Lahkuminek? Usalda oma sisetunnet!

Lahkuminek? Usalda oma sisetunnet!

Kui inimesed meenutavad suhteid, mis ei toiminud, kuuled neid tihti ütlemas: “Tead sa, sügaval sisimas ma teadsin, et see on läbi, kui ta meie viienda pulma-aastapäeva unustas” või “Tagasi vaadates: kui ta selle töökoha vastu võttis, palusin, et ta seda ei teeks, see oli meie suhte lõpu algus”. Briti suhteekspert ja mitmete eneseabiraamtute autor Richard Templar annab nõu, millal lõpetada väärtusetu suhe.  

Kui inimesed meenutavad suhteid, mis ei toiminud, kuuled neid tihti ütlemas: “Tead sa, sügaval sisimas ma teadsin, et see on läbi, kui ta meie viienda pulma-aastapäeva unustas” või “Tagasi vaadates: kui ta selle töökoha vastu võttis, palusin, et ta seda ei teeks, see oli meie suhte lõpu algus”. Briti suhteekspert ja mitmete eneseabiraamatute autor Richard Templar annab nõu, millal lõpetada väärtusetu suhe.

Kuid need inimesed, kes väitsid end teadvat, millal asi hakkas hapuks minema, nüpeldasid oma suhte surnud hobust siiski edasi ka veel kuid või aastaid peale seda. Nad hoidusid surmamõistetud suhtel juhet seinast välja tõmbamast, kaevates auku, millest lõppude lõpuks välja tuleb ronida, üheskoos partneriga aina sügavamaks ja sügavamaks. Kui nad selle asemel, et tagantjärele tark olla, vaid ettenägelikud oleksid olnud.

Tegelikult näeme me peaaegu alati asju ette. Me lihtsalt ei taipa seda. Sinu sees on vaikne hääl, mis ütleb sulle, et see ei saa kunagi toimima, kuid sa ei kuula seda. Kui sellesse häälde süveneda, ütleb see sulle, et õige aeg käes. See ei tähenda, et peaksid põgenema kohe, kui su sisetunne annab märku esimestest kahtlustest. Muidugi tuleb ette aegu, mis nõuavad pingutamist, ning hiljem saad tänu sellele enda valdustesse suurepärase suhte. Kuid sügaval sisimas, kui sa vaid end usaldad, tead, kui suhe on möödunud punktist, kust tagasiteed enam pole.

Miks sa oma sisetunnet varem ei usaldanud? Nojah, oled sellesse suhtesse emotsionaalselt ja ehk ka materiaalselt palju investeerinud. Ning sa ei taha end hädavaresena tunda. Ehk on teil ka lapsed, kellele sa haiget teha ei soovi. Võib-olla kardad omaette olla.

Kui oled aru saanud, et sellest suhtest ei saa mitte kuidagi midagi välja tulla, võid ju kohe suhte lõpetada. Venitamine muudab asjad vaid hullemaks. “Ma tean inimesi, kes soovivad, et nende vanemad oleksid varem lahku läinud – laste nimel koosolemine saab toimida vaid juhul, kui suudate suhtes sõbralikult funktsioneerida, kuid kui te seda ei suuda, on lastele parem, kui kohe lahku lähete”, arutleb Templar.

Kui teil aga lapsi pole, miks sa siis ikka veel selle suhte küljes ripud? Oled mures selle pärast, mida inimesed arvata võivad? Või selle pärast, mis su ema ütleb? Või muretsed ehk hoopis selle pärast, kus elama hakkad või kuidas üüri makstud saad?

See on täielikult sinu otsustada, kui väga õnnetu sa pead olema, enne kui taipad, et suhe lõpuks seda väärt ei ole. Ehk lepid kehva suhtega, sest sul on vähemalt katus pea kohal. Sa ei ole üksi ega majanduslikes raskutes. Niisiis peaksid usaldama oma sisetunnet ja niipea, kui see ütleb sulle, et asjad ei muutu kunagi paremaks ja sul oleks parem sellest suhtest loobuda, lõpeta see. Vastasel juhul vaid pikendad kõigi kannatusi.

 

 

Triin Tisler

Sarnased artiklid