Reklaam sulgub sekundi pärast

Plaanid ise kodu müüa? Pea silmas neid 13 praktilist nõuannet

Kadi Pettai
Kadi Pettai — FOTO: Taavi Luhamaa

Kinnisvara ei müü tavaline inimene oma elu jooksul just tihti. Üks võimalus on seda teha maakleri abiga, aga paljud inimesed otsustavad müüa iseseisvalt. Miks ka mitte! Kinnisvaramaakler Kadi Pettai jagab 13 praktilist nõuannet, millega arvestada, et oma kodu näidata ostjatele parimas valguses.

Esmamulje on väga tähtis

Ehkki ise sees elades võime juba olla harjunud, et lapsed on jalgratastega esikuseinad kriipinud ja peenrad elavad oma elu, on potentsiaalsete ostjate saabudes ülioluline, et kodu oleks kutsuv ja hoolitsetud. Värskelt niidetud muru, korras koridor ja puhas värvikate aitavad luua head esmamuljet.

Esik on esimene koht, mida ostja näeb

Kui rääkida esmamuljetest, on esik esimene koht, mida ostja näeb. Kui see on täis jalanõusid ja nagides rippuvaid riideid, võib see hõlpsalt ära rikkuda tunnetuse, mida sisse astudes saadakse. Vähem on rohkem! Mõned maitsekalt rippuvad riided ja jalatsid riiulis tekitavad hea tunde, aga neid ei tohiks liiast olla.

Korista ja planeeri

Mõistagi on oluline kodu põhjalikult koristada. Müügiprotsess võib olla pikk, aga alguses tasub ette võtta suurpuhastus. Pühi tolmust ja muust mustusest aknad, peeglid, põrandad, seinad ja kõik muud pinnad. Ära jäta tähelepanuta ka lüliteid ja kappide taguseid. Korralikult koristatud kodu tundub silmale avaram ja pilkupüüdvam.

Pane ära isiklikud asjad

Üks suur viga, mida tihti tehakse, on jätta müüdavasse koju liiga palju enda isiklikke asju. Ostjad soovivad tunda, et see korter või maja võiks olla nende enda kodu ja kujutada ette, kuidas nende esemed sinna sobituksid. Perekonnapildid ja suveniirid tekitavad tunde, justkui oleksid kellelgi lihtsalt külas.

Valgus toob avarust

Ehkki ise tahaks vahel olla hämaramas ruumis, tasub ostjate tulekul rulood üles tõmmata ja pimendavad kardinad eest ära võtta. Muidugi peavad aknad olema puhtad, sest kevadised päikesekiired on halastamatud. Heledus muudab ruumid visuaalselt avaramaks.

Mõnus aroom

Peale nägemismeele kogeme uut kodu ka lõhnameele abil. Värsked lilleõied ja õrnad lõhnaküünlad loovad meeldiva atmosfääri. Kindlasti ei tohiks aga lõhnadega liiale minna, sest tugevasse aroomipilve mattunud kodust tahaksid inimesed pigem põgeneda.

Värskenda värve seintel

Värske värvikiht seinal võib teha imesid. Isegi kui oled ise rohkem värviarmastaja, tasub kodu müües valida siiski neutraalsed või rahulikud toonid. Need annavad ruumidele avarust ja mõjuvad puhtalt ning värskelt. Neutraalne toon on ka kui lõuend, mida hiljem ostja saab oma maitse järgi muuta.

Väikesed parandustööd

Nüüd on ka aeg ära teha väiksemad remonttööd, mis on kaua oma aega oodanud. Vaheta tuhmunud lambipirnid, reguleeri kapiuste hinged, vaheta katkised lülitid ja muud pisidetailid, paigalda puuduvad liistud, uuenda vannitoas silikoon.

Õige hinnastamine

Ise kodu müües on võtmeküsimuseks õige hinna määramine. Kõrge hind võib huvilisi eemale peletada, samas mõistlik hind toob kindlasti rohkem potensiaalseid ostjaid. Tasub uurida turuolukorda ja konsulteerida pädeva maakleriga. Maakleri teenust kasutades on hinnastamine maaklerlepingu üks osa.

Kuulutus portaalides

Professionaalsete fotode kasutamine on oluline, sest need toovad esile kodu parimad omadused ja potentsiaali. Tasub kaasata fotograaf, aga kui see ei ole võimalik, saab ka ise pildid tehtud, kui hoolega läbi mõelda, mis oleksid nurgad, mis kodu parimal kombel näitaksid.
Kuulutuses peaks olema ka selge kirjeldus, et anda hea ülevaade.

Kodu planeering

Kuulutusele tasuks lisada kodu põrandaplaan. See aitab ostjatel paremini mõista ruumide paigutust, suurust ja aitab neil oma mööbli paigutust planeerida. Nii on ostjal parem kujutleda end selles kodus elamas.

Ole huvilistega paindlik

Mida rohkem võimalusi huvilistele pakud, seda kiiremini võid leida õige ostja. Kui venitad näitamisega, võib huviline juba selle ajaga leida huvipakkuvama objekti.

Küsi huvilistelt tagasisidet

Tagasiside küsimine tuleb alati kasuks. Isegi kui vaatamas käinud huvilisega tehinguks ei lähe, annavad nad oma arvamuse ja selle põhjal saad järgmistele huvilistele veel paremini oma kodu esitleda.