Reklaam sulgub sekundi pärast

GALERII: Toimus tegevusterohke ja meeleolukas kunstifestival “Ma ei saa aru”

Festivali “Ma ei saa aru” raames avati mitu näitust, toimusid vestlusringid ning töötoad nii väikestele kui suurtele.
Festivali “Ma ei saa aru” raames avati mitu näitust, toimusid vestlusringid ning töötoad nii väikestele kui suurtele. — FOTO: Roman-Sten Tõnissoo

Kolm päeva väldanud kunstifestivali “Ma ei saa aru” raames sai näha mitmekülgset kaasaegset moekunsti, kuulata põnevaid vestlusringe ja lüüa kaasa mitmetes töötubades ning tuuridel. Festivali peakorraldaja Bianka Soe: “Mul on väga hea meel, et festivalile jõudsid nii suured kui väikesed külastajad. Tänavused vestlusringid olid eriliselt särtsakad ning tuurid ja tegevused huvilisi täis. Usun, et suutsime kasvatada huvi ja avatust nii moekunstiga seotud aspektidesse kui kaasaegsesse kunsti laiemalt.”

Loomelinnaku mitmete asukate juures toimunud töötubades valmisid moekollaažid, praktilised sussid, hüljatud plastikust rahataskud ning nahajääkidest aksessuaarid. Jaapanist pärit juhendaja juures said huvilised praktiseerida autentset sashiko-stiilis tikandi- ja rõivapaikamise tehnikat ning Maru Karu kunstistuudio abiga kerkisid tõelised moodsad ja pöörased keha- ning peakatted. 

Vestlusringides arutleti nii moekunsti tuleviku, kaduvate oskuste kui ka kunsti ja moe kokkupuute kohtades üle. Reedel avasid oma riidekappe ja värvikaid mõtteid moe, identiteedi ja rõivastuse osas Lilli Jahilo, Gregor Kulla, Kertin Vasser ning Anne Vetik. Laupäeval leidis aset aus ja lausa paljastav kesketelu Tõnu Pedaru, Robert Kõrvitsa, Jürgen Rooste ning Kaidor Kahari meesteringis. Festivalil toimunud vestlusringide salvestusi saab peatselt järelkuulata “Ma ei saa aru” Spotify kanalis. 

Populaarseks osutus ringkäik Loomelinnaku loovate asukate juurde. Nii Stella Soomlais, Karin Rask, Reet Aus, Mia&Leela, Mare Kelpman kui Piibe Tomp jagasid tuuritajatele avameelselt oma loominguga seotud rõõme ja muresid. 

Festivaliga koos avati ka suur moekunsti grupinäitus “Re_form_aktsioon”, mis tõi nädalavahetusel kohale rohkelt külastajaid ning ringkäikudel osalejaid. Näitus pakub alates tänasest kuni jaanipäevani haridusprogramme ja giidituure koolidele. 

Lisaks näitusele “Re_form_aktsioon” saab uudistada veel nelja festivaliga seotud väljapanekut. Rohelise saali vahetus läheduses on avatud Karl Joonas Alamaa ja Lisette Sivardi mastaapse performanc’i “MANIA GRANDIOSA. Tallinnast Pariisi” taaselustus. Konteiner galeriis on avatud grupeeringu Sorcerer installatsioon “Siduvad lõimed” ja Kuppel galeriis Andreas Kübara installatsioon “Telk”. Mõlemad galeriid on avatud ööpäevaringselt ning asuvad Telliskivi Loomelinnaku õuealal, laste mänguväljaku läheduses. Lisaks toimub ühe rõivaga katse – kolmeks kuuks jääb Rohelise saali ette õue Liisa Kanemägi kudum, mis hakkab ilmastiku ja materjali koosmõjul uusi vorme võtma. Näitustel hakkavad toimuma nii erituurid kui kuraatorituurid. 

Iga-aastane festival "Ma ei saa aru" on erinevate kunstisuundade populariseerimiseks algatatud sündmus Telliskivi Loomelinnakus eesmärgiga tuua kaasaegset kunsti inimestele lähemale mitmekesise programmi kaudu. 

Festival “Ma ei saa aru” toimus 9.–11. mail Telliskivi Loomelinnakus. Festivaliga seotud haridusprogramm kestab kuni jaanipäevani, kõikide väljapanekutega saab tutvuda kuni 18. augustini 2024.  Lähem info näituste kohta on leitav www.maeisaaaru.ee