Suhtereegel nr. 4: oska vabandust paluda – esimesena!

Täiskasvanud ei lähe tülli. Muidugi nad vaidlevad, on eri meelt ja arutlevad asjade üle. Nad väljendavad oma tundeid ning ütlevad, kui on haavunud, vihased või endast väljas.

Kuid see ei tähenda, et see peaks nii olema. Vahel lihtsalt unustame kasutada seda "Kui sa ütled..., siis ma tunnen..." asja, ehkki me kõik teame, et peaksime, ning käitume selle asemel hoopis lapsikult. Ära muretse, me kõik teeme nii. Ja üldse, tema ise alustas. Tähtsaim küsimus, kui oleme oma armastatuga tülli läinud ja see ei olnud meil üldse plaanis, on hoopis see, mida edasi teha. Ja vastus - nagu oled juba selle mängureegli pealkirja järgi aimanud - on - tuleb vabandada. Ja teha seda esimesena.

 

Täiskasvanud ei lähe tülli. Muidugi nad vaidlevad, on eri meelt ja arutlevad asjade üle. Nad väljendavad oma tundeid ning ütlevad, kui on haavunud, vihased või endast väljas.

Kuid see ei tähenda, et see peaks nii olema. Vahel lihtsalt unustame kasutada seda “Kui sa ütled…, siis ma tunnen…” asja, ehkki me kõik teame, et peaksime, ning käitume selle asemel hoopis lapsikult. Ära muretse, me kõik teeme nii. Ja üldse, tema ise alustas. Tähtsaim küsimus, kui oleme oma armastatuga tülli läinud ja see ei olnud meil üldse plaanis, on hoopis see, mida edasi teha. Ja vastus – nagu oled juba selle mängureegli pealkirja järgi aimanud – on – tuleb vabandada. Ja teha seda esimesena.

Mis tunne sul vabandust paluda on? Ei saa aru, miks sa peaksid? Või tunned, et ehk on sind alandatud, häbistatud ja sa oled olnud sunnitud oma uhkuse alla neelama? Ära tunne nii. Sa oled mängureeglite järgija ja oled piisavalt suuremeelne, tugev ja enesekindel, et seda teha. Pole vaja ju avalikult 500 inimese ees temalt vabandust paluda. See on vaid üks privaatne vabandus sinu kõige lähedasema ja kallima ees. Sa saad sellega ju hakkama!

Ja miks sa vabandad? Kas pole mitte silmakirjalik vabandada, kui tegelikult tunned, et sul oli õigus? Ei, sest sa ei vabanda mitte ainult selle pärast. Sa vabandad, et lasid tavalisel arutelul erimeelsuste tõttu nii kaugele minna. On vaja kahte inimest, et vaielda, ja sa vabandadki selle eest, et olid nii lapsik, et lasid sellel juhtuda, ning ka kõikide muude vigade pärast, mida vahepeal tegid, et üldse sellisesse punkti jõudsite.

Kummalgi teist tuleb ju oma lapsikust esimesena tunnistada. Sa tõestad sellega oma partnerile, et vähemalt üks teist on suuremeelne, lahke, leplik, avatud ja täiskasvanud. Ja kui hästi läheb, vastab ta samaga, näitamaks, et ka tema suudab kõike seda olla. Tal on lihtsalt meeldetuletust vaja.

Mis iganes see oli, mille pärast te tülli läksite – ehk vajab see ikka veel lahendamist, kui olete rahunenud – leppida ja sõpradeks jääda on igal juhul parem kui mossitada ja õelutseda. Te keetsite supi ühiselt kokku ja selleks, et see ära süüa, läheb vaja teid mõlemaid. Pea meeles, sa vabandad sellepärast, et lasid olukorra tuliseks ning ülekäte minna. Sa ei vabanda oma algse seisukoha või käitumise pärast. Muidugi, kui sa just ise üle piiri ei astunud. Sel juhul tuleb sul muidugi ka selle eest vabandada.

 

 

 

Triin Tisler