Maitsetaimed sinu aknalaual

{:259414 width=150 height=135 align=left}Värskete maitsetaimede lehed annavad toidule võrratu hõrgu varjundi. Kaunistades kas või kõige lihtsamat toitu ürtidega muutub see hetkega gurmeeroaks. Samuti saab maitsetaimi kasutades  piirata soola ja teravate piprasegude kasutamist, millega liialdamine pole tervisele just kõige parem.

Kadri Põldma
kadri@buduaar.ee

{:259414 width=150 height=135 align=left}Värskete maitsetaimede lehed annavad toidule võrratu hõrgu varjundi. Kaunistades kas või kõige lihtsamat toitu ürtidega muutub see hetkega gurmeeroaks. Samuti saab maitsetaimi kasutades  piirata soola ja teravate piprasegude kasutamist, millega liialdamine pole tervisele just kõige parem. Maitsetaimed on tervislikud, nad sisaldavad vajalikke vitamiine organismile. Teinekord aitab tuju tõsta üksnes taimede tärkamise ootus.

Ürdid pole üksnes kasulikud, vaid ka kaunid. Kui talvelgi tahaks toitudele lisada kuivatatud maitsetaimede asemel värskeid, kuid poeletil leidub vaid tilli ja peterselli, tasub roheline panna kasvama parem oma köögiaknale.

Maitsetaimed on mitmekülgselt kasulikud – nad annavad toitudele huvitava lisaväärtuse ja on kasulikud ka organismile. Näiteks rosmariin, koriander, seller, basiilik ja küüslauk on paljudes maades tuntud koguni nii maitse- kui ka ravimtaimedena.
Maitsetaimed võib panna eraldi pottidesse, aga eriti kaunilt mõjuvad nad koos mõnda laiemasse anumasse istutatuna. Taimede vahele võiks asetada kivikesi, et anum meenutaks kiviktaimlat. Savist lillepottide kõrval sobivad hästi vanad kööginõud (ämbrid, tassid, kausid), millega saab taimed suveks aeda või terrassile tõsta.

Hästi sobib mõni väiksem plastmassist rõdukast. Taimed võiks seemnest ette kasvatada ja siis tugevamad lõplikuks kasutamiseks kasti istutada. Kasti sobivad ka poest ostetud potitaimed. Siiski võiks eri maade köökides kasutatavaid maitserohelisi kasvatada eraldi kastides või pottides.

Näiteks Vahemere köögi maitsetaimed – basiilik, rosmariin, pune ja estragon – oleks targem panna eraldi nn põhilisest maitserohelisest nagu till, petersell ja murulauk.

Aknalaual või tubastes tingimustes võib kasvatada peaaegu kõiki maitsetaimi, peaasi et neile oleks tagatud vajalikud kasvutingimused.

Sagedamini pruugitavad maitsetaimed on rosmariin, basiilik, tüümian, estragon, till, pune, murulauk, meliss, naistenõges ja piparmünt, kuid kasvatada võib ka oma isiklikku loorberi- või sidrunipuud.

Millal külvata?

Taimi võib külvata igal ajal, kuid paremaid tulemusi saab ikka kevaditi, kui päike juba kõrgelt käib. Talvisel külvamisel oleks vaja seemikutele päevavalguslambiga lisavalgust anda, muidu kipuvad nad välja venima.

Kuidas maitsetaimi hooldada ja kas neid tuleks väetada?

Maitsetaimed peaks paigutama aknalauale, kuhu paistab kõige rohkem päikest, sest siis on eeterlike õlide sisaldus neis suurem ja ka maitseomadused paremad.

Kasvupinnaseks sobib tavaline lillemuld, kuid jälgima peaks, et see ei sisaldaks mineraalväetisi, sest muidu süüakse need koos taimedega endale sisse ja see pole just kõige tervislikum.

Maitsetaimede kastmisega peaks olema üsna hoolas, sest eriti keskküttega korterites ja majades on õhk kuiv ning seetõttu kuivab ka muld kiirelt ära.

Samuti soodustab kuivamist päike, mida küll meie talves eriti palju ei ole, kuid kevadel peaks sellega siiski arvestama.
Kaua maitsetaimed kastis või potis kasvavad, sõltub eelkõige taimeliigist ja ka hoolitsusest. Üldiselt on mõistlik oma maitsetaimekogu uuendada korra aastas, sest tihedal kasutamisel jäävad taimedest lõpuks ainult rootsud järele.
Rosmariin, meliss jt mitmeaastased taimed saavad enda uuendamisega küll üsna edukalt ise hakkama, basiilik, estragon või tüümian seevastu kipuvad sageda kasutamise tõttu lõpuks känguma. Suveks peaks maitsetaimekogu tõstma rõdule või lausa aeda, sest seal on kasvutingimused palju paremad kui aknalaual.

Pealegi ei pea siis kastmisega eriti vaeva nägema, sest vihm ja öine niiskus teevad selle töö ise ära. Eraldi pottides kasvavad taimed võib suveks aiamulda istutada ning sügisel uuesti potti ümber paigutada.

Sagedasemad kodus kasvatatavad maistetaimed

Murulauk.

Kasvatamisel jälgida hoolikalt, et muld potis liiga kuivaks ei muutuks. Murulauk on suure C-vitamiini- ja rauasisaldusega, kuid rohelisest sibulast mahedama maitsega. Eriti hästi ilmnevad murulaugu maitseomadused segatuna hapukoore või võiga. Et murulaugu õrnad vitamiinid kaduma ei läheks, haki seda toidule vahetult enne selle valmimist.

Sidrunmeliss.

Eelistab päikeselist kasvukohta. Selle tugevalt sidrunilõhnalise taime lehti kasutatakse nii värskelt kui ka kuivatatult. Sobib salatitesse, suvistesse jookidesse, kohupiimast võileivakatetesse. Roheline ja punane basiilik tahavad varjulist ja sooja kasvukohta, ei kannata kuivust. Basiilik on Itaalia köögi põhimaitseaine, sobib väga paljudesse roogadesse.

Jääsalat.
Vähenõudlik, hakkab aknalaual ilusti kasvama. Talub ka sooja ja kuiva kasvukohta. 100 g salatit sisaldab vaid 12 kcal, rohkelt mikroelemente ja vitamiine.

Petersell.

Sisaldab rohkesti C-vitamiini, karotiini ja erinevaid mikroelemente. 20 g petersellilehti katab päevase C-vitamiini vajaduse, tänu soodsale kaltsiumi ja fosfori vahekorrale parandab petersell seedimist ja on rahustava toimega.

Pune
.

Mitmeaastane tugeva lõhnaga taim, kasvab 25–50 cm kõrguseks. Pune on kõige tuntum pitsamaitseaine. Sobib ka taimetoitudesse (nt tomatitoitudesse koos basiilikuga) ja risotodesse, samuti kala ja liha maitsestamiseks. Roale lisamiseks – vahetult enne selle valmimist – tuleb pune hästi peenestada.

Aed-põõsastill. Aknalaual kasvatamiseks sobivaim tillisort, on aedtillist lopsakam ja samas vähenõudlikum. 12 cm läbimõõduga potis on paras kasvatada 3–4 taime. See poest ostetud till (pildil) potis kasvama ei hakanud ja närbus kastmisest hoolimata.

Pea meeles!

• Toas võib kasvatada peaaegu kõiki maitsetaimi, aga neile peavad olema tagatud õiged kasvutingimused.
• Taimi võib kasvatada eraldi pottides, kuid on mugavam, kui need sirguvad ühes kastis.
• Taimed võiks seemnest ette kasvatada ja siis tugevamad kasti istutada. Kasti sobib istutada ka poest ostetud potitaimi.
• Taimed peaks paigutama aknalauale, kuhu paistab kõige rohkem päikest.
• Kasvupinnaseks sobib tavaline lillemuld, kuid selles ei tohi olla mineraalväetisi.