MERIT RAJU: toksilises suhtes olemine ei ole kangelastegu

Meriti ja Tauri pulm
Meriti ja Tauri pulm — FOTO: Ruudu Rahumaru

Life coach, elustiilidisainer ja kirjanik Merit Raju ja tema abikaasa, slackline’i maailmameister Tauri Vahesaar räägivad oma uues raamatus „Püha armastus“, kuidas ära tunda toksilist suhet. Merit ütleb, et toksiline suhe on üks vägivalla vorme. Ta rõhutab, et mitte kellelgi pole õigust kedagi halvasti kohelda. “Välja arvatud, kui see keegi seda ise lubab. Ja ma väga soovin, et neid, kes seda enam ei luba, on järjest rohkem. Ja seda mitte võideldes, taga rääkides ja hirmul olles, vaid armastades. Alustuseks iseend,“ ütleb Merit.

Toksiline suhe mõjub laastavalt

Merit usub, et toksilises suhtes olemine ei ole kangelastegu.

„Võimalik, et varem oli. See oli vapper ja kannatlik, hooliv ja altruistlik. Selles oli head tahet ja tänuväärseid kavatsusi. Oli ka illusioonidest ja plaanidest kinni hoidmist. Hirmu muutuste ees,“ tõdeb Merit, et kunagi mõtles ehk temagi teisiti.

Ta lisab, et praegu näitab toksilisse suhtesse jäämine talleebaküpsust, ebakindlust, hirmu, mitte enese väärtustamist ja enesest hoolimist, endast üle sõita lubamist, halvasti kohelda laskmist, peale ja üle astuda ja näkku sülitada lubamist, nartsuks olemist ja liguneda lubamist.

See ei ole lubatav mitte ühestki otsast. Isegi kui seal on seda või teist natukene ja see kõik on laste või roosikuhjaga kaetud.

Toksiline suhe lühendab eluiga ja mõjub Meriti sõnul laastavalt tervisele, aga ka lastele ja loovusele. Ja selles õhkkonnas ollakse kaugel iseenda parimast versioonist. See ise ei saa seal avaldumagi hakata, näidates end vaid korraks ja tõmbudes siis uuesti varju.

Kuidas ära tunda, et su suhe on toksiline?

Nimekiri on pikk, aga kindlasti on Meriti sõnul suhe toksiline siis, kui üks või mõlemad tunnevad ennast suhtes halvasti, on õnnetud ega tea väljapääsu.

Sellele võivad järgneda une- ja söömisprobleemid või mis tahes psühhosomaatilised tervisemured.

Ta nendib, et väljapääs pole alati lahku minek, mida tarbimisühiskonnas ehk kergekäelisemalt lahenduseks valitakse kui varem – kui ei tööta, võtan uue.

Kas toksilist suhet on võimalik muuta heaks või see on lootusetu? Kui on, siis mida selleks vaja on?

Merit usub, et kindlasti on võimalusi muuta toksiline suhe heaks. On vaja tahet ja oskusi. Peamiselt suhtlemisoskust.

“Minu arvates on küllalt lootusetu olukord siis, kui tegemist on vägivallaga – ükskõik siis, kas see on vaimne või füüsiline. Kui ühel kaaslasel on elu kõvasti häirivad sõltuvused nagu alkoholism või elukombed, mis on paarilise väärtustega vastuolus. Võib ka olla midagi muud määravat,“ ütleb ta.

Merit lisab, et igaüks peab ise enda jaoks otsustama, kust läheb piir ja millised käitumised on n-ö punases nimekirjas. Selleks saab muidugi nõu pidada ka oma terapeudiga.

Kuidas leida jõudu toksilisest suhtest lahkuda? Taipamiste ja ise küpsemise ning teraapia ja lähedaste abil. Vaja läheb nii emotsionaalset kui finantsilist jaksu, aga lähedaste abiga on see võimalik.