Reklaam sulgub sekundi pärast

7 ebatervislikku hommikusööki, mida ei tohiks süüa

Hommikusöök on päeva tähtsaim toidukord ning siinkohal erandeid ei ole. Paljud ei ole harjunud hommikuti sööma ning ütlevad, et neil lihtsalt ei ole isu, kuid seda saab lihtsate nippide abil muuta! Kui sa harjutad ennast hommikuti täisväärtuslikku toitu sööma, kiireneb ainevahetus, keha põletab tõhusamalt rasva, sul on rohkem energiat ning sa ei söö ülejäänud päeva jooksul liiga palju!

Hommikusöök on päeva tähtsaim toidukord ning siinkohal erandeid ei ole. Paljud ei ole harjunud hommikuti sööma ning ütlevad, et neil lihtsalt ei ole isu, kuid seda saab lihtsate nippide abil muuta! Kui sa harjutad ennast hommikuti täisväärtuslikku toitu sööma, kiireneb ainevahetus, keha põletab tõhusamalt rasva, sul on rohkem energiat ning sa ei söö ülejäänud päeva jooksul liiga palju!

Kui sa kuulud nende inimeste hulka, kes hommikul süüa ei armasta, siis alusta päeva klaasi sooja veega, kuhu on lisatud paar viilu sidrunit! Pool tundi peale seda on sul suure tõenäosusega kõht juba tühi, sest soe vesi aitab ainevahetust käivitada. Kui sinu ainevahetus on aeglane või häiritud, siis sul ei pruugi kõht nii lihtsalt tühjaks minna ja see on omakorda tingitud valest eluviisist - ehk sööd sa õhtuti liiga palju või raskesti seeditavaid toite, tänu millele hommikul kõht tühi ei olegi. Kui sa aga õpid hommikul tervislikult sööma ning valid ka õhtusöögi sellise, mis kehale raskusi ei tekita, kiireneb ainevahetus ja kõht on igal hommikul tühi!

Kuid mis on need hommikusöögid, mida tasuks kindlasti vältida?

Allpool on välja toodud 7 sööki, mis sinu kehale head ei tee:

1. Light-tooted

Light-toode ehk madala rasvasisaldusega toode tähendab enamjaolt seda, et see kubiseb suhkrust. Seega valides light-toote, sööd sa sisse topeltkoguse suhkrut, mis ongi sageli ülekaalu põhjuseks. Need tooted ei täida kõhtu korralikult ja mõne aja pärast tunned, et kõht on jälle tühi. Poes jogurteid, kohupiimasid ja muid piimatooteid valides loe nende suhkrusisalduse kohta ja vali tooted, mis sisaldavad pigem rohkem rasva ja vähem suhkrut. 

2. Suhkrurikkad müslibatoonid

Poed on täis erinevaid müslibatoone, mida üritatakse inimestele tervisliku toidu pähe maha müüa, ent tegelikult ei ole need üldse tervislikud. Vähe kiudaineid, palju suhkrut ja sageli ka keemiat. Pigem söö täisteraleiba meega! 

3. Vorstisai

Sai ei täida kõhtu ega anna kasulikke toitaineid, mida organism vajab. Eelista sepikut või leiba ja jälgi, et selle kiudainetesisaldus oleks 100 grammi kohta minimaalselt 8 grammi! Vorst sisaldab palju toidusoola ja vähe liha, seega ei ole tegu tervisliku valikuga. Palju parem variant on kanafilee, tuunikalakonserv (vali tuunikala tükid õlis, mitte purustatud tuunikala vees), juust, avokaado, lõhe, krevetid, hummus. 

4. Suhkrurikkad hommikuhelbed

Täpselt nagu müslibatoonid, on ka hommikuhelbed sageli väga suhkrurikkad ja kõhtu need korralikult ei täida. Õnneks on tänapäeval paljudes poodides müügil ka tervislikumad hommikuhelbed ja müslid - vaata, et 100 grammi kohta sisaldaks toode vähemalt 9 grammi valku ja 10 grammi kiudaineid. Suhkrukogus võiks jääda alla 16 grammi 100 grammi kohta. Rasvade osakaal sõltub sageli ka sellest, kas müsli sisaldab pähkleid või seemneid ja need rasvad ei ole üldse halvad. 

5. Kohukesed, kohupiimakreemid, kohupiimamagustoidud

Tegu on suhkrurikaste kaloripommidega, mis täidavad kõhtu lühiajaliselt ja kokkuvõttes saad sa neist vaid tühje kaloreid, mis ennast kenasti sinu puusadele istutavad. Osta pigem kodujuust või naturaalne valgurikas kohupiim ja söö seda näiteks pähklite, kaneeli, mee ja rosinatega. Tavaline 200grammine kohupiim on väga hea valik - see sisaldab palju valku ja vähe suhkrut. Valk täidab kõhtu ja aitab arendada lihaseid! Kodujuust sisaldab kohupiimast küll vähem valke, kuid ka see on hea valik. 

6. Saiakesed või kiirtoit

Tühjad kalorid, vähe toitaineid ja palju rasva ning suhkrut. Saia asemel vali alati sepik või leib ja kiirtoidust tasub suure kaarega ümber käia. Pigem valmista kodus ise tervislik hamburger, mis koosneb kvaliteetsest lihast, värskest salatist ja ürtidest - selline hamburger sobib ka hommikusöögiks, kui saia asemel on täisterakukkel. Salatit võiks sellises hamburgeris olla rohkem kui liha! 

7. Kõige hullem hommikusöögivalik on selle vahelejätmine

Kui sa hommikust ei söö, siis suure tõenäosusega sööd sa päeval või õhtul rohkem kui peaks ja nii need lisakilod tulevad. Lihtne ja loogiline tõde, mida eirata ei saa. 

 

Kui sul on mõni lemmiksöök, mis pole just kõige tervislikum, ent mida sa väga just hommikuti süüa armastad, siis kord nädalas võid sa seda endale vabalt lubada. Näiteks nädalavahetusel! Mõistlikus koguses ei tee ka kohukesed, saiakesed ega muu sarnane sinu figuurile halba! 

Kuidas sinul hommikusöögiga lood on?

 

Karin Karu