on muutunud juba igavaks, soovitab Illimar aga lastega minna hoopiski loodusesse. Ta sõnab, et metsas on iga kord midagi uut avastada.

„Juhendatud mänge ja möllu täis matk paneb lapse fantaasia suurtel tuuridel tööle. Lapsevanemale on boonuseks see, et laps hakkab rohkem looduse ja liikumise vastu huvi tundma. Võib täheldada ekraani kasutamise vajaduse kahanemist. Värskes õhus liikumine tugevdab igal juhul kasvavat organismi ning võib üsna kindel olla, et pärast sünnipäeva kukub su väike kangelane ise voodisse,“ ütleb ta.

Metsasünnipäeval korralda näiteks aardejaht

Metsasünnipäev ei tähenda lihtsalt jalutuskäiku looduses, vaid korraldada võib midagi põnevat – näiteks soovitab Illimar väga aardejahti.

Aardejahiga metsasünnipäeval õpivad lapsed läbi seikluste ja mängude erinevaid teadmisi loodusest. Iga järgmine vihje juhatab järgmisesse punkti kus ootab ees uus ülesanne seda nii ajule kui käe ja jala musklile.

Õhk on täis särisevat ärevust ja iga järgmine punkt kruvib põnevust ülesse. Lisaks saab õppida koos pöörama tähelepanu looduse märkidele, ilmakaari ja erinevaid floora ja fauna liike tundma.

Et ootusärevust tekitada, soovitab ta filmi “Kasper ja Emma lähevad aardejahile”, kust saab toredaid ideid, kuidas aardejahti korraldada.