Reklaam sulgub sekundi pärast

Kuidas taltsutada magusaisu

Aah, suhkur - see magus, lohutav, energiat andev suhkur. Me ihkame seda, sööme hunnikute viisi ja ülejäägid varume rasvakihina. Eksperdid soovitavad suhkru tarbimist piirata, eriti rafineeritud lisandeid, mida leidub palju just limonaadides, rämpstoidus ja kommides. Kuid see ei lõpeta meie igatsevat soovi.

Aah, suhkur - see magus, lohutav, energiat andev suhkur. Me ihkame seda, sööme hunnikute viisi ja ülejäägid varume rasvakihina. Eksperdid soovitavad suhkru tarbimist piirata, eriti rafineeritud lisandeid, mida leidub palju just limonaadides, rämpstoidus ja kommides. Kuid see ei lõpeta meie igatsevat soovi.

Vahel pisut järgi anda ei ole üldsegi hull, isegi arstide ja toitumis-spetsialistide arvates, kuid igaüks teab, et mõnikord lihtsalt ei suuda vastu panna ja kontroll kaob. Kuidas piirata magusa tarbimist ja vastu pidada, kui on just see ma-tahan-veel-üht-tükki-ššokolaadikooki tuju?

1. Ole teadlik, mis sul isu tekitab
Paljudel juhtudel on tuju see, mis magusaisu tekitab. Ka stress ja igavus on sagedased tegurid. Näiteks, kui oled mures, pöördud kommide ja ššokolaadi poole lohutust saama. Kui teadvustad endale, et just see paneb sind magusa järele igatsema, oledki teinud esimese sammu.

2. Stabiliseeri veresuhkur
Glükoos on kehale ja ajule oluline kütus. Kui teda pole piisavalt, tunned end loiult ja uimaselt. Kui suhkru tase veres liiga järsult langeb, tunnedki vajadust seda kiiresti tõsta süües rämpstoitu või muud sarnast. Sellest hoidumiseks söö hommikul korralikult ja tarbi kogu päeva jooksul tervislikke kiudainerikkaid snäkke.

3. Söö rohkem juurvilju ja täisteratoite
Kui parandad oma üldiseid toitumisharjumusi, väheneb ka isu rämpstoidu ja magusa järgi.

4. Asenda fruktoosiga
Puuviljad sisaldavad fruktoosi, mis on palju magusam kui rafineeritud suhkur, kuid samas sisaldab vähem kaloreid. Proovi näiteks kuivatatud puuvilju või külmutatud marju.

5. Mõtle juba poes
Mida sul kodus pole, seda sa ei saa ka süüa, nii et ürita juba poes toitu ostes tarku otsuseid teha. Kui teed kooki, kutsu sõbrad külla, siis ei jää võimalust, et sa kõik ise ära sööd. Varu endale kappi pähkleid ja puuvilju, et siis parem neid krõmpsutada.

6. Käi trennis
Igaüks teab, et trenn on kasulik, kuid kas teadsid ka seda, et harjutuste tegemine annab sulle suhkruannuse, vähendab stressi (eelpool mainitud põhjus) ja tekitab head tuju?

7. Proovi suhkruasendajaid

8. Proovi aja määramist
See idee seisneb selles, et kui tunned isu näiteks küpsise järele, siis oota 15 minutit ning vaata, kas siis ka seda küpsist nii väga tahad. Paljudel juhtudel enam ei tahagi. Siis ehk leiad, et sa ei pea iga isu peale reageerima.

9. Tegele millegi muuga
Tähelepanu kõrvale juhtimine töötab laste peal, miks ka mitte siis sinu peal? Kui sul tuleb tohutu isu midagi magusat põske pista, loe näiteks raamatut, helista sõbrannale või kasvõi korista tube!

10. Võta mõistlik portsion
Kui oled vastu võtnud otsuse, et lubad endale midagi erilist ja head, siis võta paras portsion - mitte liiga suur, aga ka mitte liiga väike, mis oleks ju ainult õrritamine, ning lihtsalt naudi.

Aga pea ka meeles, et vahel on parim viis kiusatusest lahti saamiseks - lihtsalt sellele järgi andmine ;)

 

Buduaari arhiiv