Reklaam sulgub sekundi pärast

OLED ÜKSIK? Naudi, kuniks saad…

Paljud suhtes olevad inimesed kipuvad kaasa tundma üksikutele, eriti, kui tegu on üksiku naisterahvaga. Teda haletsevad nii vanemad kui sõbrad ja töökaaslased. Mõnikord on see kaastunne õigustatud, eelkõige siis, kui ka inimene ise end seetõttu haletseb. Aga väga tihti on üksindus inimese enda valik ja isegi kui ta ei plaani olla terve elu üksik, siis oskab ta seda eluetappi vägagi nautida. Nii mõnigi väikeste laste ema meenutab igatsevalt neid päevi, kus ta sai üles ärgata just siis, kui ise soovis, ning veeta pool päeva voodis raamatut lugedes. 

Paljud suhtes olevad inimesed kipuvad kaasa tundma üksikutele, eriti, kui tegu on üksiku naisterahvaga. Teda haletsevad nii vanemad kui sõbrad ja töökaaslased. Mõnikord on see kaastunne õigustatud, eelkõige siis, kui ka inimene ise end seetõttu haletseb. Aga väga tihti on üksindus inimese enda valik ja isegi kui ta ei plaani olla terve elu üksik, siis oskab ta seda eluetappi vägagi nautida. Nii mõnigi väikeste laste ema meenutab igatsevalt neid päevi, kus ta sai üles ärgata just siis, kui ise soovis, ning veeta pool päeva voodis raamatut lugedes.

Paljud naised ei taha endale tunnistada, et elu ilma meheta võib olla palju nauditavam. Olgu selleks siis ebakindlus või ühiskondlikud standardid, aga enamik naisi ei oska üksindust nautida. Ometigi, kui see kõik kord ühel hetkel läbi saab ning armumistuhin üle läheb, meenub meile kogu see elamata elu, mida üksikuna oleks saanud palju paremini nautida. Lahkuläinud meeste ja naiste suur erinevus on tihti see, et mehed liiguvad kohe edasi ja ei jää põdema, samal ajal kui naised võtavad kõigepealt aja maha, et korralikult leinata ja oma suhet taga nutta. Mõnel kulub selleks paar kuud, teisel lausa aasta. Mõelda vaid – aasta elu parimast ajast, mida oleks fantastiline üksinda nautida! See, kui raskeks või nauditavaks me iga oma eluetapi enda jaoks loome, sõltub ikka ja alati ainult meist endist. Üksiku naise elu juures on niivõrd palju plusse, mida tõsiselt kaaluda tasub, enne kui otsustad oma sõltumatuse pooleldi rahuldava paarisuhte vastu välja vahetada.

Suuremalt esile tuua: Erinevad uuringud kinnitavad, et just üksikud naised on õnnelikumad kui kooselus olevad naised. Kooselu mõjub tihti halvasti naiste psühholoogilisele seisundile ja keha heaolule.

Paarisuhtes on rohkem õnnetuid kui õnnelikke naisi

Kuna mingis eluetapis tiirleb enamiku naiste maailm partneri leidmise teema ümber, siis on võimatu sellega mitte kaasa minna või ennast mitte puudutatuna tunda. Isegi kui sa ise ei paanitse ja tunned end vallalisena igati täisväärtuslikult, ei lase sul õnnelikult oma elu elada sugulased, kes nõuavad pisiperet, ning sõbrannad, kes pidevalt ühiskonna standardeid meelde tuletavad ja ise eeskuju näitavad ning sulle meest leida üritavad. Isegi kui sa ütled, et sul on täiesti okei olla üksinda, siis kõik arvavad, et sa petad nii ennast kui teisi. Kui kõigil teistel on ja sinul pole, siis võid ühel hetkel murduda ja hüpata suhtesse, mis sind pikaks ajaks õnnetuks ja hingeliselt üksikuks muudab.

Uus-Meremaal uurisid teadlased 4000 mehe ja naise elu, kes olid vanuses 18–94 ja selle tulemusena selgus, et üksikud inimesed tundsid end keskmiselt õnnelikumana kui need, kes olid pikemat aega suhtes olnud. 2014. aastal kinnitas sama ka Journal of Psychophysiology, selgitades oma küsitluse kaudu välja, et pikaaegsed paarisuhted on suuremal osal inimestest seotud pigem negatiivsete kui positiivsete mälestuste ja emotsioonidega.

Üksikud näevad paremad välja

Vaadake enda ümber ringi ja veendute ise – kõige suurema kaalulanguse ja stiilimuutuse on hiljuti läbi teinud need, kes on pikaaegsest suhtest lahku läinud ning kõige säravamad ja hoolitsetumad on ikka vallalised naised või värskelt armastuse leidnud naised. Kõik inimesed vananevad, aga ometigi näevad üldjuhul paremad välja need, kes ei ole pikaaegses suhtes. Neil on kergem säilitada oma kehakaalu, nad leiavad rohkem aega iseenda eest hoolitsemisele ning neil on rohkem raha iseenda jaoks, kulugu see siis reisimisele, ilusalongidele või uute asjade ostmisele. Ajakiri Health Psychology uuris 2013. aastal abielupaaride käitumist abielu jooksul ning praktiliselt kõik noored naised, kes olid elanud koos vähemalt neli aastat, olid kooselu jooksul kaalus juurde võtnud.

Üksikud naised on sportlikumad

Kui sa oled üksik, siis ei vali sa õhtuks uut restorani, kuhu sööma minna, vaid valid selle asemel uue metsaraja, mida mööda rattaga sõita või joosta. Ajakirja Health Psychology uuring tõi muuhulgas välja ka tõsiasja, et vaid 27% täiskasvanud inglastest tegi vähemalt 150 minutit sporti, mis on omamoodi tervisliku eluviisi standard. Statistilist numbrit aitasid tõsta just vallalised naised, kellest 63% tegi nädalas vähemalt 150 minutit sporti, üksikute ja lahkuläinud meeste seas oli see protsent vaid 37. Miks kooselu sportimist vähendab? Põhjus on lihtne – naise ellu tuleb juurde muid kohustusi, mis lihtsalt ei võimalda enam nii palju spordiga tegeleda – näiteks kulutavad koos elavad naised varem tervisespordile kulunud aja söögivalmistamisele, koristamisele ja pesu triikimisele, millele üksikuna kulus palju vähem aega.

Üksikutel on rohkem sõbrannasid

Meestele meeldib öelda oma sõprade kohta, kes naise leiavad, et nad muutusid naise tallaaluseks. Sama võib tegelikult väita naiste kohta – kui nad kokku kolivad, siis sõprussidemed sõbrannadega muutuvad aina nõrgemaks. Massachusettsi Ülikooli uuring kinnitab, et enamik abielunaisi ohverdab oma sotsiaalsed sidemed mehe kasuks. Kui võrrelda mehi ja naisi, siis mõjutab kokkukolimine naisi isegi rohkem kui mehi, s.t et naised muutuvad rohkem tallaalusteks kui mehed. Muuhulgas on vabadel naistel, ja ka meestel, palju tugevamad sidemed oma õdede-vendadega.

Vähem rahaprobleeme

Kuigi naistel on mõnikord ettekujutus, et abielludes või kokku kolides võiksid nende rahamured leevendust saada, sest teatud kulusid saab hakata kahasse maksma või võtab mees need enda kanda, siis enamik uuringuid ja küsitlusi lükkavad selle teooria jõhkralt ümber. Paarisuhtes kipuvad rahamured aina kasvama ja näitavad erinevaid tahkusid, mida üksikud naised ei oska ettegi ennustada. Näiteks kas või seda, et mees hakkab otsustama, mida naine oma palgaga teha tohiks ja mida mitte. Paarisuhtes saab raha palju kiiremini otsa ja nii mõnegi uuringu kinnitusel on raha just see kõige suurem põhjus, mis paarides tüli tekitab. Väidetavalt on igas kolmandas paarisuhtes vähemalt korra nädalas tüliõunaks raha ning tavaliselt süüdistab üks partneritest teist arutus raiskamises või valedes rahalistes otsustes. Huffington Postis avaldatud National Endowment of Financial Education uuringu kohaselt on 76% paaridest puutunud kokku valedega, mis on seotud raha kulutamisega ning rahateema on mõjutanud nende läbisaamist partneriga. 10% uuringus osalenutest väitis, et raha on olnud peamine lahkumineku põhjus. Seda kinnitab ka 2013. aastal läbi viidud Kansase Ülikooli uuring, mille kohaselt raha ajab kõige rohkem paare lahku ning sealjuures ei mängi rolli paari üldine finantsseis, võetud laenukohustuste suurus või palganumbrid. Üksikutel, kellel on oma raha, ei tule selliseid probleeme kunagi ette.

Üksikud on karjääris edukamad

Kuigi abikaasa ja lapsed võivad tulla teatud vanuses ja teatud ametikohtadel kasuks, siis võrreldes alla 30aastaseid naisi New Yorgis ja Los Angeleses, saab väita, et vallalised teenivad samadel ametikohtadel ligi 15% rohkem palka kui abielunaised. Lisaks on neil paremad väljavaated ka karjääri teha, sest vallalised on töövälisel ajal rohkem pühendunud ja sotsiaalsemad, et luua uusi suhteid ja saada seeläbi uusi tööpakkumisi. Varakult enda sidumist ja lastesaamist seostatakse nendes kõnealustes linnades ka tihti madala ambitsioonikuse ja madala haridustasemega. See James Chung of Reach Advisors’i poolt läbi viidud uuring kinnitab, et vaatamata kõigele on karjäärinaistel, kes on alla kolmekümneselt üksikud, hiilgavad väljavaated peale kolmekümnendat eluaastat õnneliku paarisuhte loomiseks. Enesekindlus, mis tekib karjääriredelil, annab neile veendumuse, et nad võivad sama hästi ka 30- ja 40ndates mehele saada. Seda kinnitab ka statistika.

Üksikutel parem tervis

Üks oluline asi, mis tuleb erinevates uuringutes välja, on asjaolu, et üksikute tervis on tihti parem kui paarisuhtes olevatel naistel. Väidetavalt põevad kroonilisi haigusi rohkem pereinimesed kui üksikud inimesed, kes sõltuvad ainult iseendast ja ei pea elukoha või toidu valikul teistega arvestama. Üks 2010. aastal läbi viidud uuring kinnitab, et vallalistel, kellel on suur sõpruskond, on ligi 50% väiksem tõenäosus surra enneaegselt – põhjuseks on nii immuunsussüsteem, kuna üksikutel on rohkem aega enda tervislikele eluviisidele tähelepanu pöörata, kui ka vallaliste eluviisid, mis pakuvad rohkem lõõgastust ja vähem stressi. 2014. aastal uurisid Michigani ülikooli teadlased 1000 abielunaist ja -meest, kes olid olnud viis aastat abielus ning selgus, et ebaõnnestunud abielu või kooselu toob rohkem südamevalu kui rõõmu. Eriti mõjutas see just naiste vaimset seisundit.

Tekst: Steffi Kallaste

Artikkel ilmus ajakirjas Buduaar, kevad 2016