Reklaam sulgub sekundi pärast

SUVEREISILE kerge ilupagasiga

Buduaari ajakiri

Krista Kiin

Illustratiivne pilt
Illustratiivne pilt — FOTO: ©serezniy 123rf.com

Kas lähed perega nädalaks soojamaapuhkusele, sõbrannadega nädalalõpuks Pärnusse pidutsema või kamraadidega kodumaa kaunite metsade vahele telkima, teatav paanika tekib enne iga reisi ikka: mida kosmeetikakotti pakkida? Sõltuvalt sellest, kes reisid lennuki, auto või hoopis jalgrattaga, peab vajalik mahtuma käsipagasisse, kohvrisse või seljakotti…

Niisiis tasub hoolikalt läbi mõelda, milline on hädavajalik iluarsenal, milleta sihtkohta jõuda ei tahaks. „Ma ise ei paki suuri, täiskoguses nahahooldustooteid enam ammu kaasa ning ka autoga reisides üritan arvestada ruumiga, mida saaks kokku hoida just pakendite pealt,“ kinnitab Kivilaine OÜ nahahoolduse koolitaja Ene Männe. „Õnneks on tänapäeval võimalik osta tühje reisisuuruses topse, purke ja pudeleid, mis teevad oma lemmiktoodete kaasavõtmise lihtsamaks. Paljud nahahooldusbrändid pakuvad ka reisisuuruses tooteid. Samuti aitavad hädast välja sämplid/tootenäidised, mida ilupoodidest teinekord ostuga kaasa saab. Lisaks ei tasu unustada, et enamikku kosmeetikatooteid saab osta ka sihtkohast, kuhu reisid, kui sa just metsa telkima ei suundu.“

Kivilaine OÜ nahahoolduse koolitaja Ene Männe
Kivilaine OÜ nahahoolduse koolitaja Ene Männe — FOTO: Erakogu

Nädalalõpp suurlinnas

„Kui reisid lennukiga, nii et kaasa saab võtta vaid käsipagasi, ning ööbid nelja-viietärni hotellis, õnnestub niigi nappi pagasilimiiti kokku hoida dušigeeli, kehakreemi ja šampooni arvelt, sest kõrge tärniga hotelli vannitoas on need tavaliselt olemas,“ jätkab Ene Männe. Samas on kindlasti föön, kuid lemmikjuukseharja peab siiski kaasa pakkima. „Dekoratiivkosmeetikat kaasa haarates tasub silmas pidada, et ka jumestuskreem, huuleläige ja ripsmetušš peavad mahtuma vedelike jaoks mõeldud ühe liitri suurusse läbipaistvasse, taassuletavasse kilekotti,“ tuletab Männe meelde. „Jumestuskreemi paari päeva koguse võib ümber „villida“ väiksemasse topsi või vahetada välja kompaktpuudriga; põsepunana (miks mitte ka lauvärvina?) saab kasutada lemmikhuulepulka ja vedela silmalaineri asemel võta seekord kaasa must veekindel silmapliiats koos teritajaga. Puudripintsleid ja teisi ilutarvikud müüakse ka reissuurustes ehk ka selle pealt õnnestub ruumi säästa.“

Paar päeva saab hakkama ka juuksemaskita ning seegi ei ole maailmalõpp, kui sel ajal ei kasuta hambavalgendusgeeli. Tõsi küll, leidub hügieenitooteid, mida on keeruline või võimatu väiksematesse pudelitesse valada. „Minu jaoks on need asjad hambapasta ja juukselakk,“ tunnistab Ene Männe. „Tavaliselt rändan reisisuuruses hambapastatuubide ja väikeste (75 ml) juukselaki- ja kuivšampooni-pudelitega.“

Enda nahale sobiva ilurutiinita ei saa hakkama, kuid siingi õnnestub natuke kohvriruumi kokku hoida. „Ka kreemid ja tooniku saab ümber valada väiksematesse topsidesse – seerumid ongi tavaliselt vaid 30 ml suurustes pudelikestes – ning silmadele võiks seekord kaasa võtta hoopis turgutavad geelpadjad,“ soovitab Männe. „Meigi ja mustuse eemaldamiseks sobivad ideaalselt meigieemaldussalvrätikud, mis asendavad nii mitmeetapilise puhastusrituaali kui mitsellaarvee.“

Tihtipeale – suundudes kevadel ja suvel suurlinna lühireisile – unustame ära, et sealgi paistab päike ning jumet ihkavaid kehaosi tuleb kaitsta liigse UV-kiirguse ning tekkida võiva põletuse eest. „Võta kaasa reisisuuruses päikesekaitsekreem, mis annab jalgadele lisaks kaitsele kiirelt ka kauni jume,“ annab Ene Männe nõu. „Ja viimaks: kui midagi ununebki koju, võib alati külastada avastatava linna kosmeetika- ja parfüümibutiike ning leida endale hoopiski midagi uut ja huvitavat.“

Illustratiivne pilt
Illustratiivne pilt — FOTO: ©hansche 123rf.com

Nädalane päikesepuhkus – peamine, et päikest jaguks!

Kui suunduda sooja sihtkohta, on päikesekaitsekreem kohustuslik. „Meie elus ei ole ruumi kortsudele ega päikesepõletustele ning tahame ju veatult vananeda,“ nendib Ene Männe. „Päikeseprillid ja laia servaga kübar on seega parimad kortsuvastased vahendid rannapuhkusel!“ Et päikese käes muretult peesitada, peaks kaasa võtma lemmikud päikesekaitsekreemid – nüüd aga ei saa hakkama pelgalt reisisuuruses toodetega. „Siiski, et kohvriruumi kokku hoida, võib enamiku tuntud brändide tooteid osta ka lennujaamast või kohapealt ning sõprade ja perega jagada,“ lisab Männe.

Meigikotti ei tasu siingi täita mitmete eri totsikute ja pudelikestega, vaid eelistada võiks mitmeotstarbelisi tooteid ja palette. Viimastest sisaldab nii mõnigi lau- ja kulmuvärve, puudrit ja põsepuna. Et lennukiõhk kuivatab nahka, piisab lühemale lennule hügieenilise huulepulga ja väikese kätekreemi kaasavõtmisest. Pikemal reisil tulevad appi ka pihustatav näo- või termaalvesi ning vajadusel ka niisutav näokreem. Miks mitte puhata lennu ajal niisutava kangasmaski all?

Ammutamaks puhkusenädalast maksimumi ja murdmaks müüti, et päikesekaitsekreemi kasutades nahk ei päevitu, soovitab Ene Männe alustada hommikut enne randa või basseini äärde minekut hoopis päevituse intensiivistaja või kiirendaja pealekandmisest. „Lisaks päevitusprotsessi kiirendamisele sisaldub neis ka väike osa pruunistajat, mis annab nahale kohe kauni jume,“ räägib kosmeetik-koolitaja. „Alles pärast seda tuleks nahale kanda SPF-toode.“ Kindlasti ei tohiks tema sõnul vahele jätta nahka rahustavat nn „pärast päikest“ toodet, mis lisaks niisutamisele neutraliseerib päikese kahjustava mõju ja pikendab päevituse kestust.

Päevitusjärgset kipitustunnet leevendab näiteks aaloegeel, mis pehmendab ja vähendab nahaärritusi ning toidab kuiva ja karedat nahka. Kui kehakreemipurgid lisavad sageli kohvrikaalu, võib selle asemel kaasa pakkida kehaõli, mis on reeglina väiksemates pudelikestes, annab palju välja ning teeb naha kaunilt sametiseks.

„Näonaha hoolduses saab pakkimisnimekirja lühema koostada tänu asjaolule, et päikesepuhkuse ajaks võib koju jätta kõik aktiivsed vitamiine (retinool ja C-vitamiin) sisaldavad, aga ka pinguldavad ja kortsudega võitlevad tooted,“ jätkab Ene Männe. „Pigem niisutame ja taastame: niisutav mask ööseks ja turgutavad kangasmaskid kuluvad marjaks ära!“

Tihti kuulub rannapuhkuse juurde ka soolane vesi ühes liivaga, mis toob kaasa kahused ja kuivad juuksed. „Spetsiaalsed pähejäetavad spreipalsamid, mis sisaldavad päiksekaitset ja ennetavad soolase vee kahjustavat mõju, sobivad päikesereisilt naastes ka meie suvekliimas,“ märgib Ene Männe.

Illustratiivne pilt
Illustratiivne pilt — FOTO: ©antonioguillem 123rf.com

Jalgrattaga retkele ja metsa telkima

Plaan seigelda paar toredat päeva jalgratastega Maarjamaa ürgses looduses ja ööbida telgis võib tunduda ühele unistus ja teisele ekstreemsport. „Võiks arvata, et siin küll ei ole kosmeetikat vaja kaasa pakkida, kuid siiski võiks kotis varuks olla mõni hooldus- ja hügieenitoode, mis sobiks kasutamiseks kõigile,“ paneb Ene Männe südamele. „Õhtune nahapuhastus ja hommikune päikesekaitsekreem võiksid ikka näo peale jõuda. Jõe- või järveveega pea pesemine on lihtne – vesi on nii pehme, et palsamit pole vajagi ja seljakotti on hea pista tahke šampoon, mida jagub kauemaks.“ Näiteks tabletikujuliseks pressitud seebi- või šampoonitablette õnnestub matkale kaasa võtta vaid vajalik kogus. Lisaks tulevad appi sääsetõrjevahend ja niisked salvrätikud. Apteekidest saab osta mitmekordselt kasutatavat käevõru, kaitseb kuni ühe kuu ning mõjub erinevat liiki putukatele. „Aga eks matkalttulija pisut metsik välimus ja paar oksakriimu koos sipelgahammustusega ole ju elamust väärt!“ julgustab Ene Männe.

Kosmeetikotti pakkides võiks arvestada:

  • Hoia alles lemmikseerumi tühjaks saanud pipetiga pudelid – sinna saad reisile minnes täis pudelist paari päeva jagu seerumit kaasa võtta. Oleks ju kurb, kui kallihinnalise seerumi vaevu avatud klaaspudelike vannitoa kivipõrandale libisedes katki läheb?
  • Võta reisile kaasa näo-, keha- ja juuksehooldustoodete pudelite lõpud – sel juhul saad need maha jätta ja koju tulles on kotis ruumi rohkem.
  • Kuna käte desinfitseerimine on endiselt tähtis, eelista reisil desinfitseerivaid niiskeid salvrätikuid – need võivad lennul jääda käsipagasisse.
  • Sagedastel lennureisijatel tasuks investeerida heasse tahkesse deodoranti (näiteks kristalldeodorant), mis ei kuulu vedelike alla.
  • Ära võta reisile kaasa tundmatuid ja eelnevalt proovimata tooteid (k.a sämpleid), sest väljaspool harjunud kliimat võib nahk ettearvamatult käituda.
  • Kasuta reisides tahkeid tooteid, mille seas leidub seepe nii keha- kui näopesuks.
  • Rõõmusta end enne reisi oma igapäevakasutuses olevate toodete travelsize ehk reisisuuruses versioonidega, eriti kui armastad kindlat ilurutiini ega soovi nahale hinnaalandust teha.
  • Kui ööbid luksuslikus hotellis, mille vannitoas toretsevad minitooted, haara need kaasa, et järgmisel reisil kasutada.
  • Kuna parfüümipudelid on valdavalt klaasist ja päris rasked, eelista kaasa pakkida 30 ml pudelike või muretse hoopis parfüümi täitepudel (5 ml). Viimase puhul saad tänu spetsiaalsele süsteemile täitepudeli täita oma lemmikparfüümiga mõne sekundi jooksul otse parfüümipudelist.
  • Lennujaamade kosmeetikapoodides laiuvad eraldi riiulid minitoodetega – šoppa seal tingimata!