Reklaam sulgub sekundi pärast

Nägu ei lõppe kaela, vaid dekolteega

Buduaar ajakiri

Krista Kiin

Illustratiivne pilt
Illustratiivne pilt — FOTO: 123rf.com

Kaela- ja dekolteepiirkonnale kipuvad naised oma ilurutiinides pöörama teenimatult vähe tähelepanu, hoolimata asjaolust, et õhuke nahk kaelal toob kortsud ja joonekesed kergesti esile.

40. eluaasta piiri ületanud naised märkavad paratamatult eaga kaasnevaid muutusi kaelanaha piirkonnas: tekkinud võib olla topeltlõug, nahk kaotanud elastsuse või on jäänud püsivateks kaaslasteks pikijooned kaelal. Ka noorematel võivad pärilikkuse või kaalumuutuste tagajärjel tekkida kaelapiirkonnas kortsud ja nahalõtvus. Mobiiltelefonide lakkamatu kasutamine on põhjustanudomakorda „tech neck“ fenomeni ehk nn nutikaela, mispuhul pidevast nutiseadme kohal kummardumisest võib tekkida kaelale kühmuke.

Elustiiliharjumused reedavad

„Kaela- ja dekolteepiirkonna peamised kosmeetilised probleemid on jooned, kortsud ja pruunid täpid-laigud,“ loetleb kodumaise nahahooldussarja D’Difference brändijuht Carmen Kibur. „Hommikul üles tõustes võib dekolteel kortsukesi olla igas suunas, sõltuvalt magamisasendist. Nn magamiskortsud taanduvad, aga horisontaalsed kaelakortsud ei taha enam kuhugi kaduda, kui need juba ilmunud on.“

Carmen Kibur
Carmen Kibur — FOTO: Erakogu

Loetledes elustiiliharjumusi, mis võivad muuta kaela- ja dekolteepiirkonna varakult kortsuliseks, nimetab Kibur esimesena päikest. Üks kaelanahka kõige tugevamini vanandav tegur on UV-kiirgus ja eriti UVA-kiired, mis suudavad tungida naha sügavamatesse kihtidesse, kus nad põhjustavad naha elastsuse eest vastutavate ehitusvalkude, elastiini ja kollageeni lagunemist ning enneaegseid vananemismuutusi. „Dekoltee päevitub kõigil väga kiiresti,“ nendib ta. „Antud piirkond saab sageli päikesepõletust tunda ja nahal on mälu, mis seda ei unusta. Isegi kui kortse ei teki, reedavad pruunid täpid või laigud päikeselembust ja liiga pruun nahk mõjub vanana.“

Elustiili puhul räägitakse tihti, et suhkur, kohv, suitsetamine ja alkohol tuleks ilu nimel ära jätta, kui eesmärgiks on nooruslikkuse hoidmine. „Ei lükkaks seda ümber, aga mulle endale tundub, et geenid, kõhnus ja liigne allavaatav asend telefonis mängivad suuremat rolli,“ märgib Carmen Kibur.

Hooldus olgu regulaarne, kuid õrn

Et nägu lõpeb dekolteega, soovitab Kibur kaelapiirkonnale tähelepanu pöörata kohe, kui kreem saab näohoolduse igapäeva osaks. „Ka kaelale ja dekolteele tuleb kanda niisutavat seerumit ning teha maske,“ lisab ta. „Koorida võib samuti, sest see kiirendab naha uuenemist ja tõstab niiskustaset. Pilku tasuks hoida rohkem üleval kui all ja seda muidugi ka enesetunde, mitte ainult välimuse pärast.“

„Ka kaelale ja dekolteele tuleb kanda niisutavat seerumit ning teha maske.“

Vananemisvastases nahahoolduses on olulised vitamiinid A, B ja C ehk retinool, niatsiinamiid ja askorbiinhape. Seega võiks veenduda, et need kolm vananemisvastast vitamiini oleksid nahahooldusrutiini kaasatud.

Vaieldakse selle üle, millise liigutusega kreemi kaelale määrida: kas ülevalt alla (lõuast dekoltee poole) või alt üles dekolteest lõuani. „Minu teadmiste kohaselt peaksime seda tegema ülevalt alla ja liikuma risti üle kaela,“ toob Kibur välja. „Nii peaks lümfiringe turgutust saama. Lisaks tundub ka loogiline liikuda näolt kaela poole ja siis dekolteeni.“

Kuigi spetsiaalsed kaela- ja dekolteekreemid on müügil olnud juba pikka aega, on näokreem Carmen Kiburi sõnul piisav, juhul kui see on aktiivaineterikas, niiskussisaldust tõstva ja taastava mõjuga. „Tõsi küll, kaela- ja dekolteekreemid on sageli toitvamad ja rasvasemad kui näokreemid ja neid soovitatakse selle klausliga, et kael on alati kuiv ja seal pole rasu,“ täiendab Kibur. „Kortsukesi rasva, õlide ja taimevõidega siiski eemale ei peleta. Need looduslikud ained tegelevad kuivuse ja kareduse vähendamisega. Kortsud tekivad aga geenidest, elustiilist ja vähesest niiskusest – seetõttu sobivad näokreemid hästi.“

Visa on ununema iganenud nõuanne: „Määrige kaelale kõik kreemid, mida aegumishirmu tõttu näol enam kasutada ei julge“. Carmen Kibur aegunud toodete määrimist kaelale mingil juhul ei soovita, sest kael on tundlikum kui näiteks käed ning jalad, aga kõhkluse korral võib kreemilõppe ära kasutada eeskätt viimati mainitutel. Kahtlemata tasub kaelale ja dekolteele „kulutada“ ka kallist seerumit. „Seerum on nagu pesu ja kreem nagu pealisriided,“ toob Kibur võrdluse. „Hea tulemuse saamiseks on mõistlik kasutada mõlemaid.“

Päikesekreemi tuleb nahale kanda tihti ja palju. „SPF50 on esimesel rannanädalal kohustuslik!“ rõhutab Carmen Kibur. „Näole, õlgadele, dekolteele ja turjale ning käelabadele ja jalapealsetele jääb see kohustuslikuks kogu suve- või puhkuseajaks.“ Sealjuures peab Kibur oluliseks osta spetsiaalne päikesekaitsekreem, mitte päevakreem, milles sisaldub SPF-faktor. „Nii keemilised kui ka füüsikalised kaitsefaktorid on suurte molekulidega ega ei pruugi lasta kreemi aktiivaineid mõjule,“ põhjendab ta, miks nn „kaks ühes“ kreem ei toimi. „Makstes (kõrget) hinda ei saa kummastki tootest maksimumi. Päevakreemidele ei tehta nii põhjalikke teste kui päikesekaitsekreemidele ja isegi kui faktor on kõrge, ei pruugi kaitse olla piisav.“

Näojooga toob tulemusi

Kuidas ennetada kaela- ja dekolteepiirkonna nahalõtvust toitumisharjumuste ja elustiiliga? „Toitumises kehtivad põhitõed: palju kiudaineid ja värsket, et saaksime vitamiine ja mineraale ning seedesüsteem oleks normis,“ loetleb Carmen Kibur. „Lisaks heas koguses taimeõlisid, et liigesed, keha ja nahk oleksid mõnusalt „õlitatud“, piisavalt valku ning süsivesikuid nii palju, et energia, mida saame, ka ära tarbiksime.“

Elustiilist on Kiburi kinnitusel tähtsaimad uni ja õige padi. „Kuigi tahaksime magada ühes asendis ja ärkamata terve öö, on keha seisukohast hea asendeid vahetada,“ toob ta välja väikese vastuolu. „Ma ise näen oma näos asümmeetriat küll, ja massöör on öelnud, et see võib olla sellest, et magan palju ühel küljel!“

Lõtvunud näoovaali ja kaela aitavad toonusesse vormida ka harjutused, mida koondnimega kutsutakse näojoogaks. „Minu lemmik on kalalõua ja keelega ninaotsa püüdmise harjutus,“ nimetab Carmen Kibur. „Esimese puhul tuleb otse peeglisse vaadata, suu kergelt avada ja lõuga ettepoole lükata. Üks seeria võiks olla 10–15 kordust ja kokku võiks teha kolm seeriat. Teise harjutuse jaoks tuleb käed üles tõsta, pea kuklasse ajada ning kõrgusesse vaadata, seejärel avada suu, ajada keel suust välja ja püüda puudutada ninaotsa. Kes 10 kordust ja kolm seeriat kohe algul ära teeb, on väga tubli!“

Kibur kinnitab, et näojoogasse tasub uskuda. „Koos kreemidega on see hea alternatiiv ilusüstidele, lõikustele ja intensiivsetele hoolitsustele,“ kinnitab ta. „See lähenemine sobib neile, kes ei oota kiireid tulemusi, omavad usku ja on järjepidevad.“