6 VIISI, kuidas paluda efektiivselt andeks

6 VIISI, kuidas paluda efektiivselt andeks

Ohio Ülikooli teadlased uurisid välja, kuidas saada andeks kelleltki, kellele oled arvatavasti liiga teinud ehk kuidas paluda efektiivselt andeks. Palu sa andeks oma sõbrannalt, abikaasalt, kollegilt või lapselt – siin on kuus meetodit, kuidas kõlab paremini „anna andeks“.

Ohio Ülikooli teadlased uurisid välja, kuidas saada andeks kelleltki, kellele oled arvatavasti liiga teinud ehk kuidas paluda efektiivselt andeks. Palu sa andeks oma sõbrannalt, abikaasalt, kolleegilt või lapselt – siin on kuus meetodit, kuidas „anna andeks“ paremini kõlab.

1. Väljenda kahetsust. Ütle: „Ma tõesti kahetsen, et ei mõelnud enne asja korralikult läbi, kui ütlesin sulle, et need püksid teevad sind paksuks!“ või „Tunnen end väga halvasti, et sind solvasin ja su meele nukraks tegin!“.

2. Tee selgeks, kus läksid asjad sinu jaoks hapuks. Näiteks: „Ma ei osanud ette kujutada, et see on sinu jaoks hell teema. Arvasin, et see on naljakas!“ või „Teadsin, et jään hiljaks, seega otsustasin, et ei tule üldse“.

3. Tunnista oma viga. Näiteks: „Keerasin kõik nässu!“, „Mul ei olnud õigus!“ või „Võlgnen sulle vabanduse!“.

4. Anna teada, et sa enam nii ei käitu. Näiteks: „Järgmine kord mõtlen hoolikalt läbi, mida ma öelda tahan. Enne mõtlen, siis ütlen!“ või „Järgmine kord tulen varem kohale või jätan üldse oma tegemised teistele päevadele, et garanteerida oma õigel ajal kohale jõudmine!“.

5. Paku välja žest, mis teeb teise poole tuju paremaks. Näiteks: „Ma teeksin hea meelega sulle õhtusöögi välja ja ostaksin kooki ka juurde, et sul tuju paremaks läheks!“ või „Tulen sinuga järgmisel nädalal kontserdile kaasa, et sa tunneksid ennast paremini!“.

6. Tee ettepanek andeks saamiseks. Näiteks: „Kas sa annad mulle andeks mu sügava vea?“ või „Kas sa usud, et saame selle unustada ja edasi sõbrad olla?“.