Reklaam sulgub sekundi pärast

TERAPEUT EEVA-LIISA VAHTRA avaldas suurima põhjuse, miks mehed oma naist petavad

Karin Karu

Eeva-Liisa Vahtra
Eeva-Liisa Vahtra — FOTO: erakogu

Miks mehed petavad - see on küsimus, millele ühest vastust ei ole, sest põhjuseid on tegelikult väga palju.

Terapeut ja enesearengu teejuht Eeva-Liisa Vahtra möönab, et petmise teemal ei tee ta esimese asjana eristust sugude põhjal (mees-naine), vaid vaatab petmist kui tegu ja käitumisviisi ennast ning sellega seotud dünaamikaid. "Petmise puhul on oluline näha ja lahti mõtestada, mis on selle teo ja käitumise sügavam sisu, algpõhjused ja motiivid. Eksisteerib mitmeid erinevaid petmise algpõhjusi, motiive ja ka petmist mõjutavaid tegureid. See sõltub palju konkreetse paarisuhte olemusest, suhte ajaloost, suhtes toimuvast, suhtes olevatest dünaamikatest ja mustritest, mõlemast suhte osapoolest ning nendes toimuvast jne. 
Näiteks võib petmise üks põhjusi olla mingi rahuldamata või ka teadvustamata vajadus suhtes. Näiteks võib üks suhte osapool tunda ja kogeda, et suhtes pole emotsionaalset lähedust ning see ajendab inimest petma (otsima lähedust mujalt), sest ta ei tea või ei leia muud lahendust," nendib Vahtra.

Siiski avaldab ta, et on mõned petmise põhjused ja motiivid, mis on omased pigem just meestele. "Näiteks on meestele pigem omane tunnustuse ja tunnustava toetuse vajadus (tunnustavad sõnad, kiitmine, tunnustav/toetav käitumine ja teod). Kui tunnustav ja toetav käitumine või sõnad suhtes puuduvad ning selle asemel esineb suhtes näiteks palju kriitilisust ja mahategemist, võib see viia petmiseni.
Paarisuhtes on mehele tihtipeale väga oluline tunne ja kogemus see, et ta saab suhtes kehastada ja väljendada mehelikke omadusi ja mehelikke tugevusi, nagu näiteks kaitsmine, vastutamine, materiaalse turvalisuse loomine, turvalise ruumi loomine, partneri eest seismine," selgitab terapeut.

Eeva-Liisa sõnab, et kui mees teatud talle olulisi mehelikke omadusi suhtes väljendada ei saa või seda ei väärtustata või võeta vastu, võib ta tunda soovi minna mujale, kus ta neid kehastada ja väljendada saab (n-ö tunda end mehena).
"Muidugi on siinkohal oma roll ja vastutus ka mehel ning tema käitumisel, valikutel ja panusel suhtes. See omakorda on seotud konkreetse paarisuhtega ja seal toimuvaga, nagu kirjeldasin varem. Iga suhe on unikaalne ja vajab eraldi käsitlemist," ütleb terapeut.