Reklaam sulgub sekundi pärast

Ilu ja Mood

toob sinuni Stockmann

STIILNE NAINE LIIS TARAS: mul pole aimugi, millised on „ametlikud“ hooajatrendid

Buduaari ajakiri

Meisi Volt

Liis Taras

Instagramis aina enam populaarsust koguv Liis Taras köidab paljude meeli oma puhta stiilijoonega. Kõik tema ümber paistab olevat hoolikalt läbi mõeldud ning kõrvaltvaatajale justkui veatu. Silm puhkab tema tegemisi jälgides, seega tasub Liisi moe- ja stiilitõdesid lähemalt vaadelda ka maksimalistidel.

Kuidas on sinu stiil läbi aegade kujunenud? Kas oled alati olnud pigem minimalismi austaja?

Minu esimesed katsed oma stiili määratleda jäid millenniumivahetuse aega, mil väikelinnas kasvades olid põhilised stiilipiiblid noorteajakiri Stiina ja Anne & Stiili eelkäija Stiil. Et meie pere rahalised võimalused olid sel ajal piiratud, tuli oma moejanu kustutamiseks väga leidlik olla – võisin lõputult kohalikes kaltsukates tuulata, et midagi erilist leida, samuti on mu ema suurepärane õmbleja ja kuduja, kes viis mu ideesid täide. Ka disainisin puhtalt kääride abil nii mõnegi riideeseme ümber.

Lapsena, ja hiljem teismeeas, valmis mul tohutu hulk „moejooniseid“ ja gümnaasiumit lõpetades oli suurim unistus asuda EKA-sse moedisaini erialale õppima. Sinna ma aga sisse ei pääsenud ja pärast seda tõusid esile muud huvid.

Isiklik stiil on läbi aja koos minuga kasvanud, on olnud ka näiteks turbanite ja boheemlaslike maksiseelikute periood, seega kindlasti ei ole see olnud minimalistlik ja ma ei ütleks, et see ka tänasel päeval seda on. Mu stiil on pigem lihtne ja mugav.

Sa tegeled interjööride kujundamisega, kui palju isiklik stiil ja maitse mõjutab sinu tööd või hoopis vastupidi? 

Sisustusstilistika on üks minu ametitest, lisaks olen kunstiõpetaja ja sisulooja. Terviklikke interjööre olen otsast lõpuni kujundanud vaid enda tarbeks ja siinkohal ütleks, et loomulikult käivad isiklik stiil ja maitse käsikäes nii rõivastuses kui keskkonnas, mida endale ja oma perele loon. Otsin tugevat selgroogu ja ajatut lõuendit, millele loon väikeste kõnekate nüansside abil karakteri.

Stilistikatöös oleneb väga palju kliendi eesmärgist ja soovidest, aga kui on vabamad käed, siis lähtun põhimõttest, et teen nii, nagu teeks endale.

Kas oled ka trendide jälgija? Millised sügisesed suunad on sümpaatsed, millistest soovid või soovitad pigem hoiduda?

Pean tunnistama, et mul pole aimugi, millised on „ametlikud“ hooajatrendid või -suunad. Pigem jälgin tänavamoodi ja Instagramis on mõned kindlad stiiliikoonid (nt Pernille Teisbaek, Mathilde Goehler, Athena Calderone, Anine Bing, Ivana Mentlova), kelle tegemisi ja valikuid suure huviga jälgin. Eks see mõnes mõttes ole üks ring ning paljud hooajatrendid ju nende samade ikoonide pealt või tänavamoest tuletatud ongi. 

Mood ja isiklik stiil on nii suur osa inimese eneseväljendusest, minu meelest ei ole siin üldse õiget ega valet, kõige olulisem on, et inimene end iseendana tunneks. Pigem on lõbus jälgida, et suunad, mis alguses paljudele big no tunduvad, on mõne aja pärast massides ja normaliseeritud. 

Millised rõivaesemed ja aksessuaarid võiks sinu arvates olemas olla iga naise riidekapis?

Iga naise eest ma rääkida ei taha, aga minu riidekapis peavad kindlasti olema üks hea trench-mantel, teksad, maika, mõni hea maksikleit, loaferid ja tossud. Ja universaalne (nahk)kott. Mul on tegelikult korraga kapis väga vähe riideid, sest kannangi põhiliselt ikka ühtesid ja samu lemmikuid ja ülejäänu lasen täiesti kerge südamega ringlusesse.

Mis on parim nõuanne, mille oled saanud oma vanematelt või vanavanematelt eluks kaasa?

Kuna mind kasvatas ema, kellel on ebanormaalne tahtejõud, siis see ei olegi üks artikuleeritud nõuanne, vaid tema tegevust ja tugevust kõrvalt jälginu järeldus, et naised saavad kõigega hakkama. Praegusel ajal tundub see elementaarne tõdemus, aga ajal, mil üles kasvasin, oli selles asjus veel ühiskonnas üksjagu tagurlikkust. See on minus kindlasti kasvatanud eneseteadlikkust ja -kindlust.

Millised poed ja rõivaesemed on sinu suurimad nõrkused?

Jumaldan mugavaid oversized tosse ja lendlevaid kleite, samuti ülikondi. Otsin asjades teatud esteetikat – selge ja puhta vormiga lõikeid, neutraalseid värvitoone ning kargust. Eesti tegijatest esindab seda esteetikat näiteks Studio August. Poodidest tõstaksin esile vanalinnas tegutseva, Ukraina disainerrtooteid müüva Design Hata.

Anna Buduaari lugejatele kolm head stiilinippi, mille oled avastanud ja mis sind alati saadavad.

1.     Katseta, aga jää iseendaks. Sa tunned ära, milline rõivaese sind „teenib“ ja millises on ebamugav. Proovi saada teadlikuks oma võluvamatest omadustest ning kujunda stiil, mis neid tõstab.

2.     Ära alahinda tervikut. Suhtu stiili kui kompositsiooni – iga terviku osa peaks teisi toetama ning kompositsioon on valmis, kui ei ole enam midagi juurde panna ega saa ka ära võtta. Vähem on rohkem. On maruägedaid persoone, kellel on maksimalistlik stiil ning kes seda rokk-staari kombel välja kannavad, aga kui su eesmärk ei ole sirge seljaga hullumeelselt maksimalismi viljeleda, siis on vähem rohkem. Alati.

Ilu ja Mood

toob sinuni Stockmann