Reklaam sulgub sekundi pärast

Limonaadi kahjulikkusest, mida tihti ei teadvustata

Paljud meist joovad karastusjooke aegajalt, aga on ka regulaarseid tarbijaid. Eriti armastavad tarbida neid lapsed. Gaseeritud joogid, eriti need, mis sisaldavad karamellvärvi, omavad kõrvalmõju, mis võib negatiivselt mõjutada meie tervist, eriti luude tihedust. Ka aspartaamiga magustatud dieetjookide joomine pole probleemivaba. Siit ka õigustatud küsimus – kas see kõik tasub end ära? Kui armastate karastusjooke nende maitse pärast, mõelge enne järgmist pudelit hästi järele. Alljärgnev informatsioon pärineb Theresa Tapp`i koduleheküljelt. (T.Tapp on mitmete kuulsuste isiklik treener ja ajakirja Fitness World tervise poole eest vastutav).

Paljud meist joovad aeg-ajalt karastusjooke, aga on ka regulaarseid tarbijaid. Eriti armastavad tarbida neid lapsed. Gaseeritud joogid, eriti need, mis sisaldavad karamellvärvi, omavad kõrvalmõju, mis võib negatiivselt mõjutada meie tervist, eriti luude tihedust. Ka aspartaamiga magustatud dieetjookide joomine pole probleemivaba. Siit ka õigustatud küsimus – kas see kõik tasub end ära? Kui armastate karastusjooke nende maitse pärast, mõelge enne järgmist pudelit hästi järele. Alljärgnev informatsioon pärineb Theresa Tapp`i koduleheküljelt. (T.Tapp on mitmete kuulsuste isiklik treener ja ajakirja Fitness World tervise poole eest vastutav).

Mida võiks siis enne pudeli tõstmist teada?
Karastusjookide nagu Coca-Cola ja Pepsi-Cola keskmine pH on 3.4. Sellisest happesusest piisab hammaste ja luude lahustamiseks. Inimese keha lõpetab luumassi tekitamise varsti pärast 30. eluaastat ning pärast seda lahustab ta igal aastal 8-18 protsenti luumassist, viies selle uriiniga kehast välja. Luukoe kaotamine oleneb suuresti tarbitava toidu happesusest. Happesus ei sõltu mitte toidu maitsest, vaid kaaliumi-kaltsiumi-magneesiumi ja muude mineraalide ja fosfori vahekorrast. Lahustatud kaltsiumiühendid kogunevad arterites, veenides, nahakudedes ja siseorganites, mõjutades omakorda neerude talitlust (sellest ka neerukivid).
Karastusjookide mullid on tekitatud fosforhappest ja süsinikdioksiidist. Kihinas sisalduv fosforiühend paiskab segamini keha kaltsiumi ja fosfori tasakaalu ning viib kaltsiumi luudest ja hammastest välja nõrgestades luustikku ning olles osteoporoosi üheks põhjuseks. Fosfor ei sobi ka maos sisalduva soolhappega, nõrgestades selle mõju. See protsess leiab väljenduse seederiketes ning puhitustes. Karastusjookide tarbimine toidu kõrvale võib põhjustada ka kõrvetisi.
Süsihappegaas on jääkaine, millest keha välja hingamise teel lahti üritab saada. Miks peaksime vabatahtlikult sööma sisse ainet, millest keha instinktiivselt vabaneda püüab? Mõne kuu eest toimus Delhi ülikoolis kokakoola joomise võistlus, mille võitja jõi korraga ära kaheksa pudelit ning suri kohapeal. Surma põhjuseks oli vere kõrge süsihappegaasi sisaldus. Seepeale keelustas rektor karastusjookide müümise ülikooli sööklas. Keskmine klaas karastusjooki sisaldab neli grammi süsihappegaasi. Muuseas, dieetjoogid sisaldavad palju rohkem süsihappegaasi kui tavalised karastusjoogid. Tõestuseks saate ka ise katse läbi viia – asetage vette suletud dieetjoogi ja tavalise karastusjoogi pudel. Suurem gaasisisaldus jätab ühe neist vee peale hulpima. Millise neist?
Tufti ülikoolis läbi viidud uuring näitas, et ameeriklased tarbivad tänapäeval 70% rohkem karastusjooke kui 20 aastat tagasi. Keskmine ameeriklane joob aastas ära 212 liitrit karastusjooke. Meil siin sarnane statistika küll puudub, aga mitmete kampaaniatega on ka joomisharjumusi võimalik muuta.
Karastusjookide kõige käegakatsutavam negatiivne mõju on hambaemaili rikkumine. Kuna luud ja hambad on ainsad inimese kehaosad, mis püsivad tervena veel aastaid pärast surma, võib vaid ette kujutada, mida karastusjoogid teevad meie pehmete siseorganitega.

Säilitusained
Karastusjookidel puudub igasugune toiteväärtus (vitamiine ja mineraale silmas pidades). Lisaks kõrgele suhkrusisaldusele ja happesusele, kasutatakse neis ka ohtralt säilitus- ja värvaineid. Enamuse karastusjookide värvimiseks kasutatav karamellvärv omab geneetilist mõju ning mitmedki teadlased kahtlustavad, et ta võib põhjustada vähktõbe.
Karamellvärv kujutab endast põletatud suhkrut. Küsige mistahes bioloogilt ja ta ütleb teile, et põletatud suhkur on kantserogeenne. Hiirtel tehtud katsetega on tõestatud karamellvärvi pärssivat mõju immuunsussüsteemile. Ühendriikide Ravimiamet teab seda ning seetõttu peab iga seda värvainet sisaldav toode selle ka sildil ära märkima. Hea uudis on see, et immuunsussüsteemi pärssiv mõju kaob, kui joogi seedimine lõppeb.

Suhkur
Veel üks karastusjookides sisalduv kahjulik aine on suhkur … PALJU suhkrut isegi. Klaasitäis karastusjooki sisaldab kuni 11 teelusikatäit suhkrut. Kas nii tavaline ja maitsev aine võib olla tervist kahjustav? Suhkru seedimine sunnib keha kaltsiumit ja muid olulisi mineraale kaotama, luues eeldused osteoporoosiks, artriidiks ja diabeediks. Suhkur tõstab vere suhkrutaset, pärsib insuliini tootmist ja omastamist ning kurnab pankreast. Harvardi ülikooli teadlased tõestasid hiljuti ohtra rafineeritud suhkru ja tärklise tarbimise seost diabeediga. Maailma Tervishoiuorganisatsiooni (WTO) teatel on teist tüüpi diabeet võtnud suure suhkrutarbimisega riikides epideemilise ulatuse. Seda tüüpi diabeeti ei põhjusta mitte pankrease alatalitlus, vaid keha suutmatus insuliini toota. Me oleme end sisuliselt surnuks "suhkrustanud".
Kas te teadsite, et töödeldud suhkur pärsib samuti keha immuunsussüsteemi? Mil moel? Mõni minut pärast suhkru seedimist tõuseb vere suhkrusisaldus. Tasakaalu säilitamiseks teeb keha kõik, et seda taset alla saada. Kui keha talitlused on intensiivselt ametis ühe protsessiga, kannatavad teised. Näiteks kui pankreas toodab insuliini, ei tooda ta ensüüme, mis on vajalikud võitluseks vähktõve vastu. Just seepärast on mõõdukus väga oluline, kuna muidu paisatakse segi keha tasakaal.
Ühesainsas klaasitäies karastusjoogis sisalduv suhkur võib pärssida teie immuunsussüsteemi kuueks tunniks!
Suhkur annab teile energiat, millele järgneb väsimus, täpselt nagu kofeiini puhul. Te joote rohkem, et uut laengut saada ning see kahjustab teie adrenaliininäärmeid. Üks kroonilise nõrkuse põhjuseid on üle kurnatud adrenaliininäärmed.

Suhkruasendajad
Nende populaarsus kasvab päev-päevalt, aga tegelikult on kunstlikud magusained suhkrust hullemad! Aspartaam (NutraSweet) lõhustub organismis närvisüsteemi kahjustavateks osadeks. CBS teatas möödunud aastal, et toatemperatuuril võib dieetjoogipurgis sisalduv aspartaam muutuda formaldehüüdiks, mis on vähki tekitav ning võib kutsuda esile sünnidefekte. Probleem tekib vaid siis, kui jooki toatemperatuuril hoida, aga kui paljudes kauplustes seisavad joogid kuude kaupa tavalistel riiulitel!
Ühendriikide ravimiamet on saanud aspartaami kohta rohkem kaebusi kui ühegi teise magusaine kohta, alates peavaludest ja kõhukrampidest, lihasenõrkuseni välja. NutraSweeti on seostatud ka Alzaimeri tõvega.
Dr. Louise Gutowski tutvustas hiljuti uut aspartaami kohta tehtud uuringut, millest selgus, et toatemperatuuril muutub aspartaam puupiirituseks ja seejärel sipelghappeks, mis põhjustab tõsiseid ainevahetushäireid.
Formaldehüüd kuulub samasse klassi tsüaniidi ja arseeeniga, mis tähendab, et ta on surmav. Sipleghape on mürk, mis sisaldub punaste siplegate nõelas. Metanioolimürgitus meenutab polüskleroosi, mistõttu paljudele tervisehädadega arsti poole pöördujatest on pandud ekslikult see diagnoos. Söötraig (nahahaigus) on samuti väga levinud dieetkoka ja dieetpepsi joojate hulgas.
Metanoolimürgituse ohvrid joovad tavaliselt kolm-neli klaasi dieetjooki päevas, söötraigi puhul ei tea ohver sageli, et selles on süüdi aspartaam. Operatsiooni Kõrbetorm liikmetele saadeti tuhandete purkide kauba dieetjooki. Joogid olid nädalaid kuuma päikese all ning seda joonud inimeste sümptomid olid tüüpilised aspartaamimürgitusele.
Aspartaami kasutajad ei kannata mitte ainult fibromüalgia all, aga neil võivad tekkida ka spasmid, valud, tundetus jäsemetes, krambid, peapööritus, peavalud, liigesevalud, masendus, nägemis- ja kõnehäired ning mälukaotus. Kas magus suutäis on seda väärt?
Dieetjookides sisaldub ka polüetüleenglükooli. Glükooli kasutatakse autode antifriisis ja lahustites. Kas te oleksite nõus vabatahtlikult seda jooma?
Aspartaami tekitatud formaldehüüd ladestub rakkudes, eriti puusadel ja reitel. Ja me veel imestame, miks on nii raske saada lahti reite ja puusade rasvast!

Inimene ei võta juurde mitte ainult seetõttu, et tarbitavate kalorite hulk ületab organismi vajaduse – biokeemiline tasakaal on samuti väga oluline!

Kemikaalid paiskavad organismi biokeemia tasakaalust välja, kusjuures vananedes ei suuda meie organism jääkaineid enam endise efektiivsusega välja viia. Karastusjookide kõrge naatriumisisaldus põhjustab vedelikupeetust ning mõjutab neere ja põit. Ka rikuvad karastusjoogid käärsoole mikrokliimat, hävitades kasulikke baktereid. Seetõttu ladestuvad toksiinid kehas, kuna organid ei tule nendest vabanemisega efektiivselt toime. See mürgitab ka vere- ning keharakke. Kaalust alla võtmiseks tuleb rasv rakkudest välja viia. Seda protsessi toetavad ensüümid ei saa oma tööd korralikult teha, kuna nad on mürgitatud. Seega võib dieetjookide joomine hoopis takistada kaalust alla võtmist!
Veel paar tilka tõrva meepotti … ükski meditsiiniajakiri ei ole sellest kirjutanud, küll aga on “Flying Safety” ja “Navy Physiology” teatanud, et suurel kõrgusel võib dieetjookide tarvitamine põhjustada hapnikupuudust, mis omakorda võib põhjustada peapööritust, nägemisekaotust, mälukaotust ja isegi epilepsiahooge.
Mõnele inimesele meeldib tarbida iga söögikorra juures karastusjooke. Kas te kujutate ette, milline on efekt? Kehatemperatuur on 37 kraadi ja see on ka optimaalne temperatuur toitu seedivate ensüümide tööks. Külmade karastusjookide temperatuur on sageli nullilähedane, mis paneb seedeorganid suure surve alla ning toidu seedimine raskendub. Selline toit fermenteerub, mis tähendab halva lõhnaga gaase ja kehas levivaid toksiine, mis omakorda võivad põhjustada haigusi.

Kui te aga karastusjookidest täielikult loobuda ei suuda, siis järgmist pudelit valides eelistage klaaspudeleid alumiiniumpurkidele, kuna jookides sisalduv fosforhape söövitab alumiiniumi. Karastusjookide tööstuse esindajad küll väidavad, et see probleem on lahendatud purkide sisepinna töötlemisel plastikukihiga. Sellele vaatamata jõuavad alumiiniumitoksiinid jooki. Alumiinium ladestub ajus ja luudes ning võib põhjustada aja jooksul Alzheimeri tõbe ja osteoporoosi.

Ainuüksi see, et mingi aine on madala kalorsusega, ei tähenda veel seda, et ta oleks teile hea. Kemikaalid ja säilitusained mõjutavad kehakeemiat ning mõni inimene on selle suhtes väga tundlik. Seega, püüdkem võimalusel karastusjookidest hoiduda ning joogem vett, mahla või jääteed. Pealegi, looduslik mineraalvesi on kasulik ka nahale, muutes selle elastseks.


/Teele Tuul/