VIDEO! Räägime rahast: miks ja kuidas mõjutab keskkond meie rahalist seisu?

Vallo Arumäe
Vallo Arumäe — FOTO: Karen Härms

Rahalise vabaduse ekspert ja Starfish Academy asutaja Vallo Arumäe rõhutab, et sinu keskkond on alati tugevam kui tahe. Keskkonna valik on kõige olulisemaid otsuseid, mida saame oma isiklikus elus teha.

Aga miks ja kuidas valida enda ümber õige keskkond? 23.-26. oktoobril toimub ka Stafish Academy tasuta väljakutse „Kuidas luua ärisüsteem, mis loob jõukust, ilma et peaksid muretsema majanduskriisi pärast?“, kus edukad ettevõtjad, nende seas Urmas Sõõrumaa, räägivad oma edu saladustest ja muu hulgas keskkonnast, millega nad end ümbritsenud on.

Sinu keskkond on tugevam kui tahe

Arumäe paneb südamele, et see milliseid inimesi me enda ümber valime, mõjutab olulisel määral kui kaugele me elus jõuame. Kui ümbritsed end inimestega, kes on positiivsed ja toetavad ja soovivad, et saavutaksid edu, aitab see tublisti kaasa.

Kui aga ümbritsed end inimestega, kes on negatiivsed ja leiavad pidevalt vabandusi, miks miski pole võimalik, on vaid aja küsimus, mil sama uskuma hakkad.

Tasub end ümbritseda inimestega, kes näevad lahendusi ja võimalusi. Siis hakkad ka ise nägema, et sinu unistused on võimalikud. Keskkonna valik on väga oluline.

Kõige keerulisem on, kui lähedased hoiavad sind tagasi

Arumäe märgib, et kõige raskem on, kui su lähedased pole toetavad ja hoiavad sind tagasi.

“Kui sinu lähedased räägivad, et investeerimine on riskantne, võib see maha võtta su motivatsiooni investeerimisega tegeleda. Samas, kui sinu ümber on toetavad inimesed, kes usuvad, et majanduslik heaolu on võimalik igaühe jaoks ning kes ise juba astuvad praktilisi samme sel teel, siis see annab sulle julgust ja motivatsiooni sama teha,” ütleb Arumäe.

Sellepärast on oluline enda ümber leida inimesed, kes on investeerimisega juba tegelenud ja usuvad, et igaüks, hoolimata oma lähtepositsioonist, võib selles valdkonnas edu saavutada.

Need inimesed võivad jagada oma praktilisi kogemusi ja nõuandeid, mis aitavad algajal investeerijal edukaks saada.

Sõbrad, pereliikmed – ka siin on vahel vaja teha keerulisi valikuid, kui tahad elus edasi liikuda. Leia inimesed, kellel on sarnased huvid ja eesmärgid – see kindlasti aitab jõuda kaugemale.

Tingimata ei pea end ümbritsema superinvestoritega

Arumäe rõhutab, et abi ja nõu ei pea otsima ainult superinvestoritelt või tippettevõtjatelt, sest ka kogukonna liikmed, kes on kasvõi veidi kogenumad, võivad olla suureks abiks.

Nemad on juba läbinud osa investeerimisteekonnast ja saavad jagada oma kogemusi, et teised saaksid samamoodi edu saavutada. Seega on kõige parem viis abi ja motivatsiooni leidmiseks rääkida inimestega, kes on juba investeerimisega tegelenud ja on valmis oma kogemusi jagama.

Mõtle!

Mõtle, kes on need 6 sõpra, kellega sa täna kõige rohkem aega veedad – kas nad toetavad sind või pigem hoiavad sind elus tagasi?

ABC, kuidas saavutada rahaline edu:

  • Tee kindlaks, kus sa oma finantsteekonnal täna oled.
  • Leia inimesed, kes jagavad sinu mõtteviisi ja eesmärke.
  • Keskendu väikestele sammudele, et jõuda oma eesmärkideni.
  • Õpi, vii ellu ja jaga oma kogemusi praktilises kogukonnas teistega.