6 VÄIKEST TEGU, mis päästavad su suhte

6 VÄIKEST TEGU, mis päästavad su suhte

Psühholoog Eli Finkel on välja selgitanud, miks suur osa inimestest kaotab aastate möödudes oma suhte vastu huvi ja miks inimesed järk-järgult rahulolematuks muutuvad. Raamatus “All-or-Nothing Marriage” kirjeldab ta, et tegu on emotsionaalsete nõudmiste ja pakkumistega.

Tänapäeval pöörduvad inimesed oma partneri poole asjades, mille eest kunagi varem vastutas kirik, perekond, käsitööringid ja muud taolised kogukonnad. Samal ajal on tööeluga seotud nõudmised palju intensiivsemaks läinud ning inimesed veedavad perega oluliselt vähem aega kui kunagi varem. Kui sa ei ole nõus leppima vähemaga ja nõuad oma suhtelt rohkem, on Finkeli sõnul ainus variant suurendada pakkumist ehk seda, kui palju sa ise suhtesse panustad, et partner oleks suhtega rahul.

Oma raamatus tutvustab ta suhte parandamiseks mitmeid meetodeid, muuhulgas ka neid allpool toodud samme. “Paar minutit kuus aitab suhet parandada. Nende kiirete sammudega ei saa küll täiuslikku suhet, kuid need aitavad,” sõnas Finkel.

1. Puuduta partnerit

Käest kinni hoidmine aitab luua turvalisuse ja armastuse tunnet. Seda uuriti laboratooriumis, kus partneritele näidati filmi. Osadel soovitati käest kinni hoida ning teistele öeldi, et partnerit ei tohi mingil juhul puudutada.

2. Ära tee kiireid (ja valesid) järeldusi

Näiteks kui kallim sulle vastu ei kõnele, ära mõtle üle. Üks õnnelike ja õnnetute paarid erinevusi on Finkeli sõnul just ülemõtlemine. Õnnetud paarid tõlgendavad näiteks seda, kui partner ei vasta telefonile sedasi, et kas kallim on isekas või ei soovi vastata. Õnnelikud paarid arvavad, et tõenäoliselt on kallimal kiire või on telefon näiteks kogemata hääletu peale ununenud.

3. Kujuta tüli ette kolmanda osapoole silmade läbi

Finkeli sõnul hakkab abieluõnn mõranema juba esimese aasta jooksul. Ta uuris selle jaoks 120 vastabiellunud paari. Teise aasta alguses paluti paaridel tülide ajal kujutada riidu ette kolmanda osapoole silmade läbi. Nad pidid mõtlema, mida kolmas osapool arvaks vaidlusest ja selle põhjusest. Järgmise aasta jooksul teatasid antud tehnikat kasutanud paarid, et on palju õnnelikumad kui need, kellele tehnikat ei õpetatud.

4. Koosta nimekiri asjadest, mille üle sa tänulik oled

Kirjuta kord nädalas paberile üles, mida kallim on viimase nädala jooksul suhte jaoks head teinud. Vastavalt Finkeli testile olid need paarid palju õnnelikumad, kes kirjutasid üles kallima häid tegusid, kui need paarid, kes kirjutasid, mida nad ise head on teinud.

5. Õpi komplimente vastu võtma

Kui kummalgi teist on madal enesehinnang, oled ilmselt tähele pannud, et komplimentide vastuvõtmine on raske. Inimene, kellel on madal enesehinnang, vähendab alateadvuslikult partneri huvi ja kiindumust iseenda vastu. Ta püüab ennast kaitsta pettumuste eest, kuid tulemus on loomulikult vastupidine. 

Teadlased palusid ebakindlatel inimestel meelde tuletada mõnda komplimenti. Nad palusid inimesel hoolikalt järele mõelda, miks partner neid imetles ja selgitama selle tähendust iseendale. See harjutus aitas neil välja selgitada, miks partner neist tegelikult hoolib.

6. Tähista väikeseid võite

Ole entusiastlik ja uudishimulik, kui partner on näiteks tööl õnnelik ja edukas. Proovi ka endas elevust tekitada. See tehnika aitas paaridel end lähedasemana tunda. 

 

allikas: The Atlantic

Sarnased artiklid