Reklaam sulgub sekundi pärast

TÄIUSLIKU huulemeigi saladused

Buduaari ajakiri

Krista Kiin

Illustratiivne pilt
Illustratiivne pilt — FOTO: 123rf.com

„Vala üks kokteil, värvi huuled ära ja võta end kokku!“ ütles juba filmidiiva Elizabeth Taylor, kelle kahvatus näos paelusid pilku kärtspunased huuled. Pole ühtegi teist ilutoodet, mis oleks läbi aastasadade sedavõrd palju kirgi kütnud – ning naise välimusele ja enesetundele nii palju juurde lisanud – kui huulepulk. Olgu muu meigiga, kuidas on, huuled peavad olema värvitud!

Huulepulk muudab kogu näoilme värskemaks. Kuid kas valida külm või soe toon ja kuidas ennetada värvi valgumist huulekurrukestesse?

Loomulikud või särtsakad huuled?

Testi uut huulepulka valides tooni esmalt sõrmeotstel, sest sealne nahk annab värvivarjundist pisutki realistlikuma ettekujutuse kui huulevärvi kandmine kahvatule käe siseküljele. Huuletooni valides mõtle eelkõige oma isikupärale. Kui beež huulevärv mõjub su särtsaka olemuse juures plassilt või erkpunane „karjub“ ilmselge liialdusena su vaoshoitud käitumises, jäta võõrastavat kontrasti pakkuv huulepulk pigem ostmata.

Kui sul on kollaka tooniga hambad, peaksid vältima huulepulga sooje punakaspruune toone – need muudavad naeratuse veelgi ebapuhtamaks. Seevastu sinaka varjundiga jahedad toonid mõjuvad vastupidiselt – külma alatooniga huulepulk loob illusiooni valgematest hammastest. Külma helgiga roosa toon sobib iseäranis neile, kelle naha alatoon on jahe. Soe oranžikaspunane toon koosmõjus naha külma alatooniga rõhutab heledat nahka. Kui naha alatoon on jahedapoolne, võid sooja punase tooni peale tupsutada ka roosat huuleläiget või jahedama tooniga punast.

Verevat musisuud peeti aastasadu ebamoraalsuse märgiks. Pimedal keskajal tähendas huulte värvimine otseteed põrgusse, kuna seda arvati nõiakunsti sümboliks. Alles Hollywoodi kuldajastul võitis punane huulepulk üleüldise heakskiidu ning troonib naiste iluarsenalis aukohal siiani. Kauni punase huulevärviga on lihtne naeratusele tähelepanu juhtida. Iseäranis tasub seda teada, kui silmad on väsinud ning parema meelega väldiks teiste uurivaid pilke. Erkpunane huulepulk muudab isegi argirõivastuse pidulikumaks. Kärtspunane huulepulk ei ole automaatselt soe, nii nagu roosa ei pruugi tingimata külmale kalduda. Igal värvil on külm ja soe valikuvõimalus.

Rolli mängib ka ülejäänud meik ja rõivaste värv. Sama värvivaliku abil saab luua ühtse jumestuse või vastupidi: mängida kontrastsete värvidega. Näiteks võib roosa toon huultel rõhutada korallpunast silmameiki, ent kui meik on pruunides toonides, võib lõpptulemus jääda liiga ühtesulav.

Illustratiivne pilt huultest
Illustratiivne pilt huultest — FOTO: 123rf.com

Huuli tasub pliiatsiga piiritleda

Igapäevajumestuses sobib kõige paremini kreemjas, niisutav huulepulk. Matt kauapüsiv huulepulk on hea valik pidulikuks puhuks, sest elab üle isegi põsemusid ja suupistete näksimised. Kui oled mati huulepulga kasutamises alles algaja, ei tasu esimesena haarata säravpunase või tumepruuni tooni järele. Võhikumatele sobivad nude-toonid ja huulte loomuliku värvi lähedased punased – isegi, kui tulemus ei ole perfektne, ei torka see silma. Nagu tavalisegi huulepulga puhul, kehtib sama mati suuvõõbaga – kui piirjooned on ees, on värvida märgatavalt hõlpsam.

Tõsi, matt huulevärv ka kuivatab huuli. Pärast kauapüsiva huulepulga kasutamist võid kodus huuli mee või suhkruga koorida ja neile ööseks niisutavat kreemi kanda. Muide, huulte koorimise järel jääb huulevärv ühtlasemalt püsima!

Et vältida huulevärvi valgumist huuleümbruse vertikaalsetesse kortsukestesse, on oluline huulte igapäevane niisutamine. Huulemeiki tuleks alustada praimeri ja huulepliiatsiga. Huulte piiritlemine aitab huulevärvi musisuule kanda ning huulepulk ei valgu niisama hõlpsalt huuleümbruse joonekestesse, vaid aitab punal paigal püsida. Lisaks saab täpse piiritlemisega rõhutada huulte kuju, kui selleks on vajadust. Pliiatsit tasub õige pisut kanda ka huultele, et pliiatsijooned liiga tugevalt näha ei jääks. Kui kasutad pidevalt eri värvi huulepulki ega taha mitut tooni huulepliiatseid kokku osta, muretse üks kvaliteetne nahakarva või värvitu pliiats. Huulte nn „kruntimiseks“ võid kasutada ka highlighter'it või jumestuskreemi. Pärast seda võiks huuled kergelt puuderdada enne pliiatsiga äärejoonte tõmbamist ja huulepulga peale kandmist. Kogu huulepiirkonna värvimine pliiatsiga annab püsiva tulemuse terveks peoõhtuks. Mõistagi võib hoolikalt välja joonistatud huulemeigi asemel eelistada ka elegantselt lohakat lõpptulemust, selleks värvi kergelt huultele tupsutades.

Kui huuleläike toon ei ole väga intensiivne, ei pea muretsema selle laialimineku pärast ning see ei nõua ka huulte piiritlemist. Siiski võid huulte piirjooni tõmmata soovi korral ka huuleläiget kasutades, arvestades samas, et läige võib päeva jooksul huultelt maha kuluda, jättes alles vaid huulepliiatsi äärejooned. Seetõttu tuleks huuleläiget aeg-ajalt uuesti huultele kanda.

Aastatega huuled õhenevad

Umbes 25aastaselt hakkab meie keha iga aastaga loomulikku kollageeni kaotama, kuni väsib selle tootmisest täiesti 45nda eluaasta paiku. Seeläbi väheneb märgatavalt naha võime niiskust säilitada. Pahatihti paistab see välja jumetuks ja õhukeseks muutunud huultelt, mida ei ole harjutud päikese käes olles SPF-faktoriga huulepulgaga kaitsma.

Niisiis tasub huulte hella nahka kaitsta SPF-faktoriga huulepulga või -läike abil, mis lisaks ka niisutaks ja toidaks. Kanna peagi saabuvatel päikselistel päevadel hoolt, et käekotis oleks näiteks pulgakujuline päikesekaitse, millega saab üle tõmmata nii kõrvad, ninaselja kui huuled.

Kuhu ja millal pikisuunalised kortsukesed suu ümber tekivad, sõltub mõistagi ka geenidest, kuid lisaks liigsele päikesevõtule soodustavad pikikortsukesi huulte ümber suitsetamine ja koguni kõrrega joomine. Huuli värvides on pikikortsud mõistagi tüütud, kuna värv kipub kergesti üle ääre kortsukestesse valguma ning meiki rikkuma. Nagu juba öeldud, võib abi leida huulepliiatsi kasutamisest.

Kui huuled kaotavad prinkust ning matid huulepulgad siis kuivust ja kortsukesi rõhutama kipuvad, on tumedast huulepulgast mõistlikumaks valikuks heledamad, soojad roositoonid. Kes tugevatoonilisest huulepulgast loobuda ei suuda, valigu vähemasti kerge läikega musivõõp, mis peegeldab valgust ning jätab huuled siledamaks.

Kuna kevadiselt muutlikud ilmad kipuvad huuli kuivatama, ei tasuks hügieenilist huulepulka talvemantli taskus veel kapisügavustesse pagendada. Kindlasti tuleks jälgida, et selle koostisainetes ei leiduks parafiini ega mineraalõli, mis kipuvad huuli kuivatama ning tekitavad seeläbi sõltuvuse huulepulgast. Pigem otsi mesilasvaha, shea-või ja/või mandliõliga huulepalsameid, mis muudavad pehmeks ka kuivad ja pragunenud huuled. Hügieenilist huulepulka võib kanda ka värvilise huulepulga alla. Et huulepulk huuli ei kuivataks, otsi niisutavaid huulevärve.

Illustratiivne pilt huultest
Illustratiivne pilt huultest — FOTO: 123rf.com

Tasub teada sedagi, et paksu konsistentsiga huulepulgad võivad peagi saabuvas suvesoojas hõlpsasti huulekurrukestesse koguneda ning jätta ülevõõbatud mulje. Selle asemel kasuta toonivat huulepalsamit või kerget huuleläiget. Omal kohal on seniste lemmiktoonide läbikumavad ja kergemad koostised.

Ka huulepulgad aeguvad

Võib juhtuda, et märkamatult on su lemmikhuulepulk rännanud ühest käekotist teise ning parimagi tahtmise juures ei suuda enam meenutada, millal see õieti ostetud sai. Huulepulgad sisaldavad peamiselt õlisid ja vahasid, samuti leidub neis säilivusaega pikendavaid koostisaineid. Huulepulk ei rikne kuigi kergesti, sest sellel ei ole bakteritele eriti soodsat kasvupinda. Siiski ei kesta ükski huulepulk igavesti, sest huulepulgas sisalduvad õlid rääsuvad aja jooksul. Huulepulga võiks uue vastu vahetada umbes aasta-pooleteise pärast, seevastu huuleläike peab kiiremini kasutuselt kõrvaldama. Huulepliiatsi eluiga on 18 kuud. Rusikareegel kõlab järgmiselt: kui vähegi kahtled, tee süda kõvaks ning viska minema kõik huulepulgad, mis on muutnud lõhna, värvust, maitset või tekstuuri. Riknenud huulepulga kasutamine ei ole ohtlik, kuid väga tundliku naha puhul võib oma aja ära elanud huulepulk põhjustada näiteks huulte turset.

Kui huulepulka huultele kanda pintsliga, püsib huulpulk kauem kasutuskõlblik. Kandes värvi musisuule sõrmedega, võivad käte pealt sattuda huulepulgale bakterid, mis lühendab huulepulga säilivusaega.

Huulepulki tuleks alati hoida toatemperatuuril, kuna nende struktuur võib liiga soojas või külmas muutuda. Kuumus paneb huulepulgas olevad vahad sulama ja muudavad huulepulga pehmeks. Külma käes vahad ja õlid tahkuvad, mistõttu huulepulk omakorda kõveneb. Tõsi küll, tekstuuri muutus ei takista huulepulga kasutamist, ent see võib tunduda huultel ebameeldiv.

Illustratiivne pilt- naine punaste huultega
Illustratiivne pilt — FOTO: 123rf.com

Kas teadsid?

  • Kui tahad olla huulevärvi ja põsepuna omavahelises sobivuses täiesti kindel, võid patsutada huulepuna õrnalt ka põsesarnadele. Sõrmed on hajutamiseks parimad abivahendid!
  • Veekindel silmameigieemaldaja võtab edukalt maha ka tugeva huulepulga.
  • Jumestuse kuldreegel kinnitab, et kui teha silmatorkav silmameik, peaksid huuled olema nude-tooni.
  • Sarnaselt 2023. aastaks ennustatud nahahooldustrendidega hakkavad ka ilugurmaanid kalduma jätkusuutlikumate ilubrändide poole, eriti kui tegemist on huulepulkadega. Nii on mitmed kaubamärgid nagu Guerlain, Lancôme ja Dior alustanud korduvtäidetavate vutlarite müüki.