Reklaam sulgub sekundi pärast

IMELINE HÜALUROONHAPE – kas tõhusam kreemidest või süstidest ?

Buduaari ajakiri

Krista Kiin

Foto: 123rf

Tänu oma tugevalt vettsiduvale võimele on hüaluroonhape juba mõnda aega olnud tõeline staarkomponent kreemides, seerumites, kangasmaskides ja koguni meigiarsenalis. See imeaine aitab nahal säilitada elastsust, prinkust ja niiskust. Kuid millisel moel imendub hüaluroonhape kõige tõhusamini?

Hüaluroonhape on kehaomane aine, mis suudab vett siduda enda kaalust kuni tuhat korda rohkem. Rohkelt leidub hüaluroonhapet näiteks silmades, liigestes ja sidekudedes, kuid umbes pool keha hüaluroonhappest asub naha sügavamates kihtides. Nahahoolduse seisukohalt on selle polüsahhariidi ülesanne hoida naha niiskust tasakaalus, kuid hüaluroonhappel on kehas muidki olulisi funktsioone. Näiteks toetab hüaluroonhape naha struktuuri.

Kui naha pindmine kiht on korras, kaitseb see tõhusamalt väliste tegurite – nagu näiteks UV-kiirguse – eest. Rikkalik hüaluroonhappe kogus rakkude vahel suurendab ruumi, mis hõlbustab rakkude liikumist ja jagunemist, seega on hüaluroonhape oluline kiiresti kasvavate, taastuvate ja paranevate kudede jaoks. Hüaluroonhape osaleb kollageeni- ja elastiinikiudude tootmises.

Suurus siiski loeb

Paraku vanusega hüaluroonhappe – nagu paljude teiste ainete – osakaal nahas väheneb. Madal hüaluroonhappesisaldus põhjustab naha lõtvumist ja elastsuse kadu, mis muudab naha kuivaks, nõrgestab selle elujõudu ning toob nähtavale joonekesed ja kortsukesed. Siinkohal tulevad appi hüaluroonhappega seerumid ja kreemid, mille puhul õige leidmine võib aga küllalt keerukaks osutuda.

Hüaluroonhappe efektiivsusel on võtmetähtsusega selle molekuli suurus. Väikese/madala molekulmassiga seerumid-kreemid võivad tungida naha sügavatesse kihtidesse, suure/kõrge molaarmassiga nahahooldustooted aga toimivad vaid lühiajaliselt, rahuldavad eelkõige naha pealiskihtide vajadusi ega suuda läbida nahabarjääri.

„Et seerumist või kreemist kasu oleks, peab selles sisalduv hüaluroonhape olema nanotehnoloogiline,“ rõhutab Fillmedi mesoteraapia koolitaja Ave Tislar.

„Nanotehnoloogia abil saab vähendada hüaluroonhappe molekuli suurust 5 nanomeetrini, võrreldes tavaliste hüaluroonhappe molekulide suurusega 3000 kuni 20 000 nanomeetrit. Väikese molaarmassiga hüaluroonhapet kasutades õnnestub lisaks niisutamisele mõjutada ka fibroblaste ja naha üldist tervist, kuna madala molaarmassiga hüaluroonhape suudab läbida epidermise rakkudevahelist ruumi. Efektiivseks toimeks peaks kreem sisaldama mitme erineva molekulaarmassiga hüaluroonhapet – nii saavutame kauakestva niisutatuse erinevates nahakihtides.“

Ave Tislar

Detektiiv tuvastab...

Reeglina ei ole aga kreemipakendil mainitud, kui suur on tootes hüaluroonhappe osakaal või millise molaarmassiga hüaluroonhapet on kasutatud. „Neid toimeaineid, mida on tootes rohkem, on märgitud koostisosade loetelus (INCI-nimekirjas) esimestena,“ jätkab Ave Tislar.

„Seega tasub tootepakendilt uurida, kas toode üldse hüaluroonhapet sisaldab.“ Lisaks märkele Hyaluronic Acid tasub pakendilt otsida ka koostisosasid nagu Benzyl Hyaluronate, Dimethylsilanol Hyaluronate, Potassium Hyaluronate ja teised hyaluronate-lõpuga nimetusi. „Nanotehnoloogilistes toodetes ei pruugi hüaluroonhape olla märgitud esimeste toimeainete seas, kuna neis ei pea kontsentratsioon olema väga kõrge,“ lisab Tislar.

„Uuringutes on leitud, et isegi 0,1-protsendiline hüaluroonhappe kontsentratsioon suurendab nahaniiskust ja elastsust, kuigi enamikul toodetel on see 1 või 2 protsenti.“ Tislari sõnul võivad hüaluroonhappe toimet võimendada C-vitamiin või teised antioksüdandid.

Kui müügilette vaadata, leidub hüaluroonhappega kreeme ja seerumeid suisa loodustoodete ja väga soodsa hinnaga iluarsenali seas. „Kindlasti tuleb vaadata toote koostist,“ toonitab Ave Tislar veel kord. „Enamasti ei ole looduslikud kreemid ega soodsamad tooted nanotehnoloogilise hüaluroonhappega. Seega ei saa nendega sügavamat ja stimuleerivat toimet, kuid kui toode tõepoolest hüaluroonhapet sisaldab, on pindmine niisutus siiski garanteeritud.“

Hüaluroonhape süstist

Noorendava efekti suurendamiseks kasutatakse ka süstemeetodit – hüaluroonhape viiakse mõne nõelatorkega naha sügavamatesse kihtidesse, kus see imendub. „Kindlasti annavad süstid tunduvalt kiirema, püsivama ja tugevama toime,“ märgib Ave Tislar. Süstitav hüaluroonhape püsib nahas 6–9 kuud.

„Plussideks on kindlasti ka asjaolu, et lisaks niisutusele saame süstide abil fibroblastide tekke kiirenemise ja tõhusa kollageeni stimuleerimise, mis tähendab, et kortsukesed vähenevad, naha struktuur sileneb ja naha pinguldatus tõuseb. Efekt on kiirem, kuna toimeaine viiakse otse sinna, kuhu soovime: näole ja dekolteele, aga ka kätele, põlvedele ja kasvõi jalalabadele.“

Ka hüaluroonhappe süste leidub mitmeid ja erinevate eesmärkidega. „Süstelahustes kasutatakse hüaluroonhapet nii naha niisutamiseks ja vananemisvastaseks võitluseks kui näokuju parandamiseks ja kortsukeste täitmiseks,“ märgib Tislar. „Hüaluroonhapet kasutatakse ka erinevates vormides: vaba hüaluroonhape, ristseotud hüaluroonhape ning kombinatsioonid eri vitamiinide ja teiste lisanditega, mis muudavad hüaluroonhappe toimet tõhusamaks või lisavad püsivust.“

Et parimat valikut teha, on täitesüstide ehk fillerite huvi korral mõistlik pöörduda mõnda ilukliinikusse eksperdi jutule, kus koos õppinud iluspetsialistiga valitakse välja just konkreetse nahaprobleemi jaoks parimad lahendused. „Erinevad lisandid annavad ka erinevaid toimeid, näiteks kombinatsioon hüaluroonhape+merevaikhape ei anna ainult noorendavat efekti, vaid hea tulemuse ka akne ja rosaatsea puhul,“ toob Ave Tislar välja. „Mõistagi jäävad seerumid ja kreemid sobivaks alternatiiviks neile, kes ei söanda ega soovi süstida.“