Reklaam sulgub sekundi pärast

NUTIKAS SALARELV, mis aitab võidelda vananemismärkidega

Buduaari ajakiri

Krista Kiin

Foto: 123rf

Vananemisega kaasnevad paratamatult kortsukesed, naha lõtvumine ja kare tekstuur . Valkude hulk ja sünteesimine nahas aeglustub, mistõttu tasub seerumitest ja kreemidest nüüd otsida nahka noorendavaid peptiide, mille kooslus tugevdab, noorendab ja uuendab nahka.

Nahahoolduses kasutatakse mitmeid erinevaid peptiide, sest igal peptiidil on oma spetsiaalne funktsioon – justkui võti, mis lukuauku sobib. Sõltuvalt tüübist võivad peptiidid nahka pinguldada, parandada niiskustasakaalu, siluda kortse, leevendada punetust, kiirendada koorimisprotsessi või anda sära ja tasandada hüperpigmentatsiooni.

Optimaalsete tulemuste saavutamiseks tasub erinevate nahaprobleemide puhul kombineerida mitmeid peptiide.

Peptiidid kui sõnumitoojad rakkudele

„Peptiidid on aminohapete jääkidest koosnevad orgaanilised ained, mis on ühendatud peptiidse sidemega,“ selgitab kosmeetik Kaia Roos.

„Lihtsamas keeles öeldes annab peptiid rakule käsu, mida too tegema peab. Peptiidide populaarsuse saladus on lihtne: nad on väikesed osakesed, mis tänu oma struktuurile ja suurusele tungivad kergesti kudedesse ja mõjutavad neid, transportides edasi vajalikke elemente. Tänu viimasele kasutatakse peptiide lisaks vananemisvastasele võitlusele veel mitmetel elualadel, näiteks meditsiinis ja sporditoodetes. Tavapärased kreemid ja seerumid ei jõua sügavamatesse nahakihtidesse, aga tänu peptiididele saame pidurdada naha vananemisprotsesse ja leevendada olemasolevaid vananemise ilminguid nahas.“

Kaia Roosi sõnul on peptiid tavaliselt 2–10 aminohappest koosnev ahel. „Näiteks on olemas dipeptiidid, tripeptiidid, tetrapeptiidid, heksapeptiidid, oligopeptiidid jne,“ loetleb Roos. „Rohkemate aminohapetega peptiide nimetatakse polüpeptiidideks. Tõsi küll, kosmeetikatoodetes ei tungi polüpeptiidid nii sügavale nahakihti kui lühikeste aminohappeahelatega peptiidid.“

Kaia Roos

Ka saab peptiide kasutada kui transportijaid, suunates vajalikud ained naha sügavamatesse kihtidesse. „Kosmeetikumides stimuleerivad peptiidid looduslikku kollageeni ja elastiini produtseerimist nahas, neil on suurepärane võime kiirendada naha taastumist ja toimida põletikuvastaselt,“ märgib Roos.

„Pärast mõnd kurnavat perioodi taastavad peptiidirohked hooldusvahendid meie naha normaalse tasakaalu ja jume. Lisaks aitavad peptiididega rikastatud tooted valmistuda invasiivseteks protseduurideks ja neist ka kiiremini taastuda. Samuti sisaldavad enamik meie iluspetsialistide poolt süstitavad täiteained peptiide.“

Kallim toob kasu

„Tänapäeval toodetakse peptiide keemiliselt –  need on bioloogiliselt aktiivsed sünteetiliste molekulide ühendid,“ selgitab Kaia Roos. „Peptiidide sünteesimine on kallis protsess.“ Õnneks on tehnilised võimalused viimase 40 aasta jooksul palju arenenud. Nii on sünteetilised peptiidid omadustelt samalaadsed, nagu meie keha poolt loomulikul teel toodetud peptiidid, mis osalevad kollageeni ja hüaluroonhappe sünteesimise protsessis.

„Peptiidide omadused sõltuvad nende struktuurist,“ jätkab Roos. „Aminohapete kõrvalahelate kaitserühmade areng on omakorda vähendanud kõrvalreaktsioone. Uute aktiveerimiseks mõeldud lähteainete välja töötamisega on paranenud aminohapete siduvus peptiidides. Kui meie organism sünteesib peptiidi mõne minuti jooksul, siis laboris võtab see aega.“

Seetõttu on kvaliteetselt sünteesitud peptiidid kallid – kasutades kosmeetikatoodetes kvaliteetset toorainet, muudab see ka nende hinna kõrgemaks. Kuna tõhusate ahelate tootmine on keeruline ja kulukas, tasub seega peptiididega naha turgutamiseks valida natuke kallim ilutoode. „Usaldusväärselt mõjub kindlasti meditsiinitaustaga tootja,“ soovitab Roos.

„Peptiidid on saanud nahahooldustoodetes väga moodsaks lisandiks, seetõttu võib sageli pudelil või purgikesel näha märget „sisaldab peptiide“, aga toimeainete sisalduse nimekirjas jäävad peptiidid viimasesse otsa, ehk nende sisalduse protsent võib tootes olla näiteks vaid 0,01,“ toob Kaia Roos välja.

„Sellisel juhul ei ole mõttekas seda toodet osta. Samuti on oluline jälgida, mis lisaained hooldustootes sisalduvad. Kui imeline peptiid tungib sügavamatesse nahakihtidesse, siis haarates kaasa mittesobilikke lisandeid võib see tuua nahale ja tervisele pigem kahju kui kasu.“

Buusti peptiide!

Peptiidide tuvastamine näokreemi, -seerumi või -tooniku koostisosade nimekirjast pelgalt nimetuse põhjal ei ole lihtne, sest nahahoolduses kasutatakse mitmed erinevaid peptiide.

INCI-nimekirjast tasub otsida näiteks järgmisi aineid: Palmitoyl Oligopeptide (tuntakse ka nimetuse all Matrixyl – see on neuropeptiid, mis vähendab kortsujoonekesi), Acetyl Hexapeptide (Argireline, lihaseid lõdvestav peptiid), Palmitoyl Tripeptide (nahka pinguldav peptiid), Myristoyl Pentapeptide (niisutav peptiid), või Hexanoyl Dipeptide (rakke uuendav peptiid). Tasub teada, et näiteks tetrapeptiidid tõhustavad naha pinguldatust ning heksapeptiidid omakorda aitavad nahka kirgastada ja selle üldilmet parandada.

„Oluline on seegi, et peptiidid ei jää meie organismi, kui neid naha kaudu manustame, seega tuleks imeainetega toodet kasutada regulaarselt,“ annab Kaia Roos nõu.

„Hellita oma nahka vastavalt aastaajale ja vajadusele! Suvele vastu minnes ja ka suvejärgselt vajame kindlasti tublisid peptiide, mis niiskuse taastavad, melaniini kuhjumist piiravad ning noorusliku välimuse säilitavad.“

Peptiidid töötavad kõige paremini koos teiste nahka hooldavate koostisosadega nagu aminohapped, antioksüdandid ja niisutavad koostisosad (nt hüaluroonhape).

Nõnda sobivad need nahavõlurid suurepäraselt kasutamiseks koos retinooli või mõne muu A-vitamiini vormiga, kuna tundlik nahk võib mõnikord nendele toorainetele reageerida, kuid peptiidid tugevdavad naha kaitset. Osad peptiidid toimivad efektiivsemalt koosluses C-vitamiini ja niatsiinamiidiga.