Reklaam sulgub sekundi pärast

Suitsetajad ja kohvisõltlased vajavad rohkem vitamiine!

Sügisesel külmetushooajal tasub heita kriitiline pilk oma külmkappi ja sahvrisse. Kui terviserikkad puu- ja juurviljavarud on tänavu kogumata jäänud või varsti otsakorral, saab abi vitamiinipurgist. Üksikud inimesed on kuulnud, et vitamiinide toimet vähendavad mitmed igapäevased faktorid, nagu näiteks teatud toiduainete tarbimine, ravimid ning elustiil. Kõigest sellest alljärgnevalt juttu tulebki.
/Tekst: Kairi Look/
Vitamiine tarbi targalt!

Sügisesel külmetushooajal tasub heita kriitiline pilk oma külmkappi ja sahvrisse. Kui terviserikkad puu- ja juurviljavarud on tänavu kogumata jäänud või varsti otsakorral, saab abi vitamiinipurgist. Iga väike lapski teab, et talvetõbede vastu aitab eelkõige C-vitamiin. Üksikud inimesed on kuulnud, et vitamiinide toimet vähendavad mitmed igapäevased faktorid, nagu näiteks teatud toiduainete tarbimine, ravimid ning elustiil. Kõigest sellest alljärgnevalt juttu tulebki.

C-vitamiini leidub ohtralt puuviljades ja marjades, kartulis, kapsas ning paprikas. Eekõige on see vitamiin tuntud kui aksioksüdant ja immuunsüsteemi tugevdaja, kuid aitab ka naha ja igemehädade puhul, kiirendab haavade paranemist ning raua imendumist. C-vitamiini varajane tarbimine enne suurte külmade saabumist on tõhus abiline haiguste vältimiseks; kui tõbi juba kallal, jääbüksnes vitamiini söömisest väheseks. Kes regulaarselt vitamiinipurgi kallal käib, peaks teadma, et C-vitamiini efektiivsust vähendavad näiteks antibiootikumikuur ja antibeebipillide tarbimine. Samuti on vitamiinisöömisest vähem kasu suitsetajatel ning stressirikaste tööde tegijail, sest needki faktorid mõjuvad C-vitamiini toimele negatiivselt.

Õnneks on ka aineid, mis C-vitamiini toimet parandavad. Need on samuti eelkõige vitamiinid – igati tõhus on tarbida C-vitamiini koos vitamiin A (leidub maksas, piimas, võis, porgandites) ja B6-ga (täisteratoodetes, banaanis). Niisamuti on sobivad tsingipreparaadid (mida tarbitakse sageli magusaisu vähendamiseks), mangaan (pählites, kaerahelvestes, ananassis) ning seleen (meresaadustes, lihas, munades).

Lisaks C-vitamiinile on palju ka igapäevaseid A-vitamiini tarbijaid, sest see on kasulik nägemisele, tervele nahale, luude kasvule ning toimib ka antioksüdandina. Paljud naised tarbivad A-vitamiini enne päikselisi puhkusereise, et nahka päevitamiseks ette valmistada. Niisamuti teab pea igaüks, et A-vitamiinirikkad porgandid ning porgandimahl annavad kena jume ning soodustavad suvist rannaslesimist. Tegelikult leidub antud vitamiini maksas, piimas ja munades isegi enam kui porgandis. Kahjuks ei tea paljud, et kena jume ja tervis jääb tulemata, kui tarbitakse ohtralt kohvi ja alkoholi. Samuti halvendavad A-vitamiini toimet maksahaigused ning diabeet. Pikaajalise A-vitamiini puuduse korral võivad tekkida mitmed ebameeldivad tervisehädad – sagedased silmapõletikud ja nägemise halvenemine, kuiv nahk ning nohu.

Mis A-vitamiini imendumist parandavad? Siingi on abiks C-vitamiin, millest juba eelnevalt juttu oli. Samuti on kasulikud D- ja E-vitamiin, tsink ja seleen. Ning ärge unustage – kuna A-vitamiin on rasvlahustuv, on selle imendumiseks vajalikud küllastumata rasvhapped. See tähendab, et porgandisalatisse tasub lisada ka tilgake oliivõli või majoneesi ning tervislikke porgandikange pista enne suhupistmist näiteks hapukooresesse dipikastmesse.

Veel on hea teada, et kui oled regulaarne suitsetaja või kohvijooja, on sinu C- ja A-vitamiini (kui ka paljude teiste mineraalainete) vajadus suurem kui mittesuitsetajal ja teesõbral. Sama kehtib ka antibeebipillide tarbijatele ja neile, kel tuleb sageli ette võtta antibiootikumikuur.


Kairi Look
[gallery ids="1829457,1829458,1829459"]